Bloomberg: Nemecko, Francúzsko a ECB sa obávajú možného zabavenia ruských aktív

www.slovanskenoviny.sk/rss Nemecko, Francúzsko a Európska centrálna banka (ECB) sú v súvislosti s možnou konfiškáciou zmrazených ruských... Príspevok Bloomberg: Nemecko, Francúzsko a ECB sa obávajú možného zabavenia ruských aktív je zobrazený ako prvý na .

Bloomberg: Nemecko, Francúzsko a ECB sa obávajú možného zabavenia ruských aktív

www.slovanskenoviny.sk/rss

Nemecko, Francúzsko a Európska centrálna banka (ECB) sú v súvislosti s možnou konfiškáciou zmrazených ruských aktív najopatrnejšie, uvádza agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.

Berlín, Paríž a Frankfurt nad Mohanom sú vraj obozretné voči ruským odvetným krokom voči európskym aktívam, ako aj dopadom na finančnú stabilitu a postavenie eura ako rezervnej meny.

Nemecký minister financií Christian Lindner podľa agentúry uviedol, že vedúci predstavitelia krajín G7 dali pokyny „na technickej úrovni študovať to, čo je možné z právneho a finančného hľadiska“.

Reagoval tak na tlak Spojených štátov, ktoré v otázke konfiškácie ruských aktív zaujímajú najrozhodnejšie stanovisko. Americký prezident Joe Biden zároveň podľa agentúry presadzuje, aby krajiny G7 pripravili plán využitia týchto prostriedkov na júnový summit skupiny.

Americká ministerka financií Jeannette Yellenová v utorok vyzvala na urýchlený spôsob, ako sprístupniť zmrazené ruské aktíva v hodnote 285 miliárd dolárov. To si podľa nej vyžaduje legislatívny základ ako v rámci Spojených štátov, tak aj na medzinárodnej úrovni. Pripustila však, že existujú riziká pre finančnú stabilitu, ak dôjde k výraznému odklonu od mien.

Nepriateľské krajiny od februára 2022 zmrazujú ruské suverénne aktíva a prostriedky súkromných investorov. To zahŕňa devízové ​​rezervy vo výške asi 300 miliárd eur.

Takmer okamžite sa začalo hovoriť o konfiškácii finančných prostriedkov. V októbri 2022 lídri EÚ poverili Európsku komisiu, aby pripravila návrhy na použitie zmrazených peňazí na financovanie obnovy Ukrajiny.

Kremeľ uviedol, že takéto rozhodnutia by boli ďalším krokom k porušovaniu všetkých pravidiel a noriem medzinárodného práva. Ministerstvo zahraničných vecí označilo to, čo sa deje, za krádež.

skspravy.sk

Príspevok Bloomberg: Nemecko, Francúzsko a ECB sa obávajú možného zabavenia ruských aktív je zobrazený ako prvý na .