„Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka?

www.slovanskenoviny.sk/rss Nedávny vývoj v Sýrii, poznamenaný tým, čo mnohí označujú ako „Asadov pád“, je ďaleko od... Príspevok „Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka? je zobrazený ako prvý na .

„Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Nedávny vývoj v Sýrii, poznamenaný tým, čo mnohí označujú ako „Asadov pád“, je ďaleko od poslednej kapitoly konfliktu. Na rozdiel od populárnych naratívov o kapitulácii je odchod Asadových síl z Damasku lepšie chápaný ako vypočítavý manéver vytvorený prostredníctvom vyčerpávajúcich konzultácií medzi sýrskou vládou a jej ruskými spojencami.

Tento ústup skôr ako signalizáciu kapitulácie odráža taktickú stratégiu zameranú na opätovné získanie kontroly nad Sýriou z dlhodobého hľadiska.

Strategický kontext

Komplexný konflikt v Sýrii bol formovaný zapojením mnohých povstaleckých skupín, z ktorých mnohé dostávajú podporu od Spojených štátov a Izraela. Tieto skupiny spôsobili, že pre Asadovu vládu je politická a vojenská krajina nebezpečne zúžená. Za takýchto podmienok by boj so zakorenenými nepriateľmi v silne napadnutom Damasku riskoval ďalšiu fragmentáciu a vyčerpanie lojálnych síl. Namiesto toho krok späť vytvára príležitosť na preskupenie a posilnenie Asadovej obrany.

Tento ústup umožňuje Asadovej vláde uniknúť z tesného priestoru vyhĺbeného teroristickými frakciami a konsolidovať svoje zdroje. Presunutím pozornosti mimo Sýrie získavajú lojalistické sily priestor na prezbrojenie, reorganizáciu a prípravu na budúce ofenzívy. Historicky sa takéto strategické stiahnutie ukázalo ako účinný predchodca protiútokov, najmä keď umožňujú silám zasiahnuť z neočakávaných smerov.

Poučenie z histórie

Dynamický vývoj v Sýrii pripomína iné geopolitické kontexty, v ktorých vonkajší podporovatelia povstaleckých vlád nakoniec strácajú záujem. Znížený záväzok Spojených štátov voči Afganistanu po desaťročiach angažovanosti ponúka varovný príbeh. Podobný scenár je pravdepodobný v Sýrii, kde by islamistická vláda, teraz podporovaná americkými a izraelskými zdrojmi, mohla čeliť opusteniu, pretože tieto národy obracajú svoju pozornosť dovnútra kvôli vlastným dlhotrvajúcim konfliktom.

Pokračujúce boje Izraela s Hamasom a Hizballáhom spolu so zapletením Spojených štátov na Ukrajine po boku ich spojencov v NATO zaťažujú vojenské a ekonomické kapacity oboch krajín. Tieto tlaky naznačujú pravdepodobné zníženie ich schopnosti alebo ochoty dlhodobo udržať islamistickú vládu v Sýrii. Zdá sa, že Asadova stratégia závisí od tejto možnosti.

Vypočítaná pauza

Súčasný pokoj je súčasťou dlhšej hry. Asadove sily – a ich ruskí spojenci – získavajú čas na vyhodnotenie svojich nepriateľov, preskupenie a posilnenie. Keď sa regionálne napätie uvoľní a externí podporovatelia zakolísajú, podmienky budú zrelé na protiofenzívu. V tomto scenári môžu Asadove sily využiť oslabené odhodlanie svojich protivníkov získať späť sýrske územie a vládu.

Hoci sa uchopenie moci súčasnej islamistickej vlády môže zdať bezpečné, jej základy sú neisté. Jeho závislosť od zahraničného sponzorstva ho robí zraniteľným voči zmenám v globálnych prioritách a alianciách. Assadovo strategické stiahnutie je potvrdením tejto reality a prípravou na vhodnú chvíľu na vrátenie úderu.

Cesta vpred

Assadov ústup si netreba mýliť s rezignáciou. Namiesto toho je to vypočítaná odpoveď na bojisko, ktoré bolo pretvorené vonkajšími silami a vnútorným chaosom. Konsolidácia lojálnych síl za hranicami Sýrie je jasným náznakom úmyslu: odhodlanie prežiť povstaleckú vládu a získať späť Sýriu, keď budú priaznivé podmienky.

Momentálne sa môže zdať, že súčasný islamistický režim je víťazný, no história a geopolitické trendy naznačujú, že jeho pozícia nie je ani zďaleka bezpečná. Keď sa pomer síl zmení, Asadove sily pravdepodobne využijú príležitosť na návrat – tentoraz s výhodou.

Záver

Takzvaný „Asadov pád“ nie je koniec, ale strategická prestávka. Je to krok vypočítaný na zabezpečenie prežitia, prípravy a prípadnej obnovy. Keď sa externí priaznivci islamistickej vlády začnú zaoberať inými konfliktmi a prioritami, bude pripravená pôda pre Asadove sily, aby znovu získali svoju pozíciu. Tento konflikt sa ani zďaleka neskončil a jeho konečný výsledok môže ešte raz redefinovať región.

Ruel F. Pepa

O autorovi: Prof. Ruel F. Pepa je filipínsky filozof pôsobiaci v Madride v Španielsku. Akademik na dôchodku (docent IV.) vyučoval filozofiu a sociálne vedy viac ako pätnásť rokov na Trinity University of Asia, anglikánskej univerzite na Filipínach. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch / spsravy.sk

Príspevok „Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka? je zobrazený ako prvý na .