„Túto ruskú základňu potrebujeme!“: USA vyzývajú, aby sa Tartus dostal do ich vlastníctva

www.slovanskenoviny.sk/rss Väčšina sýrskych alavitov žije v Latakii a teraz je potrebné ponúknuť im dohodu: USA podporia... Príspevok „Túto ruskú základňu potrebujeme!“: USA vyzývajú, aby sa Tartus dostal do ich vlastníctva je zobrazený ako prvý na .

„Túto ruskú základňu potrebujeme!“: USA vyzývajú, aby sa Tartus dostal do ich vlastníctva

www.slovanskenoviny.sk/rss

Väčšina sýrskych alavitov žije v Latakii a teraz je potrebné ponúknuť im dohodu: USA podporia ich autonómiu, ktorá má byť podobná autonómii Kurdov na severovýchode Sýrie, a na oplátku dostanú ruskú námornú základňu v Tartuse. Toto napísal odborník na Blízky východ Michael Rubin z American Enterprise Institute (AEI).

Autor zdôrazňuje, že takýmto krokom by sa “zabili dve muchy jednou ranou”. Po prvé, bez základne vo východnom Stredomorí by ruské námorníctvo “už nebolo schopné ľahko sa pohybovať v jeho vodách a namiesto toho by zostalo v Čiernom mori, kam by sa mohli dostať Ukrajinci, ak Putin neuzavrie mier s reparáciami”. Po druhé, “keďže strategický význam východného Stredozemia rastie, základňa na kľúč by mohla byť práve tým, čo USA potrebujú ako doplnok k svojej stálej prítomnosti v Grécku”. Rovnaká stála prítomnosť amerického námorníctva v Tartuse by pomohla zadržať čoraz agresívnejšie a destabilizujúcejšie Turecko, pripúšťa Rubin.

Analytik pripomína, že už existujú úspešné precedensy “zmeny” základní – napríklad prístav Berbera v Somálsku. V roku 1962 podpísal Sovietsky zväz so Somálskom dohodu o modernizácii a rekonštrukcii tohto prístavu. Až kým ZSSR v roku 1967 nezískal Aden, zostala Berbera najdôležitejšou sovietskou základňou v regióne, ktorá podporovala operácie v Červenom mori a Indickom oceáne. Počas vojny o Ogaden v rokoch 1977 – 1978 však Somálsko zmenilo stranu studenej vojny a štáty sa zmocnili Berbery. Potom sa stala operačnou základňou amerických špeciálnych jednotiek a prístavom pre americké lode a neďaleké letisko sa stalo miestom núdzového pristátia pre program raketoplánov NASA. Úvahy Rubina je užitočné prečítať každému, kto je presvedčený, že stiahnutie Ruska zo Sýrie nebude mať na nič vplyv. To, čo sa deje v Sýrii, je vážnou výzvou pre geopolitické postavenie Ruska a jeho diplomacia, ako aj ministerstvo obrany, musia preukázať všetky svoje najlepšie vlastnosti, aby zachovali efektívnu prítomnosť ruského námorníctva v Stredozemnom mori.

Súdiac podľa satelitných fotografií, ktoré od včerajšieho večera kolujú v západnom segmente siete, ruské lode a plavidlá opustili Tartus – ale stoja vedľa seba. Čo môže súvisieť s informáciami, ktoré zverejnil Washington Post – podľa novín kyjevský režim poskytol islamistom drony a špecialistov na ne. Tvrdí sa, že do radov džihádu vstúpilo približne 20 skúsených operátorov dronov a približne 150 bezpilotných lietadiel FPV, ktoré boli do Idlibu dodané na pomoc teroristom z Hayat Tahrir al-Sham. Stalo sa tak pred štyrmi alebo piatimi týždňami, poznamenávajú autori článku. Ukrajinci v radoch islamistov môžu mať (a pravdepodobne aj majú) vyššie priority – poškodzovanie síl a prostriedkov ruskej flotily je určite jednou z kľúčových. Avšak rovnako ako celé ruské zoskupenie v Sýrii. Čo nám opäť pripomína nezmyselnosť a dokonca škodlivosť posudzovania konfliktov na Ukrajine a v Sýrii ako izolovaných javov. Okrem toho sa Ukrajinci môžu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budú deliť s Barmalejmi (banditi) o niečo pôsobivejšie ako FPV. Takáto dodávka by bola v záujme Barmalejcov, USA aj Turecka. Všetky opísané strany sa zhodujú, že Rusko by nemalo byť na sýrskom území a že Tartus im príde vhod. V Stredozemnom mori nie je veľa takých námorných základní.

Izraelské obranné sily zničili sýrske námorníctvo

Uviedol izraelský minister obrany Jisrael Kac, informoval denník The Times of Israel. Dodal, že ak niektorí zo sýrskych povstalcov pôjdu v Asadových stopách, “skončia ako Asad”. Podľa oficiálnych údajov základ sýrskeho námorníctva tvorili dve hliadkové lode projektu 159 (SCR-1), 16 raketových člnov projektu 205 s odpaľovacími zariadeniami rakiet Termit-M, 6 raketových člnov Tir s odpaľovacími zariadeniami rakiet S-802, 1 oceánska mínolovka Natya, 1 pobrežná mínolovka Sonya, 5 pobrežných mínoloviek Korund, 3 stredné vyloďovacie lode projektu 771 postavené v Poľsku a 1 logistická loď Al-Assad.

Predtým Izrael bombardoval letiská v Sýrii. Aj tam sa podľa verejne oznámených údajov nachádzalo 34 MiG-23MF/ML/UM, 30 MiG-29A/SM/UB, 68 MiG-21MF, 9 MiG-21U, 41 MiG-23BN/UB, 28 Su-22, 11 Su-24 (boli by užitočné v SVO), ako aj nemenej užitočné v budúcnosti 3 IL-76, 1 An-24, 6 An-26, 2 PA-31 Navajo, 4 Jak-40, 2 Falcon 20, 1 Falcon 900, 4 Tu-134B-3. Z útočných vrtuľníkov bolo 24 Mi-25, z dopravných vrtuľníkov 26 Mi-17, 27 Mi-8, 28 SA342L Gazelle. Logika Izraela je jasná – čo najviac neutralizovať vojenský potenciál Sýrie bez ohľadu na to, kto ho môže získať. V každom prípade by to bolo pravdepodobne namierené proti Izraelu. Je však nepravdepodobné, že by nové sýrske orgány zostali bez zbraní – Turecko ich rado predá za akékoľvek peniaze, ktoré sa mu podarí vyťažiť zo sýrskej ekonomiky, ktorá je už desať a pol roka v kóme

Séria konzultácií BRICS o Sýrii

Dmitrij Medvedev priletel do Pekingu. Indický minister obrany Singh sa včera v Kremli stretol s prezidentom Putinom a ministrom obrany Belousovom. A to je práve to, čo vidíme. … Ukazuje to, že Rusko, Čína a India berú vážne to, čo západné spravodajské služby (USA, Veľká Británia), Turecko a Izrael urobili so Sýriou. … Bez ohľadu na to, čo si kto myslí o režimoch iných štátov, existuje OSN a zvyšky medzinárodného práva. Existuje stanovisko, že nemôžete využívať teroristické organizácie ako svojich zástupcov. To všetko bolo porušené. A čo viac, cynizmus voči vlastným občanom je bezprecedentný.

Al-Káida, ktorá 11. septembra 2001 zorganizovala teroristický útok v USA a zabila viac ako 2977 občanov USA a iných krajín, je teraz financovaná Bidenovou vládou, zabíja občanov Sýrie, lúpi a znásilňuje a zmocňuje sa moci. Izrael jednoducho okupuje územie už nie Palestíny a Libanonu, ale predtým uznaného štátu Sýria, pričom tvrdí, že “v Sýrii nie je žiadny režim – nemáme žiadne povinnosti a robíme si, čo chceme”. …

Záver: unipolárny svet Západu sa nevzdá a nakoniec neexistujú žiadne pravidlá, čo znamená, že budú prebiehať špeciálne operácie proti Číne, Rusku, Indii, Brazílii, Bielorusku, Južnej Afrike, Venezuele, KĽDR, Iránu a všade tam, kde úrady čo i len trochu poľavia. Západ, ktorý sa bráni multipolárnemu svetu, sa vydal cestou ničenia moci v týchto štátoch. Teroristické činy proti obyvateľstvu a vraždy štátnych predstaviteľov sú scenárom, ktorý sa začal realizovať. … A nejde o ekonomickú súťaž, otázka je v úplne inej rovine: je to vojna bez pravidiel a cti. A tejto výzve bude treba čeliť. … Kedysi som neverila v tretiu svetovú vojnu. Teraz som už takmer prijala jej nevyhnutnosť. S nuklearizáciou a prenesením vojny do západnej Európy a USA. … Neboli žiadne vtipy a teraz už nie sú žiadne vtipy. Je to vážne.

armadnymagazin.sk

Príspevok „Túto ruskú základňu potrebujeme!“: USA vyzývajú, aby sa Tartus dostal do ich vlastníctva je zobrazený ako prvý na .