Najvyšší čas na plošnú výmenu mocenských elít Európe
www.slovanskenoviny.sk/rss „Európa prechádza v posledných desaťročiach od jednej krízy k druhej. Na prekonávanie kríz je vytvorená... Príspevok Najvyšší čas na plošnú výmenu mocenských elít Európe je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

www.slovanskenoviny.sk/rss
„Európa prechádza v posledných desaťročiach od jednej krízy k druhej. Na prekonávanie kríz je vytvorená Európska únia, na čele ktorej stoja veľmi dobre platení politici, vlastne úradníci. Možno povedať, že ani jednu z kríz nedokázali zabrzdiť, alebo dokonca prekonať. Všetky krízy si museli riešiť národné vlády samostatne.“ Píše na webe noveslovoeu.sk skúsený a dlhoročný politológ Rastislav Tóth.
Zásadný rébus podľa politológa
„Najnovšie existuje ešte aj otázka, či sú Európa a Amerika v nejakej forme vojny. Potrebné je vrátiť sa o nejaký ten rok dozadu, keď pri formovaní súčasnej Európskej únie Angela Merkelová vyhlásila, že Európska únia má byť konkurentom pre USA (forma ekonomickej vojny). Zároveň v západnej Európe začala prebiehať šovinistická protiruská vlna. Viditeľne príprava na nasledujúce udalosti. Zarážajúce je, že kompletná mocenská elita v Európe naskočila na túto vlnu, pričom nevie, ako poraziť USA aj Rusko.“
„Mocenská elita“
„Používam termín mocenská elita“, vysvetľuje Rastislav Tóth, „a nie žurnalistami preferovaný termín elita či lídri, pretože ide o ľudí, ktorí sa za záhadných okolností a s využitím volebných systémov dostali do rozhodovacích miest, kam vôbec nepatria. Podľa definície je elita tá časť spoločnosti, ktorá vytvára duchovné hodnoty a je schopná vytvoriť perspektívu vývoja pozitívnu pre celú spoločnosť, nielen pre seba a svojich verných. Takéto elity v Európe nevidím. No nastal čas, keď zhoršujúca sa medzinárodná situácia zhoršuje perspektívy existencie obyvateľov Európy.“
Európa a clá
„Človek by očakával, že nastane diplomatická aktivita a do Bieleho domu prídu ekonomickí diplomati, ktorí budú rokovať o odstránení tohto nového útoku na Európu. Problém však je, že Európska komisia nemá žiadnych diplomatov, teda ani pre oblasť ekonomiky, financií, zdravotníctva, ozbrojených síl, vedy, vzdelávania a tak ďalej. Preto išiel do Washingtonu eurokomisár Šefčovič, vysoký a dobre platený úradník, ktorý sa rozumie všetkému úplne rovnakým spôsobom.Preto tam nevybavil nič.
No a predsedníčka Európskej komisie sa ani len nepokúsila vyjednávať s americkým prezidentom.“Rastislav Tóth vtipne pripomína, že „starý pán v Bielom dome je dynamickejší, aktívnejší a viditeľne aj rozhľadenejší ako celá Európska komisia, doplnená vládami štátov EÚ.“
Nevyhnutná výmena celoeurópskych mocenských elít
„Európania doplatia na ich neschopnosť riadiť osudy národov predovšetkým ekonomicky, pokračujúcou stratou medzinárodnej prestíže a čo by bolo najhoršie, možno aj ďalšou vojnovou skúsenosťou.“
„Spomeňme si, že aj Nemci sľubovali blitzkrieg, ktorý sa však podaril iba vo vzťahu k Poľsku a Francúzsku. Ďalej sa spomaľoval, až sa zastavil pri Stalingrade a Leningrade a vojnové smerovanie sa otočilo k Berlínu.“
Hrozba pre Slovensko a Európu
„V deväťdesiatych rokoch minulého storočia som na jednej konferencii vyslovil myšlienku, že Slovensko je ohrozené predovšetkým dvomi faktormi: hlúposťou a korupciou. Domnievam sa, že tieto dva faktory ohrozujú nielen Slovensko, ale celú Európu a ženú ju do priepasti.“ Konštatuje politológ.
Glorifikovaná sebaneschopnosť
„Je trápne počúvať z úst členky Európskej komisie, že Európska komisia nie je kolektívnym lídrom Európy a že predsedníčka Európskej komisie je vlastne len osoba na výslní svojej kariéry, no vysoko neužitočná. Ako však prísť k lídrom typu de Gaulle, Adenauer, Palme, Kreisky, Brandt a podobní?“
Vládnu, ale nevedú
„V tom je tragédia celého kontinentu, pričom to vyzerá, že iba katastrofa môže otvoriť priestor pre silné a tvorivé osobnosti.“ Varuje Rastislav Tóth.
„Politika zvyšovania výdavkov na zbrojenie môže byť zdôvodňovaná iba vojnou“
Rastislav Tóth vysvetľuje: „Bezočivé tvrdenie politikov, že keď sa vyrábajú zbrane, tak rastie počet zamestnaneckých príležitostí, je presne rovnaké, ako tvrdil v medzivojnovom období Adolf Hitler a tiež zvyšoval počty príslušníkov armády, veď vojaci sa majú lepšie ako bežní ľudia. Problémom je, že to, čo sa vyrobí, by sa malo aj používať, a že zmyslom armády je bojovať. Predsedníčka Európskej komisie dokonca zašla tak ďaleko, že vyzvala ľudí, aby mali aspoň trojdňové zásoby jedla a pitia. To už je viditeľná príprava na vojnu, no a po troch dňoch sa predpokladá, že začnú lietať jadrové zbrane a teda že už nebude treba žiadna potrava, nebude ju mať kto jesť.“
Intelektuáli v Európe by sa mali zmobilizovať
„…a vytvoriť predstavu rozvojovej Európy, lepšieho postavenia Európy vo svete, predstavu o mieri a blahobyte obyvateľstva. Napokon, jedinou legitímnou príčinou akejkoľvek vlády je blahobyt, bezpečnosť a spokojnosť občanov. Žiadna iná legitímna príčina pre existenciu vlády či už jednotlivej krajiny alebo európskeho združenia neexistuje. Intelektuáli by mali opäť vytvoriť niečo podobné Rímskemu klubu, kde by sa zišli spoločne s umeleckou elitou, teda nie umeleckými celebritami, a vytvorili príjemný, efektívny, uskutočniteľný a aktivizujúci obraz budúcej Európy.“
Ryba smrdí od hlavy, hovorí prostý ľud a má pravdu
„Takže náprava musí nastať v Bruseli, no bez systémovej, efektívnej a bezkorupčnej aktivity jednotlivých vlád členských štátov takáto zmena nenastane. Preto hovorím, že musí nastať plošná výmena mocenskej elity za politických lídrov. Tu sa však dostávame do začarovaného kruhu, pretože musí dôjsť k paralelnému pôsobeniu občianskej masy a duchovnej elity na proces politického riadenia štátu, medzinárodných organizácií, teda aj riešenia krízových situácií.“
Čo je to vláda?
„Vláda je krízový manažment v kombinácii s vizionárstvom. Nič viac! Teda nejde o korytá pre prešibaných ľudí, čo si však musia uvedomiť aj občania s voličským právom. No a, pochopiteľne, bez zmeny v médiách nemôže nastať ani zmena v občianskom vedomí. Tu by sme však mohli pokračovať donekonečna, pretože by sme museli spomenúť aj výchovnovzdelávací proces, ktorý sa zvrhol v najlepšom prípade vo vzdelávací proces, horšom prípade na proces získavania akademických titulov.“
„Nájdu sa teda aktívni ľudia, ktorí sa odhodlajú vytvárať akési oázy rozumu a zodpovednosti za osudy národov, ľudstva, ale aj jednotlivých ľudí?“ Pýta sa na zýver nami redakčne krátenej úvahy na webenoveslovo.eu politológ Rastislav Tóth.
hlavnydennik.sk
Príspevok Najvyšší čas na plošnú výmenu mocenských elít Európe je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.