Poľský expremiér Morawiecki označil garnitúru EÚ v Bruseli za hrozbu pre demokraciu v Európe

www.slovanskenoviny.sk/rss Mateusz Morawiecki bol predsedom prechádzajúcej poľskej vlády na čele so stranou Právo a spravodlivosť (PiS).... Príspevok Poľský expremiér Morawiecki označil garnitúru EÚ v Bruseli za hrozbu pre demokraciu v Európe je zobrazený ako prvý na .

Poľský expremiér Morawiecki označil garnitúru EÚ v Bruseli za hrozbu pre demokraciu v Európe

www.slovanskenoviny.sk/rss

Mateusz Morawiecki bol predsedom prechádzajúcej poľskej vlády na čele so stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel je hrozbou pre demokraciu v Európe, vyhlásil bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre maďarský týždenník Mandiner.

Podľa neho EÚ zadržaním fondov ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v Poľsku. Za tieto vyjadrenia ho následne kritizovali predstavitelia poľskej vládnej koalície, informuje agentúra PAP.

Morawiecki bol predsedom prechádzajúcej poľskej vlády na čele so stranou Právo a spravodlivosť (PiS). V rozhovore pre Mandiner uviedol, že jedinou podmienkou Európskej únie na vyplatenie platieb z postpandemického plánu obnovy pre Poľsko bolo, aby sa k moci vrátila Občianska platforma vedená súčasným poľským premiérom Donaldom Tuskom a jej spojenci.

Európska komisia (EK) podľa Morawieckeho blokovala eurofondy pre Poľsko v snahe „ovplyvniť výsledok demokratických volieb suverénneho členského štátu“, čo podľa neho predstavuje vážnu hrozbu pre demokraciu a celý európsky projekt.

Bývalý poľský premiér zároveň v rozhovore vyjadril presvedčenie, že EK stále rozširuje svoju moc a Tusk je len nástrojom na dosiahnutie cieľov Európskej ľudovej strany.

Tusk tieto tvrdenia ostro kritizoval. „Oznámiť na výročie nášho vstupu do EÚ v Budapešti v proruskom týždenníku, že Brusel – nie Moskva – je hrozbou pre demokraciu v Európe… Kedysi sa takým ľudom hovorilo užitoční idioti, v tom lepšom prípade,“ reagoval Tusk na sociálnej sieti X.

„Ruská onuca. Šliape po EÚ,“ komentoval poslanec vládnej Občianskej koalície Michal Szczerba.

„Podporovať (maďarského premiéra Viktora) Orbána, priateľa (ruského prezidenta Vladimira) Putina a zároveň útočiť na EÚ, ktorá pomáha našej bezpečnosti a rozvoju. Ozajstný vlastenec,“ reagoval ironicky námestník starostu juhopoľských Katovíc Jaroslaw Makowski.


Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna

Príspevok Poľský expremiér Morawiecki označil garnitúru EÚ v Bruseli za hrozbu pre demokraciu v Európe je zobrazený ako prvý na .