Naozaj “obrátená pyramída”: Už aj v RTVS nielen rusofóbia, ale aj zámena faktov za dojmy?

www.slovanskenoviny.sk/rss Publicistická propaganda V dobe postfaktickej, kde dominuje názor nad faktom sa dojmy propagandistov prezentujú ako... Príspevok Naozaj “obrátená pyramída”: Už aj v RTVS nielen rusofóbia, ale aj zámena faktov za dojmy? je zobrazený ako prvý na .

Naozaj “obrátená pyramída”: Už aj v RTVS nielen rusofóbia, ale aj zámena faktov za dojmy?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Publicistická propaganda

V dobe postfaktickej, kde dominuje názor nad faktom sa dojmy propagandistov prezentujú ako fakty. Aj v pondelkovej (28. februára)  diskusnej relácii rozhlasovej stanice RTVS Slovensko 1 „Z prvej ruky“ podhadzovali poslucháčom zavádzajúce naratívy, ktoré šíri liberálna a atlantická propaganda.

Podľa týchto konštrukcií mediálnej manipulácie s faktami sa zamieňa automaticky „sovietske“ (so 106 národmi a národnosťami „sovietskych ľudí“ v bývalom internacionálnom ZSSR – Sovietskom zväze) a Sovieti za „ruské“ a „Rusov“ v súčasnej Ruskej federácii. Stručne, zámer manipulačnej rošády je triviálny ako publikum s nízkym IQ, ktorému sú takéto polotovary podsúvané na dožuvanie.

Tieto tendenčné naratívy podsúvali k téme „Budúcnosť Vyšehradskej štvorky“ po včerajšom rokovaní v Prahe, zjavne pod slniečkárkou taktovkou a po odstredivých postojoch Fica a Orbána k ďalšej militarizácii na Ukrajine.

Moderátorka Soňa Hagarová to takto angažovane točila s jednookými hosťami Radovanom Geistom (portál Euractiv.sk) a Žigom Faktorom (výkonný riaditeľ Inštitútu pre európsku politiku EUROPEUM).

Takže fakty: Až 25.decembra 1991 zanikol Sovietsky zväz a vznikla Ruská federácia (Rusko) – to je mimochodom aj dátum oficiálneho (de jure) vzniku Ukrajiny. Vyšehradská skupina (V4), pôvodne V3 s bývalým Česko-slovenskom (ČaSFR) vznikla 15. februára 1991, teda ešte za éry Sovietskeho zväzu a Sovietov.

Čo si myslieť o „vzdelanosti“ moderátorky a jej elitných hostí, ktorí hodili do éteru naratív, že zmyslom vzniku V3 bolo dostať sa do západných štruktúr a vraj dostať preč nie Sovietov, ale „Rusov“.

Neviem ako by reagoval mainstream, EÚ a najmä Nemecko, keby sme súčasnú spolkovú republiku zamieňali s hitlerovskou 3. ríšou… a súčasných Nemcov by sme označovali za „nacistov“, alebo Američanov by sme nazývali „otrokári“. Hm, asi zas sme narazili na ten progresívno-slniečkársky dvojitý meter.

Ja len toľko, že globálna propaganda je, žiaľ, realita, ale pre Boha, nie v médiu verejnej služby, ktoré sa hrdí najdôveryhodnejším spravodajstvom. Treba mať, a možno ešte viac, aj dôveryhodnú publicistiku. Lebo ak sa niekto sekne v spravodajstve, je to kačica (po novom „hoax“). Ale ak to niekto seká v publicistických reláciách, tak je to jasná propaganda. To sa predsa učia študenti už v 1.ročníku žurnalistiky.

Rafael Rafaj

skspravy.sk

Príspevok Naozaj “obrátená pyramída”: Už aj v RTVS nielen rusofóbia, ale aj zámena faktov za dojmy? je zobrazený ako prvý na .