Rada pre mediálne služby ako orgán cenzúry alebo ako slovenský parlament novelou zákona dal verejnej správe kompetencie cenzurovať nepohodlné názory

www.slovanskenoviny.sk/rss Rada pre mediálne služby sa podľa právnika JUDr. Petra Weisa stáva OFICIÁLNE tým, čo predstavuje... Príspevok Rada pre mediálne služby ako orgán cenzúry alebo ako slovenský parlament novelou zákona dal verejnej správe kompetencie cenzurovať nepohodlné názory je zobrazený ako prvý na .

Rada pre mediálne služby ako orgán cenzúry alebo ako slovenský parlament novelou zákona dal verejnej správe kompetencie cenzurovať nepohodlné názory

www.slovanskenoviny.sk/rss

Rada pre mediálne služby sa podľa právnika JUDr. Petra Weisa stáva OFICIÁLNE tým, čo predstavuje progresívno-liberálne združenie Konšpirátori. „A to je nebezpečné. Lenže v celoslovenskom pôsobení s právomocou trestať a regulovať. A to je veľký problém,“ konštatuje vo svojom článku a dodáva, že „inými slovami, Rada je orgánom verejnej správy, “bonzákom” a policajtom zároveň. Je to tak trošku vylepšenejší model, ktorý za minulej vlády prevádzkovalo Ministerstvo vnútra na FB prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody.“

Pamätáte si na 2 zákony s obmedzenou platnosťou, na základe ktorých sa vypínali nepohodlné weby? Áno?

Tak vás nepoteším. Je rok po voľbách. Spory vypnutých webov stoja na prvostupňovom súde. A kým stoja, hlavný cenzor, ktorým je Európska komisia a Rada, nespí.

Koncom júna 2024 bola prijatá novela zákona o mediálnych službách („Novela“). Tá v podstate len implementuje už platné a účinné nariadenie EÚ o jednotnom trhu s digitálnymi službami.

Novela spočíva hlavne v tom, že tzv. „koordinátorom digitálnych služieb“ sa stala Rada pre mediálne služby (taká kvázi obdoba SOIky pre online oblasť na regionálnej úrovni, kde regiónom je v podstate SR, ale s podstatne desivejšími úlohami cielených na tzv. „bezpečnosť“ online prostredia, čiže inými slovami regulácia myslenia ľudí ).

Štát novelou priradil orgánu verejnej správy kompetencie, ktoré doteraz mali iba cenzúrychtiví lovci nepohodlných názorov, ktoré nazývali podivnými slovami “dezinformácie”, “misinformácie” a pod. Ich vlastnými slovami by som ich mohol nazvať “samozvanými” fact checkermi. Napríklad portál konspiratori.sk, ktorý má oficiálnu ambíciu presvedčiť “progresívnych” zadávateľov reklamy, aby nedávali svoje peniaze, komu určí web podľa ich zoznamu. Čo je však preukázateľná lož, pretože na zozname je minimálne 1 web, ktorý v podmienkach právneho poriadku SR nemôže byť príjemcom peňazí z externej reklamy na iné služby a tovar. A tým usvedčujú sami seba zo zlého úmyslu. Jedine, že by túto okolnosť nepoznali. Každopádne sa ich cieľ v tomto svetle javí ako úplne iný a čitateľovi je asi zrejme, aký dôvod je tým reálnym dôvodom.

Vráťme sa k Rade. Rada sa stáva OFICIÁLNE tým, čím sú “konšpirátori” pre, nazvime to, progresívne, resp. krajne ľavicovo zmýšľajúce publikum. A to je nebezpečné. Lenže v celoslovenskom pôsobení s právomocou trestať a regulovať. A to je veľký problém.

Toto majú uvedené na stránke. Chvália sa, akým hodnotným a uznávaným cenzorom sú nielen u nás, ale aj na európskej úrovni. Chcú ich dokonca vo vedení európskej cenzúry.

Rada pre mediálne služby má vybudovanú funkčnú sieť vzťahov s najväčšími platformami na zdieľanie obsahu – Facebook, YouTube, TikTok, X. Pravidelne komunikujeme s jej zástupcami a prostredníctvom špecializovaného eskalačného kanála vytvoreného na základe tejto spolupráce priamo pre účely Rady nahlasujeme platformám potenciálne nelegálne obsahy a obsahy porušujúce normy komunity, čím sa zabezpečuje rýchlejšie a efektívnejšie odstraňovanie toxického online obsahu. Pre našu analytickú činnosť popritom získavame cenné informácie o efektivite prístupu k detekovaniu a odstraňovaniu takéhoto obsahu zo strany platforiem,“ vysvetlil M. Dorociak. Rada pre mediálne služby je zároveň komunikačným kanálom pre ostatné relevantné slovenské inštitúcie, za ktoré sporné obsahy centralizovane nahlasuje platformám.

Inými slovami, Rada je orgánom verejnej správy, “bonzákom” a policajtom zároveň. Je to tak trošku vylepšenejší model, ktorý za minulej vlády prevádzkovalo Ministerstvo vnútra na FB prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody. Mimochodom, dodnes nie sú známe informácie, že by osoby prevádzkujúce tento portál v rozpore so zákonom o policajnom zbore boli trestne stíhaní za prekročenie právomoci verejného činiteľa. Zrejme sú s tým noví pri moci stotožnení viac, ako by si jeden mohol myslieť.

V praxi to s Radou po novom môže vyzerať takto:

Na youtube si nahrá nejaké videjko napríklad nejaký lekár, ktorý sa nepáči aktuálnemu politickému režimu buď v SR, alebo v Európskej komisii. Rada (sama alebo na externý podnet) napíše platforme youtube, že treba video stiahnuť, lebo porušuje pravidlá platformy youtube (POZOR, nie zákony SR). Ak youtube obsah nestiahne, môže Rada zakročiť voči službe youtube s tým, že začne konať voči platforme, ak platforma sama neprehodnotí spornosť nahratého obsahu podľa názoru Rady. A pritom youtube bude nútený v politicky citlivých veciach vyložiť si vlastné pravidlá podľa názoru Rady.

Dobré, nie?

Evidentná cenzúra. A že sa vám to podobá na dobu kovidovú? Ale isteže. Psychologický základ ostal úplne zachovaný a stále vychádza z Maslowovej pyramídy. Zmenili sa len osoby a obsadenie. Útočí sa na slobodu prejavu, ktorá už odrazu nemusí byť len v medziach judikatúry ESĽP, ale aj v medziach politickej korektnosti, nie len v medziach zákonnosti, ale aj pravidiel komunity akýchsi súkromných spoločností, ktorým policajta online priestoru prepožičal štát za Vaše dane.

Pokračujeme bohužiaľ v trende minulých zložitých období, kde Ústava bola degradovaná len na výstavný kus vo vitríne v honosnej červenej väzbe, ktorú nik kompetentný neotvára. Asi aj preto bol ako prvý zrušený Deň Ústavy. Ktovie. Pri príjimaní tohto zákona (napriek tomu, že ide o implementáciu sekundárnej európskej legislatívy), sa NIKTO neozval, že narážame na parametre ústavnosti. Ešte raz prízvukujem. Je takmer rok po voľbách. Zákon patrí do gescie tzv. alternatívnej scény (Ministerstvo kultúry SR, nominant SNS).

Rada je bohužiaľ aj správnym orgánom rozhodujúcim o právach a povinnostiach najmä právnických osôb a má konať podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy. Má konať nezaujato a nestranne.

Lenže tu je dôkaz, že Rada je garantom zaujatého konania vo všetkých prípadoch (link TU). Dopredu uvádza, že všetky jej budúce rozhodnutia budú trpieť vadou zaujatosti a teda budú nezákonné.

Čo s tým mieni Ministerstvo kultúry SR urobiť? Je to vážna vec. V právnom štáte, ktorý si ctí slobodu prejavu, Ústavu a Dohovor, niečo takéto nemá miesto.

Vyjadrujem na záver presvedčenie, že to, o čom tu píšem, nevzniklo na základe úmyselného konania a v krátkej budúcnosti vláda urobí všetko preto, aby túto významnú legislatívnu chybu “opravila” a zosúladila so stavom predvídaným v Ústave SR a Dohovore.

Autor: Peter Weis – advokát a konateľ právnickej kancelárie Weis & Partners

Zdroj: Advokátska kancelária Weis & Partners / InfoVojna


Príspevok Rada pre mediálne služby ako orgán cenzúry alebo ako slovenský parlament novelou zákona dal verejnej správe kompetencie cenzurovať nepohodlné názory je zobrazený ako prvý na .