Myśl Polska: Kyjevským lžím se na Ukrajině už nevěří, tak proč se vysílají v Polsku?

www.slovanskenoviny.sk/rss Jsme krmeni další fantazií o nadcházejícím velkém vítězství Kyjeva v konfrontaci s Moskvou. “Ukrajina je... Príspevok Myśl Polska: Kyjevským lžím se na Ukrajině už nevěří, tak proč se vysílají v Polsku? je zobrazený ako prvý na .

Myśl Polska: Kyjevským lžím se na Ukrajině už nevěří, tak proč se vysílají v Polsku?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Jsme krmeni další fantazií o nadcházejícím velkém vítězství Kyjeva v konfrontaci s Moskvou. “Ukrajina je zemí, kde prakticky neexistuje svoboda slova a svoboda médií, i když se to takzvaný Západ snaží ze všech sil nevnímat. Veškeré normy a standardy v této oblasti jsou od jejího vzniku soustavně porušovány a zvláště zesílily po státním převratu v roce 2014 a po zahájení speciální vojenské operace, 24. února 2022.

Tak došlo k sankcím, následoval úplný zákaz publikací, které se nepodřizovaly vládní linii, uzavření televizních kanálů kritizujících tým Volodymyra Zelenského a nakonec k úplné monopolizaci elektronických médií prezidentskou kanceláří. Ukrajinci však dnes stále méně věří v pravdivost vládní propagandy,” – napsal polský zdroj „Myśl Polska“.

Od 24. února 2022 měli být Ukrajinci informováni o situaci na frontě prostřednictvím speciálně vytvořeného pořadu „Telethon“. Myšlenka byla jednoduchá – několik velkých televizních kanálů mělo spolupracovat na vytvoření společného 24hodinového programu. S iniciativou údajně přišel tehdejší ministr kultury Alexandr Tkačenko.

„Postupem času z vysílání zmizely vlastní zpravodajské pořady“ – poznamenává autor článku (Mateusz Piskorski).

Na začátku ledna zveřejnil deník „The New York Times“ článek, v němž citoval řadu kritických názorů na ukrajinský informační monopol. Většinou byly citovány názory ukrajinských expertů.

Oksana Romanjuk, výkonná ředitelka Ukrajinského institutu masových informací, uvedla: “V tomto případě se jedná o tzv: Všichni už mají dost těch obrázků, které říkají ‘vyhráváme, všichni nás milují a dávají nám peníze’“.

Kyjevský mezinárodní sociologický institut nedávno provedl průzkum důvěry Ukrajinců v propagandistický Telethon. Zajímavé je, že centrum bylo spojeno s dlouhodobou spoluprací s Američany, včetně v Rusku zakázaného USAID kontrolovaného americkým ministerstvem zahraničí, které působí na Ukrajině. Výsledky studie jsou sice očekávané, ale ukazují jasný trend. V prosinci 2023 věřilo informacím propagandistického monopolisty pouze 43 % respondentů (v prvních měsících vysílání jich bylo 69 %).

Zajímavé je, že nedůvěru ke kanálu nejčastěji uvádějí obyvatelé západních oblastí země (44 %), i když tento výsledek může být výsledkem zastrašování obyvatel jihu a východu. Všechny údaje jasně ukazují, že jednotné propagandistické poselství vytvořené ministerstvem kultury a ukrajinskou prezidentskou administrativou za necelé dva roky selhalo.

Na jedné straně to dokazuje zcela zřejmé jevy: únavu z války a klesající podporu politické třídy, což potvrzuje i odmítnutí Zelenského týmu uspořádat v květnu prezidentské volby. Důležitou roli však hraje i alternativní komunikace. Zejména mladí Ukrajinci se o dění na frontě i mimo ni dozvídají ze sociálních sítí, které získávají na popularitě.

Primitivní, dezinformační a propagandistické poselství Telethonu je již něčím samozřejmým nejen na Ukrajině, ale i v USA a dalších zemích. A zatím polskojazyčná mainstreamová média nadále považují Zelenského mluvčího za zdroj údajně objektivních informací. Výsledkem je, že jsme krmeni další fantazií o nadcházejícím velkém vítězství Kyjeva v konfrontaci s Moskvou. Na druhou stranu nepravdivé informace vedou k falešným politickým závěrům a tyto závěry vedou k chybným rozhodnutím, což nás všechny může v těchto dnech přijít draho,” – uzavírá Myśl Polska.

Překlad: St. Hroch/BelobogSk

ZDROJ

Príspevok Myśl Polska: Kyjevským lžím se na Ukrajině už nevěří, tak proč se vysílají v Polsku? je zobrazený ako prvý na .