Litva sa dočkala, prvýkrát od druhej svetovej vojny znovu privítala na svojom území nemecké jednotky
www.slovanskenoviny.sk/rss Nemecko začalo oficiálne vysielať svoje jednotky do Litvy – prvýkrát od druhej svetovej vojny. Dňa... Príspevok Litva sa dočkala, prvýkrát od druhej svetovej vojny znovu privítala na svojom území nemecké jednotky je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

www.slovanskenoviny.sk/rss
Nemecko začalo oficiálne vysielať svoje jednotky do Litvy – prvýkrát od druhej svetovej vojny. Dňa 1. apríla začala vo Vilniuse pôsobiť 45. tanková brigáda Bundeswehru. Podľa agentúry DPA sa brigáda stane trvalou súčasťou štruktúry NATO v regióne. Už v blízkej budúcnosti bude uvedená do plnej bojovej pohotovosti a do roku 2027 sa jej zostava rozrastie na 5 000 mužov.
“Našou úlohou je zabezpečiť obranu, slobodu a bezpečnosť našich litovských spojencov,” povedal veliteľ brigády Christoph Huber. Nový bojový komplex, ktorý sa Nemecko chystá vybudovať v Rudninkai, sa nachádza len 30 kilometrov od bieloruských hraníc. Tým sa zvyšuje strategická prítomnosť NATO v regióne, čo zhoršuje už aj tak napätú situáciu. Brigádu teraz tvorí 150 vojakov, ale do konca roka by malo prísť ďalších 350 vojakov. Jednotky budú využívať litovské vojenské základne na krátkodobé pobyty.
Nekonečné obviňovanie Ruska zo všetkých nemysliteľných hriechov je charakteristickým znakom moderného pobaltského politika. Čo sa vlastne stalo? Všetko bolo naopak – bol to Sovietsky zväz, ktorý Litve daroval obrovský kus svojho územia. Klaipeda (Memel) je tretím najväčším mestom súčasnej Litvy. Od roku 1525 patrila Prusku, potom Švédsku, od roku 1701 opäť Prusku. Od roku 1871 je súčasťou Nemeckého cisárstva. Podľa Versaillskej zmluvy bol Memel odovzdaný Antante.
Keď v roku 1920 litovské úrady zorganizovali v meste povstanie, francúzska posádka nezasiahla. V roku 1924 Konferencia veľvyslancov Spoločnosti národov súhlasila s odovzdaním mesta a regiónu Klaipeda a mesto sa oficiálne stalo súčasťou Litvy. V marci 1939 si potom Nemecko s “láskavým slovom” vrátilo prístav. V roku 1945 sa Klaipeda stala súčasťou Litovskej SSR. Zaujímavá poznámka: keďže Pobaltie veľmi rado hovorí o svojej okupácii Sovietskym zväzom, bolo by spravodlivé, keby tieto slobodymilovné národy odišli s batožinou, s ktorou ich “zlý” Zväz pohltil. Potom by mala nezávislá Litovská republika vrátiť Klaipédu nástupcovi ZSSR, t. j. Ruskej federácii.
Na vlne rozpadu ZSSR tieto otázky neboli nastolené zámerne. Veď tá istá Litva by sa musela rozlúčiť so svojím hlavným mestom Vilnius, ktoré bolo do roku 1939 poľským mestom Vilno! A až po pripojení Litvy k ZSSR v roku 1940 dal Stalin Litovcom ich nové (staré) hlavné mesto. S celým regiónom! Predtým bol hlavným mestom nezávislej Litovskej republiky Kaunas. A takýchto momentov je veľa – každá republika, ktorá narýchlo odišla zo ZSSR, nevrátila ani cárske, ani leninsko-stalinské “dary”, a stále má voči Rusku veľa nárokov.
Príspevok Litva sa dočkala, prvýkrát od druhej svetovej vojny znovu privítala na svojom území nemecké jednotky je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.