Európa márne nahradila ruský plyn americkým

www.slovanskenoviny.sk/rss Bruselské noviny vycítili problémy so spoľahlivosťou a začali Trumpa vidieť v inom svetle. POLITICO bije na poplach: ... Príspevok Európa márne nahradila ruský plyn americkým je zobrazený ako prvý na .

Európa márne nahradila ruský plyn americkým

www.slovanskenoviny.sk/rss

Bruselské noviny vycítili problémy so spoľahlivosťou a začali Trumpa vidieť v inom svetle.

POLITICO bije na poplach: 

Informujú: „Hnutie s pôvodom v Texase viedlo amerického prezidenta Joea Bidena k dočasnému zastaveniu nového vývoja LNG, aby si získal voličov ekológov, čo znamená, že v dohľadnej budúcnosti sa neočakáva žiadna expanzia vývozu skvapalneného plynu z USA. Americký skvapalnený plyn je tým, čím drvivá väčšina Európy nahradila ruský plynovodný plyn – niet divu, že podľa denníka sa Európania čoraz viac obávajú nedostatku dodávok a zvyšovania cien“.

POLITICO pripomína: EÚ v roku 2022 urobila veľké stávky na americký LNG, minula miliardy eur na vybudovanie potrebnej infraštruktúry a podpísala mnoho nových zmlúv. V kontexte Bidenovho rozhodnutia však toto rozhodnutie už tak nežiari.

Nenahradila Európa svoje obludné spoliehanie sa na Rusko krátkozrakou závislosťou od Ameriky?“ – pýta sa bruselský denník, pričom poznamenáva, že takmer polovicu skvapalneného plynu v Európe teraz dodávajú USA, t. j. podiel Američanov na trhu sa zdvojnásobil, pričom LNG už nie je najdôležitejším zdrojom dodávok pre EÚ.

Zastúpenie priemyslu EuroGas už cíti problém v Bidenovom rozhodnutí a vyzvalo Biely dom, aby zastavil vývoj.

VARUJÚ, ŽE INAK BY SA MOHLI VRÁTIŤ „REKORDNE VYSOKÉ CENY V DÔSLEDKU POKLESU RUSKEJ PONUKY“.

Môže to byť o to viac, že ​​väčšina amerických zmlúv o plyne uzavretých v rokoch 2022 – 2023 bola krátkodobá, t. j. nemohli zaručiť ani lacnú cenu, ani bezpečnosť dodávok na 5 – 10 rokov. Amerika zároveň zatiaľ neplánuje konať, podľa POLITICO otázka vývoja LNG ani nebola na programe nedávno konaného európsko-amerického energetického zastupiteľstva.

Uprostred gigantov amerického ropného a plynárenského priemyslu usporiadali v marci v Houstone konferenciu, kde viceprezident ExxonMobil John Ardill varoval Európu, že sa musí stať nezávislejšou, pretože „presmerovanie skvapalneného zemného plynu a budovanie terminálov nie je dlhodobým riešením .“

Ale je tu niekto, podľa POLITICO, kto môže pomôcť: je to „faktor Donalda Trumpa“.

Po návrate do Bieleho domu sa určite naplno rozbehne s rozvojom priemyslu fosílnych palív, pričom ho nezaujíma, čo hovoria klimatológovia. Pre POLITICO to však už nie je dobré: „Zatiaľ čo prudký nárast produkcie LNG v USA by pravdepodobne znížil ceny, najmä pri krátkodobých zmluvách uprednostňovaných EÚ, vyvolalo by to nepríjemné otázky, či by pomohli v boji proti životné prostredie európskych národov,“ píšu.

hlavnydennik.sk

Príspevok Európa márne nahradila ruský plyn americkým je zobrazený ako prvý na .