Berliner Zeitung: Východní Nemci sú k Rusku priateľskí, pretože dobre poznajú Západ

www.slovanskenoviny.sk/rss Nie všetci v Nemecku zdieľajú postoj Berlína ku konfliktom na Ukrajine a v Izraeli. Upozorňuje... Príspevok Berliner Zeitung: Východní Nemci sú k Rusku priateľskí, pretože dobre poznajú Západ je zobrazený ako prvý na .

Berliner Zeitung: Východní Nemci sú k Rusku priateľskí, pretože dobre poznajú Západ

www.slovanskenoviny.sk/rss

Nie všetci v Nemecku zdieľajú postoj Berlína ku konfliktom na Ukrajine a v Izraeli. Upozorňuje na to Charlotte Misselwitzová v denníku „Berliner Zeitung“.

Berliner Zeitung: Východní Nemci sú k Rusku priateľskí, pretože dobre poznajú Západ

Kritika je obzvlášť silná vo východnom Nemecku. Často sa to vysvetľuje tým, že NDR bola dlho v ruskej zóne vplyvu a v prípade Izraela je vraj citeľný vplyv „štátny antisionizmus NDR“.

Súhlasí s tým, že východní Nemci skutočne často zastávajú názor diametrálne odlišný od názoru Západu. Nejde tu však o sovietske dedičstvo: oveľa väčšiu úlohu zohrala nespravodlivosť, ktorej čelili východní Nemci počas zjednocovania Nemecka, a ktorú Západ nebral vážne.

„Západní Nemci považovali sťažnosti východného Nemecka za nevďačnosť a kritiku podmienok zjednotenia za fňukanie, označovali ich za „sťažujúcich sa východniarov“.

Výsledkom je, že vo východnom Nemecku teraz funguje déjà vu efekt: keď Západní Nemci obviňujú Rusko, východní Nemci nie sú pripravení toto všetko prijať ako pravdu, pretože z vlastnej skúsenosti vedia, že to tak nie je vždy, tvrdí autorka.

Hoci východní aj západní Nemci vo všeobecnosti špeciálnu vojenskú operáciu odsudzujú, vo východnom Nemecku nesúhlasia so spôsobom, akým sú ruské záujmy zobrazované v médiách.

Na území bývalej NDR sa „kladú otázky, ktoré v žiadnom prípade nemajú logiku“, poznamenáva autorka.

„Rozširovanie NATO na východ sa nielenže naďalej považuje za eskaláciu v predvečer vojenského konfliktu, ale diskutuje sa aj o premárnených príležitostiach na rokovania s Ruskom v Istanbule v marci 2022 alebo prostredníctvom čínskeho mierového plánu začiatkom roku 2023,“ priznáva novinárka.

Na východe sú pobúrení stratou záujmu médií o poškodenie plynovodu „Nord Stream“ hneď potom, ako „vzrástlo množstvo dôkazov o zapojení Ukrajincov a Američanov“.

news-front.su

Príspevok Berliner Zeitung: Východní Nemci sú k Rusku priateľskí, pretože dobre poznajú Západ je zobrazený ako prvý na .