Slovensko jednoznačne odmieta migračný pakt EÚ. Orbán označil novú európsku migračnú a azylovú politiku za ďalší klinec do rakvy Európskej únie

www.slovanskenoviny.sk/rss Európsky parlament v stredu schválil desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky... Príspevok Slovensko jednoznačne odmieta migračný pakt EÚ. Orbán označil novú európsku migračnú a azylovú politiku za ďalší klinec do rakvy Európskej únie je zobrazený ako prvý na .

Slovensko jednoznačne odmieta migračný pakt EÚ. Orbán označil novú európsku migračnú a azylovú politiku za ďalší klinec do rakvy Európskej únie

www.slovanskenoviny.sk/rss

Európsky parlament v stredu schválil desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri.

Reforma azylových a migračných pravidiel Európskej únie, ktorú v stredu schválil Európsky parlament, je „ďalším klincom do rakvy“ eurobloku. Napísal to na sociálnej sieti X maďarský premiér Viktor Orbán.

„Migračný pakt je ďalším klincom do rakvy Európskej únie. Jednota je mŕtva, bezpečné hranice už neexistujú. Maďarsko sa nikdy nepoddá masovému migračnému šialenstvu. Potrebujeme zmenu v Bruseli, aby sme zastavili migráciu,“ dodal Orbán.

Európsky parlament v stredu schválil desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri. Jedno zo schválených nariadení stanovuje, že krajinám EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, pomôžu ostatné členské štáty buď premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, finančnými príspevkami alebo prevádzkovou a technickou podporou. Reforma počíta aj s rýchlejším návratom neúspešných žiadateľov o azyl do krajín ich pôvodu. Nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti od mája 2026.

Slovensko odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku

Slovenská republika jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku, tzv. Migračný pakt EÚ. Nesúhlasí ani s povinným prerozdeľovaním nelegálnych migrantov. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) v reakcii na stredajšie (10. 4.) schválenie balíka europoslancami. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Štáty by mali podľa neho sami rozhodnúť, akú formu pomoci zvolia, a to bez príkazu povinného finančného či materiálneho príspevku. „Prijatie tejto reformy je reálnou ukážkou, aké dôležité je ponechanie práva veta v kľúčových oblastiach presadzovania národnoštátnych záujmov,“ skonštatoval Blanár s tým, že pri tomto hlasovaní nebolo možné uplatniť právo veta. Aj preto bol návrh, napriek nesúhlasu SR i ďalších štátov, schválený.

Nový pakt nie je podľa neho dlhodobo udržateľným riešením. Nelegálnu migráciu vníma ako obrovskú výzvu, ktorej Európska únia (EÚ) čelí, podľa Blanára je však povinnosťou riešiť ju predovšetkým v súlade so suverénnymi záujmami krajiny. Treba si podľa neho priznať, že ochrana schengenského priestoru proti nelegálnej migrácii nie je dostatočná a nový migračný pakt tento problém nevyrieši.

„Opakujeme, že je potrebné sa sústrediť na posilnenie ochrany vonkajšej hranice EÚ a rovnako na intervencie a opatrenia v krajinách, odkiaľ nelegálna migrácia prichádza,“ zdôraznil Blanár.

„Európsky prístup k migračnej politike môžu ovplyvniť aj nadchádzajúce júnové eurovoľby a poslanci, ktorých si obyvatelia EÚ, teda i Slovenska, zvolia do Európskeho parlamentu,“ dodal na záver šéf slovenskj diplomacie.

Zdroj: info.sk / topky.sk / InfoVojna

Príspevok Slovensko jednoznačne odmieta migračný pakt EÚ. Orbán označil novú európsku migračnú a azylovú politiku za ďalší klinec do rakvy Európskej únie je zobrazený ako prvý na .