Musk opustí Trumpov vládny tím koncom mája

www.slovanskenoviny.sk/rss Americký miliardár a blízky spolupracovník prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk oznámil, že už na jar... Príspevok Musk opustí Trumpov vládny tím koncom mája je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

Musk opustí Trumpov vládny tím koncom mája

www.slovanskenoviny.sk/rss

Americký miliardár a blízky spolupracovník prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk oznámil, že už na jar plánuje ukončiť svoje pôsobenie vo federálnom Úrade pre efektivitu štátnej správy (DOGE), ktorá mala za cieľ znížiť výdavky americkej vlády. Podľa vlastných slov dosiahol počas niekoľkých mesiacov úspory v objeme, ktorý by mohol skrátiť federálny deficit až o bilión dolárov.

V rozhovore pre reláciu Special Report with Bret Baier na Fox News, o ktorom informoval denník Economic Times, Musk uviedol, že jeho tím pracoval v mimoriadne rýchlom tempe.

Naším cieľom je znížiť odpad a podvody o štyri miliardy dolárov denne, každý deň, sedem dní v týždni. A zatiaľ sa nám to darí

vyhlásil. Podľa Muska DOGE už do konca marca ušetril americkým daňovníkom 115 miliárd dolárov prostredníctvom znižovania počtu zamestnancov, predaja aktív a rušenia kontraktov.

Musk otvorene kritizoval údajnú neefektivitu vládnych úradov.

Vláda nie je efektívna a je v nej veľa odpadu a podvodov, takže veríme, že zníženie o 15 % možno dosiahnuť bez ovplyvnenia kľúčových vládnych služieb

povedal. Jeho tím sa podľa neho sústredil na reformy v najväčších agentúrach, vrátane takmer úplného zrušenia USAID.

Kritika a spory okolo DOGE

Muskova misia však naráža na rastúci odpor. Viaceré organizácie, ako aj zamestnanci federálnych agentúr, obviňujú DOGE z nelegálneho konania a porušovania zákonov o ochrane súkromia.

Protesty sa objavili aj pred predajňami Tesly, pričom spoločnosť čelí žalobám a obvineniam, že DOGE konal bez dostatočných právomocí. V niektorých prípadoch dokonca americké federálne súdy rozhodli, že kroky Muskovho úradu porušovali zákon.

Musk kritiku odmieta a tvrdí, že cieľom bolo len ozdraviť federálne financie. „Ak táto operácia neuspeje, loď Amerika sa potopí. Preto to robíme,“ argumentoval.

Odstúpenie už v máji

Musk podľa vlastných slov plánuje DOGE opustiť po splnení svojho limitu ako špeciálny vládny zamestnanec.  „Myslím, že väčšinu práce potrebnej na zníženie deficitu o bilión dolárov stihneme v tomto časovom rámci,“ uviedol. Pre Fox News potvrdil, že skončí na jar, teda ešte pred tým, než by prekročil hranicu 130 dní vo funkcii.

Práve táto hranica môže byť pre amerického podnikateľa juhoafrického pôvodu kľúčová. Ako totiž káže federálny zákon USA, za špeciálneho vládneho zamestnanca, teda „SGE“ môže byť považovaný len ten, kto počas jedného roka s vládou nespolupracuje viac ako 13O dní. V opačnom prípade by sa musel stať tzv. bežným vládnym zamestnancom, alebo „GE“.

Na túto funkciu sa už podľa zákona vzťahujú viaceré obmedzenia. SGE totiž môžu pracovať pre vládu a zároveň mať súkromné podnikateľské záujmy, aj keď s obmedzeniami. GE nie.

Po prekročení 130 dní by tým pádom Musk mohol byť povinný vzdať sa viacerých svojich podnikateľských aktivít alebo by podliehal oveľa prísnejším kontrolám konfliktom záujmov a financií.

Čo by to znamenalo?

Najzásadnejším dopadom by bol sprísnený zákon o konfliktoch záujmov. Musk by už nemohol prijímať rozhodnutia, ani len konzultovať opatrenia, ktoré by mohli mať priame alebo predvídateľné dôsledky na jeho vlastné podniky.

To by prakticky vylučovalo jeho možnosť akokoľvek sa vyjadrovať či podieľať na rozhodovaní v témach týkajúcich sa automobilového priemyslu, vesmírneho výskumu, umelej inteligencie alebo digitálnych platforiem. Týmto sektorom sa venujú jeho kľúčové spoločnosti ako Tesla, SpaceX, xAI či platforma X.

Ďalším rizikom by bola povinnosť zverejniť detailné majetkové priznanie. Musk by musel predložiť verejne dostupný formulár, v ktorom by uviedol nielen všetky svoje akcie a vlastnícke podiely, ale aj príjmy, záväzky či finančné vzťahy s inými subjektmi. Tento dokument by bol následne dostupný nielen pre verejnosť, ale aj pre médiá a analytikov, čo by mohlo znamenať podrobné skúmanie jeho obchodných aktivít a majetkových väzieb.

Prechod do režimu bežného vládneho zamestnanca by pre Muska znamenal aj podstúpenie aktualizovanej bezpečnostnej previerky.

Úrady by posudzovali nielen jeho osobné a podnikateľské väzby, ale aj zahraničné kontakty, prípadné zadlženie alebo iné faktory, ktoré by mohli predstavovať bezpečnostné riziko.

skspravy

Príspevok Musk opustí Trumpov vládny tím koncom mája je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.