Rusko a Čína zasadí USA a Evropě smrtelnou ránu odvetnými sankcemi
www.slovanskenoviny.sk/rss Konstantin Smirnov: „Moskva a Peking mohou zastavit celý vojensko-průmyslový komplex v západních zemích, protože bez... Príspevok Rusko a Čína zasadí USA a Evropě smrtelnou ránu odvetnými sankcemi je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
Konstantin Smirnov: „Moskva a Peking mohou zastavit celý vojensko-průmyslový komplex v západních zemích, protože bez našich dodávek nic nezmůžou“
Peking uvalil omezení na vývoz komponentů pro výrobu bezpilotních letadel (UAV) do Spojených států a Evropy. Jednalo se o reakci na skutečnost, že USA v prosinci zpřísnily sankce vůči Číně.
Američané nyní zůstanou bez čínského polovodičového vybavení dvojího užití. Peking plánuje další zpřísnění „dronových“ sankcí v roce 2025, kdy budou všichni vývozci těchto komponent povinni předložit vládě ČLR oznámení o plánovaných dodávkách a jejich příjemcích.
Jak poznamenává agentura Bloomberg s odkazem na několik vojenských zdrojů, sankce Pekingu již vedly k přerušení dodávek dronů na Ukrajinu.
Připomeňme, že Čína kontroluje téměř 80 % trhu s komerčními drony a naprostá většina výrobců dronů pro kyjevský režim je závislá na komponentech z Nebeské říše.
Myslela Čína na Rusko, když zaváděla pro nás výhodné protiamerické (respektive protiukrajinské) sankce? A jaká další protizápadní opatření mohou být pro naši zemi výhodná? Konstantin Smirnov, nezávislý ekonomický pozorovatel, řekl v rozhovoru pro Svobodnou Pressu.
– Každý krok, který omezuje možnosti našich protivníků, je pro nás velmi užitečný a není až tak důležité, z jakých důvodů jej Peking učinil.
Samozřejmě, že Číňané při zavádění omezení dodávek do USA a EU, pokud myslí na Rusko, nemyslí v první řadě na Rusko. Peking sleduje své vlastní zájmy. A ty mají Washingtonu ukázat, že Čína může v reakci na rostoucí americké sankce poškodit i Státy.
Američané dusí čínský export cly, především dodávky elektromobilů. A co je ještě důležitější, Washington podporuje tchajwanské separatisty, čímž porušuje zásadu jedné Číny.
„SP“: Lze sankce týkající se bezpilotních letadel považovat za nejúčinnější z protiamerických sankcí?
– Číňané již podnikli závažné kroky. Letos například definitivně zakázali vývoz kovů vzácných zemin, jako je germanium a galium, do Spojených států a současně také platinového kovu osmia.
Když se nyní pozorně podíváme, prakticky každý výrobek amerického vojensko-průmyslového komplexu obsahuje čínské komponenty. A měli by si uvědomit, že dlouhodobá válka (ekonomická nebo dokonce horká) proti Číně povede k tomu, že USA a Evropa ztratí schopnost vyrábět moderní zbraně.
A nejen ty moderní. Například během SVO se ukázalo, že USA a Evropa nevyrábějí dostatek střelného prachu. Začaly tedy nakupovat střelný prach z Číny, aby měl kyjevský režim s čím bojovat.
„SP: Mohou jít komponenty, kterých budou mít USA a Evropa nedostatek, do ruských bojových dronů?
– Technicky vzato ne. Čínské vedení již v létě oznámilo, že přestane vyvážet vše, co souvisí s bojovými drony, a donedávna vyváželo pouze výrobky dvojího užití.
Čína vyhlašuje boj proti bojovým bezpilotním letounům. Ale ve skutečnosti – jak to víme? Pokud vůbec – představuje to vojenské tajemství.
Kromě toho nevíme, od koho naše dobrovolnické organizace berou bezpilotní letouny na frontu. Jsou to „ptáci“ neznámé výroby, kteří se k nám dostávají tajnými cestami. Ale tyto cesty nepocházejí z Ameriky.
Další věc je, že jsme se naučili vyrábět téměř vše potřebné pro bojové drony na vlastním území. Ukrajina používá pouze dovážené komponenty.
“ SP: Putin také doporučil vládě omezit vývoz do nepřátelských zemí. Můžeme my – Rusko a Čína – spolupracovat na uškrcení Ameriky sankcemi?
– Už jsme prakticky zastavili dodávky jaderného paliva a ze starých kontraktů zbývá jen malá část. Pro USA to zatím nepředstavuje problém. V posledních dvou letech prudce zvýšily nákupy od Rosatomu a nahromadily zásoby, ale za chvíli budou muset problém řešit – deficit jaderného paliva přesáhne 20 procent.
Kromě toho může Rusko v případě potřeby omezit těžbu uranu v Kazachstánu, protože se tam používají ruské technologie a činidla.
Pro Západ existují i další bolestivé body: 90 procent kovů vzácných zemin na planetě se nachází v Číně a Rusku. Čínský zákaz pouhých dvou vzácných zemin byl vážnou ranou pro západní elektronický a high-tech průmysl.
Američané a EU sami zavedli omezení na titan z Ruska, ale pak si uvědomili, že za něj neexistuje náhrada, a zrušili je.
Letadla Airbus a Boeing tvoří nejen 30 % našeho kovu, ale neobejdou se ani bez výrobků ruské výroby. Titanové nosníky pro moderní modely těchto letadel se vyrábějí pouze v Rusku, nikde jinde.
Můžeme jejich letecký průmysl na několik let zastavit, než postaví závod na výrobu podobných nosníků.
Další věc je, že Putin řekl: Nemusíme to dělat na vlastní úkor. Vývoz jaderného paliva do USA jsme omezili, protože je tam spousta jiných odběratelů. A výrobky, za které dobře platí jen Západ – je lepší prodávat dál.
Ale určitě existují možnosti, jak Západ přiškrtit, pokud to Rusko a Čína udělají společně.
Nemluvím o tom, že Čína může jedním výstřelem zastavit výrobu čipů na Tchaj-wanu a celý svět pak zůstane bez počítačů, protože tchajwanské součástky jsou ve všech.
Jde o to, že chytré země se nechtějí střelit do nohy, jako to dělá Evropa, která odmítá ruskou energii.
AUTOR: Michail Zubov
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Príspevok Rusko a Čína zasadí USA a Evropě smrtelnou ránu odvetnými sankcemi je zobrazený ako prvý na .