Taraba a Gyimesi idú budovať mediálnu alternatívu 

www.slovanskenoviny.sk/rss podpredsedom strany Aliancia, ktorá je založená na národnostnom princípe – je to strana slovenských Maďarov.... Príspevok Taraba a Gyimesi idú budovať mediálnu alternatívu  je zobrazený ako prvý na .

Taraba a Gyimesi idú budovať mediálnu alternatívu 

www.slovanskenoviny.sk/rss

podpredsedom strany Aliancia, ktorá je založená na národnostnom princípe – je to strana slovenských Maďarov. Obaja sa stretli v Rozhovoroch s Mimi Šramovou, aby spoločne prebrali aktuálne udalosti.

Zhodnotili prezidentské voľby, príčinu neúspechu Ivana Korčoka, úlohu mainstreamových aj alternatívnych médií v prezidentskej kampani, úspech Petra Pellegriniho, aktuálnu situáciu k medveďom aj nevyberané útoky médií na politikov.

Gyimesi prekvapený nie je

György Gyimesi podobný výsledok prezidentských volieb očakával.

„Videl som tú mobilizáciu ľudí, videl som tú ochotu ľudí ísť aj v regiónoch voliť, takže som bol trošku kľudnejší ako deň predtým. Predpokladám, že pomohla aj tá hnusná falošná antikampaň, ktorú viedol Igor Matovič v posledných dňoch. Toto nemalo spoločné s politikou nič,“konštatuje podpredseda Aliancie. Jednou vetou to zhodnotil výhru pracujúceho človeka nad elitou. Ľudia podľa neho navyše ukázali, že to, čo tu bolo za Čaputovej, Hegera, či Matoviča, tu už mať nechcú. Maďari na juhu Slovenska podľa neho jasne vyjadrili, kto je pre nich dobrý prezident a tiež využil prítomnosť podpredsedu vlády, aby pogratuloval koalícii k zisku významného postu pre kandidáta z jej radov.

Ak by šlo o hejt, Korčok by vyhral

Tomáš Taraba sa dotkol slov Ivana Korčoka po spočítaní výsledkov. Korčok sa tam ohradzoval voči hejtom a nenávistným prejavom, ktorých sa mu počas kampane dostávalo.

„Cez Šimečku chcem pripomenúť išli za premiérom českej republiky. A neváhali rozbiť alebo chcieť rozbiť excelentné, výborné Slovensko. České vzťahy, ktoré sú previazané s históriou obyvateľstva.“ myslí si Taraba a pripomína niekoľko situácii, kde Korčok pôsobil proti Slovensku. Korčok podľa neho len znovu ukázal, aký je chameleón.

Množstvo výhrad voči Korčokovi

Gyimesi Korčokovi vytkol jeho pretvárku aj voči maďarskej menšine – slovenskí Maďari podľa neho nepotrebujú, aby im niekto podliezal tým, že sa naučí pár slov v kostrbatej Maďarčine, radšej by videli výsledky, ktoré mohol Korčok dosiahnuť ešte na ministerskom poste. U Petra Pellegriniho očakávajú, že maďarská menšina bude mať v Prezidentskom paláci dvere otvorené, čo im Korčok nezaručoval.

Tomáš Taraba u progresívnych politikov, teda aj u Korčoka hovorí o „iracionálnej hystérií“ „Obhajujú veci, ktoré nie sú kompatibilné s rozumom. Sú silno profilovaní, ako hysterickí ideológovia,“konštatovals tým, že keď majú byť konfrontovaní, tak to dopadne tak, že sa diskusie nezúčastnia. A predvídateľné konanie je podľa neho predpokladom pre dobré diplomatické vzťahy.

Taraba tiež hovorí, že či sa nám to páči, alebo nie, Maďarsko je štát, s ktorým nás spája najdlhšia hranica, ale aj tisícročná história. Práve preto sme „odsúdení“ na spoluprácu.

Česká politika

Obaja, aj Taraba, aj Gyimesi sa ohradili proti prístupu českých politických špičiek, ktoré označili za úplného vazala Bruselu. Ako Gyimesi, tak aj Taraba veria, že Fialovu vládu pri jej popularite čakajú predčasné voľby. Gyimesi však upozorňuje aj na slovenské médiá.

„Napriek tomu, že aj slnko vyšlo, ani demokracia neskončila, ani súčasťou Ruskej federácie sme sa nestali, ešte sa nesťahujú zo Slovenska a napriek tomu budú masírovať týmito hlúposťami, ktorými kŕmia ľudí,“ dvíha varovný prst Gyimesi s tým, že ak prípadné voľby vyhrá Babiš, aj vzťahy sa normalizujú. Takisto varuje pred ochladzovaním vzťahov vo V4 a pripomenul, že práve Korčok bol ten, ktorý hovoril o jej zrušení.

Podľa Tomáša Tarabu sa KDH malo minimálne v deň, kedy Korčok na Veľkú noc navštívil evanjelickú farárku, ktorá podporuje LGBT agendu. Taraba tiež nechápe, ako sa KDH mohlo dať do jedného spolku napríklad s SaS, ktorá v minulosti nesúhlasila s návrhmi na podporu napríklad mamičiek študentiek.

„Tá strana je úplne liberálna strana, ako je napríklad v Nemecku CDU-CSU. Niečo ešte majú v tom názve,“ myslí si Taraba. Rovnako, ako Heger, ktorý sa tvári, ako že sa chodí modliť do Dómu, no popritom nepodporil život podporujúce zákony.

Gyimesi upozornil na klamstvo Majerského, že Korčok nepodporuje interrupcie. „Ivan Korčok veľmi jasne vo viacerých diskusiách povedal, že jemu vyhovuje súčasný stav, aký je. A súčasný stav dovoľuje zabíjať nenarodené deti do deviateho týždňa,“ pripomína Gyimesi. KDH mali podľa neho od takéhoto kandidáta ruky preč.

Silná alternatívna scéna

Tomáš Taraba otvorene hovorí, že počas troch rokov potrebuje koalícia vybudovať mediálnu scénu, o ktorú sa bude dať oprieť tak, ako sa opozícia opiera o „červené denníčky“ a žiaľ aj RTVS. Pripomenul aj dvojitý meter, ktorý aj SME ukázalo tesne pred voľbami zverejnením videa Dannyho Kollára a rovnaké prejavy u progresívneho poslanca z minulosti im neprekážali. „Oni sú na seba neskutočne citliví,“doplnil Taraba.

hlavnespravy

Príspevok Taraba a Gyimesi idú budovať mediálnu alternatívu  je zobrazený ako prvý na .