Každých 11 rokov Slnko úplne zmení polaritu svojho magnetického poľa – juh a sever si vymenia miesta

www.slovanskenoviny.sk/rss Táto udalosť sa odráža v celej Slnečnej sústave. Nová polarita vzniká počas 11-ročného slnečného cyklu... Príspevok Každých 11 rokov Slnko úplne zmení polaritu svojho magnetického poľa – juh a sever si vymenia miesta je zobrazený ako prvý na .

Každých 11 rokov Slnko úplne zmení polaritu svojho magnetického poľa – juh a sever si vymenia miesta

www.slovanskenoviny.sk/rss

  Táto udalosť sa odráža v celej Slnečnej sústave. Nová polarita vzniká počas 11-ročného slnečného cyklu objavením sa slnečných škvŕn – oblastí s vysokou magnetickou aktivitou. Škvrna rastie a postupne toto magnetické pole migruje od rovníka k jednému z pólov Slnka.

  Pohybom smerom k pólu nová polarita ničí existujúcu opačnú polaritu. Magnetické pole postupne klesá na nulu a potom ožíva, ale s opačnou polaritou.

  V dôsledku prevrátenia pólov sa slnečná heliosféra „natiahne“ ďaleko za Pluto. Počas zmeny polarity je Slnko na vrchole svojej aktivity, ktorá sa vyznačuje nárastom počtu slnečných škvŕn, ako aj nárastom počtu a sily slnečných erupcií a emisií hmoty.

  Meniace sa magnetické pole Slnka a emisie nabitých častíc môžu interagovať s vlastným magnetickým poľom Zeme: jedným znakom je zvýšený počet magnetických búrok a polárnych svetiel.

  Zdroj: Výskumný ústav jadrovej fyziky D.V. Skobelcyna, Moskovská štátna univerzita M. Lomonosova

  Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

  Príspevok Každých 11 rokov Slnko úplne zmení polaritu svojho magnetického poľa – juh a sever si vymenia miesta je zobrazený ako prvý na .