Rusko vyslalo do Nigeru systém protivzdušnej obrany aj vojenských inštruktorov, aby pomáhali s cvičením tamojšej armády

www.slovanskenoviny.sk/rss Nigerská vládnuca junta v polovici marca oznámila vypovedanie dohody o vojenskej spolupráci s USA. Rusko... Príspevok Rusko vyslalo do Nigeru systém protivzdušnej obrany aj vojenských inštruktorov, aby pomáhali s cvičením tamojšej armády je zobrazený ako prvý na .

Rusko vyslalo do Nigeru systém protivzdušnej obrany aj vojenských inštruktorov, aby pomáhali s cvičením tamojšej armády

www.slovanskenoviny.sk/rss

Nigerská vládnuca junta v polovici marca oznámila vypovedanie dohody o vojenskej spolupráci s USA. Rusko vyslalo do západoafrického Nigeru systém protivzdušnej obrany a 100 vojenských inštruktorov, aby systém nainštalovali a naučili nigerských vojakov, ako ho používať, informovala vo štvrtok nigerská štátna televízia RTN. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Vyslaniu vojakov predchádzal telefonát medzi šéfom vojenskej junty v Nigeri Abdourahamanom Tchianim a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Niger bol až do vojenského prevratu v júli minulého roka posledným spojencom USA, Francúzska a európskych krajín v boji proti islamistickým milíciám v regióne Sahel, kde majú džihádisti pod vplyvom mnohých západných spravodajských služieb čoraz väčší vplyv.

Junta v marci ukončila vojenskú spoluprácu s USA v boji proti terorizmu a osud nemeckých ozbrojených jednotiek, ktoré prevádzkujú leteckú základňu v nigerskom hlavnom meste Niamey, je stále nejasný. Tamojšia štátna televízia odvysielala fotky ruského lietadla Iľjušin-76, ktoré v stredu pristálo v Niamey.

Televízia citovala jedného z mužov – belochov oblečených vo vojenskej uniforme, ktorý po francúzsky potvrdil, že ich cieľom je výcvik nigerskej armády v súvislosti s vojenským vybavením, ktoré má do krajiny doraziť.

Správa štátnej televízie sa ďalej týkala politického smerovania krajiny, ktoré sa zmenilo v momente, keď sa v Nigeri k moci 26. júla 2023 dostala armáda. Nové vedenie chce podľa nej obmeniť svojich spojencov a presadiť zvrchovanosť štátu vo svete, cituje DPA.

Putin a Tchiani diskutovali aj o „posilnení medzisektorovej a komplexnej strategickej spolupráce medzi ich krajinami na zvládnutí súčasných hrozieb“.

Nigerská vládnuca junta v polovici marca 2024 oznámila vypovedanie dohody o vojenskej spolupráci so Spojenými štátmi.

„Národná rada na ochranu vlasti oficiálne vypovedala… dohody o vojenskej spolupráci, ktoré spájajú krajinu so Spojenými štátmi americkými,“ uviedol pred mesiacom nigerský plukovník Amadou Abdramane.

Toto rozhodnutie prichádza len niekoľko dní po tom, čo vysokopostavená americká delegácia, v ktorej bol aj šéf afrického velenia USA generál Michael Langley, ukončila trojdňovú návštevu tohto afrického štátu. Americký tím sa stretol s niekoľkými najvyššími predstaviteľmi Nigeru vrátane premiéra Aliho Mahamana Lamine Zeineho – zrejme v snahe dohodnúť obnovenie dohody -, ale nepodarilo sa mu dohodnúť stretnutie s vodcom krajiny, generálom Abdourahamanom Tchanim.

Viaceré krajiny v regióne, ako napríklad Mali a Burkina Faso, sa v posledných rokoch odvracajú od Západu, obzvlášť od bývalej koloniálnej veľmoci Francúzska. Všetky tri krajiny majú spoločné to, že im po prevratoch vládne armáda, dodáva DPA.


Zdroj: topky.sk / InfoVojna

Príspevok Rusko vyslalo do Nigeru systém protivzdušnej obrany aj vojenských inštruktorov, aby pomáhali s cvičením tamojšej armády je zobrazený ako prvý na .