Krajiny EÚ presadzujú sankcie voči Rusku proti Orbánovi
www.slovanskenoviny.sk/rss Právo veta Maďarska by mohlo stratiť zmysel podľa plánov, ktoré pripravuje skupina hlavných miest. Píše... Príspevok Krajiny EÚ presadzujú sankcie voči Rusku proti Orbánovi je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

www.slovanskenoviny.sk/rss
Právo veta Maďarska by mohlo stratiť zmysel podľa plánov, ktoré pripravuje skupina hlavných miest. Píše portál Politico
Hŕstka vlád EÚ verí, že našli riešenie, ako zabrániť maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi vetovať ruské sankcie – tým, že prijímajú národné rozhodnutia, ktoré nepotrebujú európsky konsenzus.
Šesť diplomatov potvrdilo spoločné úsilie presadzované najmenej pol tuctom hlavných miest o transpozíciu celoeurópskych sankcií voči Rusku do domáceho práva. V skutočnosti by to mohlo podkopať schopnosť Maďarska vetovať ich obnovenie – v súčasnosti si zrušenie opatrení vyžaduje jednomyseľnú podporu bloku každých šesť mesiacov.
„Všetci – členské štáty a inštitúcie – musíme byť v zmýšľaní, pri ktorom vieme, že sankcie sa už neobnovia,“ povedal jeden z diplomatov, ktorému bola udelená anonymita kvôli dôvernému charakteru diskusií. „Musíme sa uistiť, že celý sankčný režim je odolný.“
Je príznačné, že medzi tými, ktorí tento krok zvažujú, sú krajiny, ktoré sa v minulosti zdráhali zaviesť obmedzenia mimo EÚ, ako napríklad Belgicko a Česká republika.
Hoci sa neočakáva, že všetky vlády podpíšu túto myšlienku, ak by ju dodržali viaceré kľúčové krajiny, obmedzilo by sa vplyv akéhokoľvek budúceho maďarského veta.
Len niekoľko krajín v prvej línii susediacich s Ruskom zatiaľ zaviedlo jednostranné sankcie, no diplomati potvrdili, že širší okruh hlavných miest teraz uvažuje o implementácii vlastných opatrení.
Orbán sa opakovane vyhrážal, že využije svoje právo veta, čím sa stane rukojemníkom nesúvisiacich iniciatív EÚ. Sľúbil, že zablokuje opatrenia proti ruskej rope, plynu a jadrovej technológii – napriek varovaniam, že návrat k nákupu sankcionovanej ruskej energie by bol fatálnou chybou .
V januári sa odohrala dramatická dráma, v ktorej maďarská delegácia odmietla schváliť obnovenie obmedzení – v priebehu niekoľkých hodín po tom, čo umožnila návrat miliárd dolárov späť do Moskvy. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio súkromne vyzval Budapešť, aby ustúpila a prevrátenie bolo nakoniec schválené.
Otrasy v základoch
Európski ministri zahraničných vecí sa v pondelok stretli v Bruseli, aby pripravili nové kolo celoeurópskych obmedzení, ktoré je 17., ktoré bude uvalené na Moskvu od jej rozsiahlej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Odmietnutie Maďarska podpísať závery týkajúce sa vojny Ruska proti Ukrajine na poslednom stretnutí európskych lídrov v marci vyvolalo obnovenú diskusiu o tom, ako sa vysporiadať s odporom Budapešti voči kľúčovým bodom politiky EÚ.
„Áno: Ak náš obvyklý podozrivý [Maďarsko] vytvára obrovský problém, potom budú spôsoby, ako to obísť,“ povedal tretí diplomat EÚ. „Môžem povedať, že ak by to určitý členský štát urobil [pokúsil sa zablokovať predĺženie sankcií], bola by to veľmi vážna situácia.“
Nastupujúca nemecká vládna koalícia tiež presadzuje tvrdší prístup ku krajinám, ktoré porušujú zásady právneho štátu v EÚ, vrátane možného odstránenia ich hlasovacích práv – toto ustanovenie sa zdá byť namierené proti Budapešti.
Hlavné mestá však zostávajú rozdelené v názore, ako by to mohlo fungovať v praxi.
Zatiaľ čo niektorí diplomati EÚ považujú plán presunúť dôležitú politiku z Bruselu na národnú úroveň za oveľa praktickejší, spojenci Ukrajiny v Európe váhajú s akýmikoľvek krokmi, ktoré by mohli podkopať spoločný front – najmä vzhľadom na jednostranné snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa o normalizáciu vzťahov s Kremľom .
Štvrtý diplomat potvrdil, že prebieha „právna práca“ s cieľom obísť právo veta Maďarska, ale varoval, že niektoré krajiny nie sú schopné transponovať sankcie do vnútroštátneho práva – a že rozdelený prístup by bol slabší ako plná sila práva EÚ.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v rozhovore pre POLITICO pred summitom bagatelizoval vyhliadky na odstránenie požiadaviek, na ktorých sa v kľúčových otázkach zahraničnej politiky zhodne všetkých 27 členských štátov. „Ak nemáte právo veta vo svojich kľúčových záujmoch – nejde len o Maďarsko, ale aj mnohé iné štáty, ktoré majú kľúčové záujmy – myslím si, že Európa môže byť veľmi ľahko oveľa slabšia,“ povedal.
Podľa Lipavského „jedným zo záverov“ pravidelných súbojov s Orbánom je, že ďalšie rozhodnutia sa budú prijímať na úrovni „koalície ochotných“ – voľného zoskupenia európskych krajín, ktoré sa vytvorilo na politickú a vojenskú podporu Ukrajiny. „To možno vnímať ako zlyhanie spoločnej zahraničnej politiky v rámci inštitúcií EÚ,“ dodal, „ale naozaj by sme sa mali zamerať na hľadanie politického riešenia.“
„Orbán si zvolil izoláciu a cestu ‚neliberálnej demokracie‘ proti zjavnému záujmu EÚ a v podstate aj Maďarska,“ uviedol piaty diplomat. „Dostal veľa príležitostí a odmietol predĺžené ruky. Bezpečnosť Európy je príliš vážna otázka na to, aby sme rokovali s jednou osobou, ktorá vidí veci o 180 stupňov inak ako všetci ostatní.“
Minulý mesiac litovský zahraničný Kęstutis Budrys pre POLITICO povedal, že jednotlivé členské štáty môžu nájsť „národné riešenia“, aby zabránili opätovnému toku ruskej hotovosti a tovaru.
„Nie veľa krajín má národnú legislatívu s národnými reštriktívnymi opatreniami. V Litve áno, ale potrebujeme si ujasniť právnu stránku – či ich môžeme rozšíriť na sektorové sankcie,“ povedal Budrys. „Ale potom budeme mať otázku, na čo je potom EÚ?“
politico.eu/ skspravy.sk
Príspevok Krajiny EÚ presadzujú sankcie voči Rusku proti Orbánovi je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.