VIDEO: Americký vojenský pilot sa podpálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone: „Už sa nebudem podieľať na genocíde. Sloboda pre Palestínu,“ kričal

www.slovanskenoviny.sk/rss K incidentu v americkom hlavnom meste došlo v čase, keď izraelská armáda pripravuje vpád do... Príspevok VIDEO: Americký vojenský pilot sa podpálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone: „Už sa nebudem podieľať na genocíde. Sloboda pre Palestínu,“ kričal je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Americký vojenský pilot sa podpálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone: „Už sa nebudem podieľať na genocíde. Sloboda pre Palestínu,“ kričal

www.slovanskenoviny.sk/rss

K incidentu v americkom hlavnom meste došlo v čase, keď izraelská armáda pripravuje vpád do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.

Pilot amerického letectva Aaron Bushnell v aktívnej službe utrpel v nedeľu vážne zranenia po tom, čo sa na protest proti vojne v Pásme Gazy podpálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone. Informovala o tom agentúra AP.

Muž v armádnej uniforme, ktorého identita nebola bezprostredne známa, prišiel pred veľvyslanectvo krátko pred 13.00 h miestneho času (19.00 h SEČ). V ruke mal telefón, ktorým svoje počínanie začal vysielať naživo na streamovacej platforme Twitch.

„Už sa nebudem podieľať na genocíde,“ povedal muž podľa denníka New York Times. Potom sa polial sa čírou tekutinou a zapálil, pričom zakričal „Sloboda pre Palestínu“.

Muža po uhasení previezli do miestnej nemocnice. Jeho zdravotný stav je naďalej vážny, uviedol policajný hovorca.

Hovorca letectva potvrdil, že čin vykonal vojak v aktívnej službe. Prípad vyšetruje miestna polícia a tajná služba.

K incidentu došlo v čase, keď izraelská armáda pripravuje vpád do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, zatiaľ čo prebiehajú rokovania o dočasnej dohode o prímerí s palestínskymi militantmi z Hamasu.

Podobný prípad sa stal vlani v decembri v Atlante, kde sa pred izraelským konzulátom podpálila žena. Na mieste činu sa našla palestínska vlajka.

Izraelská armáda vypracovala operačný plán ofenzívy v Rafahu

Izraelská armáda predložila vojnovému kabinetu pred plánovanou ofenzívou v meste Rafah na juhu Pásma Gazy plán evakuácie civilistov a operačný plán. Oznámil to v noci na pondelok úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informovali agentúry DPA a AFP. Schválený bol aj plán poskytnúť humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy, aby sa predišlo rabovaniu na jeho severe a iných oblastiach.

V krátkom vyhlásení sa neuvádzajú podrobnosti o tom, ako a kam budú civilisti presunutí.

Do Rafahu ušlo pred bojmi medzi izraelskou armádou a hnutím Hamas v iných častiach Pásma Gazy okolo 1,5 milióna Palestínčanov.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce napriek prebiehajúcim rokovaniam o prímerí urýchlene spustiť ofenzívu v Rafahu. Cez víkend oznámil, že začiatkom týždňa zvolá kabinet, aby schválil operačný plán, ktorého súčasťou bude aj evakuácia civilného obyvateľstva.

Od ofenzívy v Rafahu preplnenom utečencami odrádzajú Izrael aj mnohí jeho spojenci vrátane USA. Netanjahu však tvrdí, že cieľ eliminovať Hamas by nebolo možné dosiahnuť, ak by v Rafahu zostali jeho štyri prápory.


Zdroj: ta3.com / hnonline.sk / YouTube / Rumble / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Americký vojenský pilot sa podpálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone: „Už sa nebudem podieľať na genocíde. Sloboda pre Palestínu,“ kričal je zobrazený ako prvý na .