Korporatokracia: Globálny kapitalizmus a jeho sociálne, ekonomické a politické dôsledky

www.slovanskenoviny.sk/rss Kritická analýza Noama Chomského a Michela Chossudovského V súčasnom diskurze o globálnom kapitalizme a jeho... Príspevok Korporatokracia: Globálny kapitalizmus a jeho sociálne, ekonomické a politické dôsledky je zobrazený ako prvý na .

Korporatokracia: Globálny kapitalizmus a jeho sociálne, ekonomické a politické dôsledky

www.slovanskenoviny.sk/rss

Kritická analýza Noama Chomského a Michela Chossudovského

V súčasnom diskurze o globálnom kapitalizme a jeho sociálnych, politických a ekonomických dôsledkoch vystupujú do popredia dve vplyvné verejné intelektuálne osobnosti z akademického prostredia: Noam Chomsky a Michel Chossudovsky .

Obaja akademici ponúkajú prenikavé hodnotenia vykorisťovateľskej a utláčateľskej povahy kapitalizmu a globálnej korporatokracie a ich dopadov na našu súčasnú spoločnosť. Metodologické prístupy a rámce oboch verejných intelektuálov však vykazujú pozoruhodné podobnosti a pozoruhodné rozdiely, ktoré si vyžadujú dôkladné preskúmanie, aby sme pochopili nuansy ich rovnako závažných perspektív.

Tento článok si kladie za cieľ analyzovať, porovnať a kriticky zhodnotiť podobnosti a rozdiely prístupov Noama Chomského a Michela Chossudovského pri kritike spoločenského vykorisťovania a útlaku, ktorý prináša globálny kapitalizmus a korporatokracia na utláčané masy a marginalizované sektory spoločnosti.

Podobnosti medzi Chomského a Chossudovského kritikou globálneho kapitalizmu

1. Antiimperialistické a antineokolonialistické pozicionality

Noam Chomsky aj Michel Chossudovsky vo svojich kritikách globálneho kapitalizmu a korporatokracie zastávajú antiimperialistický postoj.

Zdôrazňujú úlohu mocných západných národov, najmä Spojených štátov, pri udržiavaní ekonomického vykorisťovania, vojenských intervencií, zmien režimov a geopolitickej dominancie na podporu ich kapitalistických programov

(Porov. Chomsky, Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media , s. 30-32).

Ich analýzy podčiarkujú vzájomnú prepojenosť kapitalizmu a imperializmu a zdôrazňujú, ako je ekonomické vykorisťovanie často prepojené s politickými a vojenskými agendami (Porov. Chossudovsky, Globalizácia chudoby a nový svetový poriadok , s. 25).

2. Kritický dôraz na analýzu sily podniku

Noam Chomsky aj Michel Chossudovsky sa zameriavajú na nadvládu a prevahu korporačnej moci pri formovaní globálneho kapitalizmu.

Kritizujú vplyv nadnárodných korporácií, finančných inštitúcií a elitných ekonomických kartelov pri kontrole zdrojov, manipulácii trhov a prehlbovaní politickej nerovnosti, ako aj sociálnej a ekonomickej nerovnosti

(Chomsky, Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media , s. 32 -34).

Obaja akademici zdôrazňujú, ako firemné záujmy a programy riadia politiky, ktoré uprednostňujú zisk pred blahobytom ľudí a ekosystému našej planéty, čo vedie k sociálnej nespravodlivosti, degradácii životného prostredia, ekonomickej nestabilite a sociálno-politickej marginalizácii.

(Chossudovsky, Globalizácia chudoby a Nový svetový poriadok)

3. Otravná kritika neoliberálnej politiky

Ďalším spoločným základom v ich analýzach je kritika neoliberálnej politiky a neoliberálnej globalizácie.

Chomsky a Chossudovsky odsudzujú dereguláciu, privatizáciu a úsporné opatrenia podporované neoliberálnou ideológiou a tvrdia, že tieto politiky prehlbujú chudobu, nerovnosť a sociálne vylúčenie

(Chomsky, Profit Over People: Neoliberalism and Global Order, s. 78).

Chomsky a Chossudovsky zdôrazňujú, ako neoliberálna globalizácia prospieva bohatej elite na úkor pracujúcej triedy, čo vedie k stagnácii miezd, neistote zamestnania, inflácii a erózii systémov sociálneho zabezpečenia

(Chossudovsky, The Globalization of Poverty and the New World Order , s. 102).

Rozdiely medzi Chomským a Chossudovským

1. Metodologické prístupy a rámce analýzy

Prístup Noama Chomského ku kritike globálneho kapitalizmu má korene v lingvistike, filozofii a politickom aktivizme. Pri odhaľovaní nespravodlivosti kapitalizmu a obhajovaní sociálnej transformácie využíva multidisciplinárne hľadisko, vychádzajúce z historickej analýzy, empirického výskumu a etického uvažovania

(Chomsky, Profit Over People: Neoliberalism and Global Order , s. 14).

Chomského kritika je často charakterizovaná zameraním na lingvistiku, ako aj lingvistickou filozofiou a dôrazom na diskurz, zdôrazňujúc,

ako médiá, propaganda a ideologická hegemónia udržiavajú kapitalistické naratívy a udržiavajú utláčateľské, ťažobné a vykorisťovateľské mocenské štruktúry v súčasnej spoločnosti.

Naproti tomu prístup Michela Chossudovského je explicitnejšie ekonomický a otvorene geopolitický zakorenený v jeho odbornosti v analytickej oblasti politologických subdisciplín medzinárodnej politiky a globálnych vzťahov.

Okrem toho, ako ekonóm, geopolitický analytik a odborník na globálne vzťahy, Chossudovský zdôrazňuje úlohu finančných trhov, menovej politiky a geopolitiky pri formovaní globálneho kapitalizmu

(Chossudovsky, The Globalization of Poverty and the New World Order , s. 47) .

Chossudovského analýzy často zahŕňajú výskum založený na údajoch a empirickú geopolitickú analýzu na odhalenie mechanizmov kapitalistického vykorisťovania a záujmov globálnych mocenských hráčov: štátnych aj neštátnych aktérov, ako aj verejných a súkromných korporácií a ekonomických inštitúcií, ktoré udržiavajú politickú marginalizáciu a hospodárstvo. vykorisťovanie v našej súčasnej dobe.

2. Rozsah analýzy

Aj keď Noam Chomsky aj Michel Chossudovsky kritizujú globálny kapitalizmus, vo svojej kritickej analýze kapitalistického a korporatokratického systému sa často zameriavajú na rôzne aspekty a dimenzie.

Chomského kritika má tendenciu zahŕňať širšiu škálu problémov vrátane militarizmu, imperializmu, zhoršovania životného prostredia a porušovania ľudských práv.

(Chomsky, Profit Over People: Neoliberalism and Global Order , s. 94).

Skúma intersekcionálnosť globálneho kapitalizmu s inými systémami útlaku, akými sú rasizmus, patriarchát a kolonializmus, pričom poukazuje na vzájomnú prepojenosť rôznych foriem nespravodlivosti a marginalizácie.Na druhej strane, Chossudovského analýzy sa často hlboko ponoria do špecifických ekonomických a geopolitických javov, ako aj do sociálno-ekonomických rozhraní, ktorými sa riadi hospodárska politika, ako je financializácia, menová manipulácia, monopolizácia a geopolitické konflikty

(Chossudovský, Globalizácia chudoby a nový svet Objednávka)

Vo svojej práci často zdôrazňuje úlohu konkrétnych štátov, neštátnych aktérov a verejných, ako aj súkromných inštitúcií, ako sú centrálne banky, medzinárodné finančné inštitúcie a spravodajské agentúry, hegemónne vykorisťovateľské korporácie a monopolistické kartely pri udržiavaní kapitalistického vykorisťovania, korporativistických ťažobných programov. a globálna hegemónia štátov udržiavajúcich zneužívajúcu kapitalistickú hospodársku politiku.

Záverečné myšlienky

Ak to zhrnieme: Kritika globálneho kapitalizmu, ktorú ponúkajú Noam Chomsky a Michel Chossudovsky, zdieľajú spoločné témy antiimperializmu, kritiky korporátnej moci a opozície voči neokoloniálnej a neoliberálnej politike.

Ich prístupy však vykazujú značné rozdiely z hľadiska metodológie, rozsahu analýzy a dôrazu na špecifické politické, sociálne, ekonomické a geopolitické súvislosti.

Prostredníctvom kritického zapojenia sa do ich perspektív a doplnením, ako aj syntetizovaním Chomského a Chossudovského silnej a ráznej kritiky súčasných trendov súčasného kapitalizmu môžu pedagógovia, akademici, vedci, študenti, sociálni obhajcovia a progresívni aktivisti hlbšie porozumieť zložitosti globálneho kapitalizmu a korporatokracie.

Analytickým, reflexívnym a prenikavým skúmaním spisov Noama Chomského a Michela Chossudovského, ktoré načrtávajú a usmerňujú miesta oslobodenia našej súčasnej spoločnosti od vykorisťovateľských uchopovacích chápadiel globálneho kapitalizmu, môžu progresívni aktivisti a obhajcovia účinne viesť našu súčasnú spoločnosť k holistickej sociálnej, ekonomickej a politická transformácia sveta na strane mieru, spravodlivosti, priateľstva a rovnosti.

Henry Francis B. Espiritu

O autorovi: Prof. Henry Francis B. Espiritu  je docentom filozofie a ázijských štúdií na Filipínskej univerzite (UP), Cebu City, Filipíny. V rokoch 2011-2014 bol akademickým koordinátorom politologického programu na UP Cebu a v rokoch 2015-2016 a 2018-2019 programovým koordinátorom kancelárie pre rod a rozvoj (GAD) na UP Cebu. V súčasnosti je Fakultou kontaktného bodu pre rod a rozvoj na Filipínskej univerzite (UP) Cebu, Vysoká škola sociálnych vied. 

skspravy.sk

Príspevok Korporatokracia: Globálny kapitalizmus a jeho sociálne, ekonomické a politické dôsledky je zobrazený ako prvý na .