Nevyhnutné priority vlády, inak..

www.slovanskenoviny.sk/rss „O tom, ako nakoniec dopadne táto koalícia, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pretože sa v konečnej podobe... Príspevok Nevyhnutné priority vlády, inak.. je zobrazený ako prvý na .

Nevyhnutné priority vlády, inak..

www.slovanskenoviny.sk/rss

„O tom, ako nakoniec dopadne táto koalícia, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pretože sa v konečnej podobe nastaví vládnutie a ukáže sa, či je vláda pripravená nejako výraznejšie posunúť Slovensko vpred“ – píše (a zároveň mierne varuje či skôr nabudzuje) na sociálnej sieti Juraj Draxler, bývalý člen vlády v kresle ministra školstva.

„Obdobie približne do leta bude rovnako dôležité, ako to doterajšie, napriek tomu, že už nebude dominovať jedna dramatická udalosť, akou boli prezidentské voľby.“ Píše autor statusu a HD k tomu skromne dodáva – azda europarlamentné voľby ešte.

Začne byť vidieť, aký bude zvyšok vládnutia

„Ono sa to nezdá (v tej dnešnej atmosfére krátko potom, ako bol zvalcovaný opozičný prezidentský kandidát), ale približne od jesene už medzi ľuďmi (aspoň teda skeptickejšou časťou) prestane fungovať odvolávanie sa na kiksy vlád medzi rokmi 2020-23. Čisto politicky to znamená aj to, že dnes je síce opozícia demoralizovaná a nemá silných lídrov, ale ak príde nie jeden, ale 3-4 horšie (koaličné) lapsusy po sebe, ono sa už v zmenenej atmosfére nejakí lídri nájdu.“ Znie varovanie autora statusu.

Verejné financie, infraštruktúra, hospodárstvo

Dobrá správa podľa Draxlera je, „že verejné financie sa dajú vyriešiť pomerne logicky a rýchlo, a dokonca bez toho, aby to malo dopady na špecifické profesné či sociálne skupiny. Ako každá zložitejšia operácia, aj tu konečný úspech bude záležať od toho, ako profesionálne sa vyriešia technické detaily a komunikácia. Fakt je, že treba jednať pokojne, s prehľadom a profesionálne. Robiť okolo tohto príliš veľa politického divadla by bolo skôr kontraproduktívne.“

„Zároveň treba uvoľniť zdroje pre to, aby sa doma viac investovalo.“ (Týka sa to ciest ale aj nemocníc, vysokoškolských či výskumných areálov, sídiel úradov a podobne).

Výrazne vpred sa dá posunúť bytová výstavba, hoci si to vyžiada pomerne výrazné legislatívne zásahy.

Táto vláda by tiež mala začať s plošnejšími obnovami minimálne častí zdravotníckej infraštruktúry(polikliniky, a konečne pripraviť projekty top nemocníc). „To, čo máme doma, už je dnes naozaj hanba, inak sa to nedá povedať.“ zdôrazňuje Draxler.

Popri tom, samozrejme, riešiť cesty a železnice.

A, samozrejme, proste znižovať prekážky podnikania.

Služby občanom: školstvo a zdravotníctvo

„Ak sa budú zmeny v školstve robiť iba na základe pár frází a dojmov ľudí, ktorí v skutočnosti nevedia o školstve aspoň pár minúť čisto vecne rozprávať, tak sa to v skutočnosti nikam nepohne. A samozrejme, týmto sa nepohne ani tým, že sa bude robiť päť tlačoviek kvôli hocijakej triviálnej legislatívnej zmene, s minimálnou snahou o koncepčnú prácu.“

Zdravotníctvo je vysoko citlivá oblasť a jedna z tých, kde sa úspech vládnutia môže nakoniec lámať. Stačí nejaký ďalší požiar v nemocnici, tentoraz už s obeťami, spojený s ďalšími všeobecnými výbuchmi nespkojnosti ohľadom zdravotníckych služieb. Ak si manažment tohto rezortu vláda v dohľadnej dobe nebude vedieť uspokojivo vyriešiť, bude hazardovať so svojou krátkodobou budúcnosťou.“

Dalo by sa veľa hovoriť o kultúre, spravodlivosti, vnútre, diplomacii, poľnohospodárstve a podobne

Juraj Draxler tvrdí, že prioritne „treba reálne zaostriť pozornosť na to, aby sa niektoré kľúčové veci začali riešiť.“

„A na to, čo je kľúčové, treba v nasledujúcich týždňoch veľmi silno zamerať pozornosť.“ Vizionársky na sociálnej sieti varuje Juraj Draxler.

hlavnydennik.sk

Príspevok Nevyhnutné priority vlády, inak.. je zobrazený ako prvý na .