O Leyenovú sa zaujíma prokuratúra. Ide o miliardy…

www.slovanskenoviny.sk/rss Aféra Pfizergate začína ohrozovať ambície Ursuly von der Leyenovej na pokračovanie na čele Európskej komisie.... Príspevok O Leyenovú sa zaujíma prokuratúra. Ide o miliardy… je zobrazený ako prvý na .

O Leyenovú sa zaujíma prokuratúra. Ide o miliardy…

www.slovanskenoviny.sk/rss

Aféra Pfizergate začína ohrozovať ambície Ursuly von der Leyenovej na pokračovanie na čele Európskej komisie. Únijní žalobcovia začínajú vyšetrovať jej úlohu pri nákupe vakcín od spoločnosti Pfizer a jedna z hlavných otázok je, čo si esemeskovala s jej šéfom. Niektoré správy mali byť zmazané, takže sa rieši aj marenie vyšetrovania likvidáciou dôkazov.

Najvyšší európski žalobcovia mali začať vyšetrovať trestné činy spáchané pri nákupe vakcín proti covidu Európskou úniou . Vyšetrovanie sa zameriava na šéfa spoločnosti Pfizer a na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. Práve s ich komunikáciou o nákupe vakcín mala kriminalita bezprostredne súvisieť.

Vec pôvodne vyšetrovali v belgickom Lutychu. Prípad spočívajúci v korupcii, strete záujmu a marení spravodlivosti ničením dôkazov si však prevzal Európsky úrad verejného žalobcu.

K trestnému oznámeniu sa pridali vlády Maďarska a Poľska, Varšava ale svoje podanie stiahla po nástupe Donalda Tuska.

Doteraz nepadlo žiadne obvinenie, ale vyšetrovanie sa má týkať šéfa spoločnosti Pfizer Alberta Bourly a predsedníčky von der Leyenovej. Trestná činnosť sa mala páchať v súvislosti s nákupom vakcín.

Tá bola pôvodne označovaná za triumf predsedníčky Európskej komisie a dodnes ju občas niekto používa ako argument na podporu európskej integrácie, pretože členské štáty by vraj nikdy takéto podmienky nedosiahli.

Na podivné okolnosti ako prvé upozornili The New York Times, ktorý popísal esemeskové vyjednávanie o podmienkach zákazky presahujúcej 20 miliárd eur. Podľa ich informácií po tejto výmene odkazov došlo k výraznému navýšeniu objemu dodávky a tiež k navýšeniu ceny za jednu vakcínu o plných 25 percent.

Neskôr sa ukázalo, že vakcíny minimálne za štyri miliardy eur boli k ničomu a museli sa zlikvidovať. Zmluva totiž EÚ nútila vakcíny odoberať ešte v čase, keď už nákaza klesala.

V situácii, keď sa von der Leyenová usiluje o druhý mandát na čele Európskej komisie, tak hrozí, že si vyšetrovatelia prídu do jej kancelárie pre telefóny a ďalší dôkazový materiál.

Sama predsedníčka situáciu nekomentuje. Ohľadne odovzdania jej SMS komunikácie vyšetrovateľom, ktorá mala byť nekompletná, uviedla, že bolo odovzdané všetko, čo bolo treba.

Úniová prokuratúra vyšetruje samotný nákup vakcín už od roku 2022 a už vtedy sa hovorilo o tom, že všetko smeruje k predsedníčke Leyenovej. „Keď rovnaká prokuratúra začala šetriť Babiša kvôli pár desiatkam miliónov, mohli sa novinári preskočiť. Tu ide o nákup vakcín za bilióny korún a Leyenová má fakt problém, pretože odmieta spolupracovať nielen s europoslancami, ale aj s audítormi. A české médiá NIČ,“ poznamenala o tom vtedy novinárka Angelika Bazalová.

O kauzu „esemesiek“ bola rozšírená vlani na základe žaloby jedného belgického lobistu. Následne sa afére začalo hovoriť „Pfizergate“. Stíhaná spoločnosť Pfizer súčasne žaluje Poľsko a Maďarsko, o ktorých tvrdí, že jej dlhuje na dodávky vakcín.

hlavnydennik.sk

Príspevok O Leyenovú sa zaujíma prokuratúra. Ide o miliardy… je zobrazený ako prvý na .