Peking hlboko ponížil kancelára Scholza počas jeho pre Nemecko veľmi dôležitej návštevy
www.slovanskenoviny.sk/rss V nedeľu Scholz priletel do Číny, kde ostane tri dni – tak dlho nebol na... Príspevok Peking hlboko ponížil kancelára Scholza počas jeho pre Nemecko veľmi dôležitej návštevy je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
V nedeľu Scholz priletel do Číny, kde ostane tri dni – tak dlho nebol na oficiálnej návšteve ešte v žiadnej krajine. Nemecké médiá o tejto ceste nadšene informujú. Nespomínajú však ani slovom obrovské poníženie kancelára, čo opäť ukazuje, ako veľmi upadla medzinárodná reputácia Nemecka za tejto vlády.
Keď hlava štátu alebo vlády nejakej významnej krajiny podnikne cestu do zahraničia, je samozrejme patrične privítaná. Šéf vlády hostiteľskej krajiny nie vždy príde na letisko, ale pošle aspoň ministra.
Niektoré malé gestá sú obzvlášť dôležité v medzinárodnej diplomacii, pretože jasne signalizujú niečo dôležité.
Niečo, čo sa nemusí priamo vysloviť. Na tieto signály treba dávať veľmi dobrý pozor, najmä v Ázii či arabských krajinách, pretože tam sa dôležité nepríjemné veci oznamujú aj takýmto spôsobom, ktorý veľa prezrádza.
Ruské noviny „Argumenty i Fakty“ uverejnili článok s titulkom „Scholza, ktorý priletel do Číny, privítal iba zástupca starostu mesta Chongqing“.
Titulok hovorí za všetko: Scholz, šéf vlády najväčšej a ekonomicky najsilnejšej krajiny EÚ, priletel do Číny a žiadny člen čínskej vlády ho neprišiel privítať na letisko. Ba čo viac, ani len starosta provinčného mesta, do ktorého Scholz prvýkrát cestoval, necítil potrebu prijať Olafa Scholza na letisku!
Viac poníženia diplomatickým spôsobom na politickej scéne je sotva možné!
Nemecke médiá o tom ale samozrejme unisono mlčia.
Ale nie je to len vymyslená propaganda v ruských médiách?
Nie je, v žiadnom prípade – mimochodom ruské médiá sú „pravdovravnejšie“ ako západné.
Napriek tomu sa pozrime, čo napísal k tomu Západ.
Napríklad Bloomberg informoval o Scholzovej ceste do Číny pod titulkom
„Scholz prichádza do Číny, aby zmiernil napätie“. V článku sa čitateľ dozvie, že Scholz chce viesť dôležité rozhovory o čínsko-ruských vzťahoch s cieľom dostať Čínu na stranu Západu (čo je samozrejme len z ríše iluzórnych snov) a sprevádzajú ho nemeckí obchodní šéfovia.
Na titulnej fotke článku je usmievavý Scholz na recepcii na letisku a pod ňou „potvrdenie“ informácie z ruských médií:
“Olafa Scholza privítal na letisku Chongqing v Číne 14. apríla Zhang Guozhi, vicestarosta mesta Chongqing, spolu s Wu Kenom, čínskym veľvyslancom v Nemecku.”
Skutočnosť, že predsedu vlády jednej z ekonomicky najsilnejších krajín sveta privíta len zástupca starostu mesta, ktoré v rámci Číny nie jeveľmi významné, je jasným vyjadrením toho, čo hostiteľská krajina prechováva k svojmu návštevníkovi. To ukazuje, do akej miery boli Nemecko a EÚ medzinárodne marginalizované;
Dnešný vládny personál v Berlíne vedie Nemecko, a tým aj EÚ do bezvýznamnosti.
Toto je nový vývoj, niečo také by bolo za Merkel nemysliteľné. A ešte viac nemysliteľné za Schrödera.
A nie je to prvýkrát, teraz je to už systém.
Pripomeňme si, že prezident Steinmeier musel koncom novembra čakať pol hodiny pri dverách lietadla v Katare, kým sa nejaký námestník ministra ho rozhodol prijať.
Alebo keď ministerka zahraničných vecí Baerbock musela niekoľkokrát dlho čakať na povolenie na prelet v rôznych častiach sveta. Keďže vládne lietadlá majú v skutočnosti absolútnu prioritu, boli to tiež veľmi jasné signály o tom, čo si v zahraničí myslia o nemeckej vláde a na medzinárodnej úrovni. A to sa stalo Baerbock v Afrike aj Južnej Amerike.
Pripomeňme si tiež, ako šéfka Európskej komisie von der Leyen bola hrubo ponížená počas jej spoločnej cesty s prezidentom Macronom v apríli 2023 do Číny. Lietadlo musela opustiť na rozdiel od Macrona zadným východom. Číňania jej dali veľmi jasne najavo, čo si o nej myslia.
Zpracoval: R.Bednár
Príspevok Peking hlboko ponížil kancelára Scholza počas jeho pre Nemecko veľmi dôležitej návštevy je zobrazený ako prvý na .