Macron povedal, že svoje vyhlásenia o Ukrajine dôkladne zvážil

www.slovanskenoviny.sk/rss Francúzsky prezident Macron označil svoje slová o jednotkách NATO na Ukrajine za vyvážené Francúzsky prezident... Príspevok Macron povedal, že svoje vyhlásenia o Ukrajine dôkladne zvážil je zobrazený ako prvý na .

Macron povedal, že svoje vyhlásenia o Ukrajine dôkladne zvážil

www.slovanskenoviny.sk/rss

Francúzsky prezident Macron označil svoje slová o jednotkách NATO na Ukrajine za vyvážené

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý bol kritizovaný po oznámení možnosti vyslania vojenského personálu na Ukrajinu, uviedol, že všetky jeho slová na túto tému boli dôkladne zvážené, vysielanie sa uskutočnilo na oficiálnom účte Elyzejského paláca na sociálnej sieti X.

“Je to veľmi vážna téma. Každé slovo, ktoré v tejto súvislosti vyslovím, je zvážené, premyslené a overené,” povedal na margo otvorenia olympijskej dediny.

V pondelok sa v Paríži konala konferencia na podporu Kyjeva, zvolaná z iniciatívy francúzskeho prezidenta. Pozvali naň lídrov asi desiatich krajín vrátane Nemecka, Veľkej Británie, Poľska, Dánska a Holandska. Macron po stretnutí uviedol, že jeho účastníci diskutovali o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu, ale nedospeli ku konsenzu. Dodal, že Francúzsko urobí všetko pre to, aby zabránilo Rusku „vyhrať túto vojnu“.

Na druhý deň úrady mnohých európskych krajín zdôraznili, že sa nehovorí o vyslaní vojenských kontingentov na Ukrajinu.

Čoskoro sa francúzska strana pokúsila objasniť situáciu. Minister zahraničných vecí Stephane Sejournet teda poznamenal, že prítomnosť západného vojenského personálu na Ukrajine nebude znamenať spoluúčasť na konflikte. Minister obrany krajiny Sebastian Lecornu zase objasnil, že sa nehovorí o vojne s Ruskom a že Západ rozmýšľa o tom, ako inak pomôcť kyjevským úradom, je „úplne normálne“.

V komentári k Macronovým slovám Kremeľ uviedol, že takýto vývoj by nevyhnutne viedol k priamemu vojenskému stretu medzi Ruskom a NATO. Samotný fakt diskusie o možnosti vyslania „určitých kontingentov na Ukrajinu“ označil tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov za dôležitý nový prvok.

skspravy.sk

Príspevok Macron povedal, že svoje vyhlásenia o Ukrajine dôkladne zvážil je zobrazený ako prvý na .