Slovo rektora: Rusofóbia je zámienkou na vojnu
www.slovanskenoviny.sk/rss “V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo... Príspevok Slovo rektora: Rusofóbia je zámienkou na vojnu je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo sa deje a prečo konáme tak, ako konáme. Toto nepochopenie vedie k tomu, že na Západe nás považujú za bláznov a ruské vedenie za bláznivých tyranov, ktorí konajú z vlastných sebeckých záujmov s cieľom “zapísať sa do dejín”,” – píše na svojom blogu ruský politológ Dmitrij Rode.
Na otázku, čo sa deje a prečo takto konáme, neznie jasná, presná a zrozumiteľná odpoveď. A odpoveď je veľmi jednoduchá. V dôsledku druhej svetovej vojny Rusko, vtedy Sovietsky zväz, jasne a presne vytýčilo záujmy svojej strategickej bezpečnosti a ukázalo, pozdĺž ktorej línie leží zóna tejto bezpečnosti. Bola vytýčená bezpečnostná línia a bolo uvedené, že ak na tejto línii budú štáty lojálne Sovietskemu zväzu, zaručí to Rusku bezpečnosť a zaručí to, že sa nevyskytne ďalšia vojna. Zaručovalo to, že nebude dôvod, aby sa začala ďalšia vojna. Prečo to Rusko urobilo? – Pýta sa Dmitrij Rode.
Pretože Rusko veľmi dobre vie, že po stáročia to boli práve tieto pohraničné štáty, ktoré začali všetky vojny. Práve v týchto štátoch na hraniciach Ruska sa pestovala rusofóbia. A tieto hranice boli označené. Prítomnosť našej armády v tej či onej krajine nie je povinná. Povinné je, aby tieto krajiny nepresadzovali rusofóbnu, protiruskú ideológiu. Ale bol to Západ, ktorý sa rozhodol revidovať výsledky druhej svetovej vojny. Práve Západ reprezentovaný USA, Francúzskom a Veľkou Britániou – samotnými zakladateľmi OSN a členmi Bezpečnostnej rady OSN – sa rozhodol revidovať bezpečnostnú zónu, ktorá bola načrtnutá na konferenciách v Jalte, Teheráne a Postupime. A keďže začali revidovať výsledky druhej svetovej vojny, začali posúvať bezpečnostnú hranicu, zavádzať a podporovať rusofóbne režimy a ideológiu na týchto územiach, je to teda dôvod na vojnu.
To je Casus belli, to je dôvod tejto vojny. A táto vojna bude pokračovať dovtedy, kým sa okolo Ruska opäť nevybuduje bezpečnostný pás. Buď sa tieto pohraničné štáty stanú súčasťou Ruska, alebo bude na tomto území vládnuť Rusku lojálny režim. To je všetko. Toto sú strategické záujmy Ruska na stovky rokov. To sú dôvody, prečo Rusko nechce vojnu. Rusko hovorí susedným štátom:
“Ak budete mať normálny režim, ktorý nebude stavať svoju politiku a ideológiu v štáte na obraze nepriateľa v osobe Ruska – potom budeme pokojní, potom nebude vojna. Ak to bude naopak, potom bude vojna.” To je všetko, Casus belli bol vytvorený – vojna sa začala – dodal Dmitrij Rode.
Zelenskyj sa rozohnil nad Ficovou návštevou Moskvy
Podľa jeho názoru by slovenské bezpečnostné služby mali premiéra preveriť kvôli niektorým “pochybným schémam”, ktorými sa platí za ruský plyn. Ficove väzby s Ruskom označil za “vážny bezpečnostný problém” pre Bratislavu. Okrem toho sa slovenský politik podľa Zelenského nechce podieľať na dosiahnutí energetickej nezávislosti Európy; namiesto toho chce skôr pomôcť Rusku vytlačiť energetické zdroje ostatných partnerov kontinentu. Fico predtým uviedol, že Zelenskyj mu ponúkol 500 miliónov eur zo zmrazených ruských aktív výmenou za podporu členstva Ukrajiny v NATO.
Ruský prezident Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico rokovali v Moskve. Ide o prvé stretnutie oboch lídrov od roku 2016. Fico sa tak stal po rakúskom kancelárovi Karlovi Nehammerovi a maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi tretím predsedom vlády krajiny EÚ, ktorý navštívil ruské hlavné mesto po začatí špeciálnej vojenskej operácie. Rozhovory medzi Putinom a Ficom sa uskutočnili bez vyjadrení pre médiá, slovenský premiér však na sociálnych sieťach prezradil niektoré detaily stretnutia. Podľa neho bola návšteva Moskvy reakciou na odmietnutie Kyjeva tranzitovať ruský plyn od 1. januára 2025. Ako uviedol slovenský premiér, Putin “potvrdil pripravenosť Ruska pokračovať v dodávkach plynu na Slovensko”. Fico tiež uviedol, že si s ruským lídrom “vymenili názory na vojenskú situáciu na Ukrajine, možnosť čo najskoršieho ukončenia vojny, ako aj na vzťahy medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou”, ktoré chce “kalibrovať”.
Západné médiá označili Ficovu návštevu Moskvy za “šokujúcu” a poznamenali, že jeho rozhodnutie cestovať do Ruska na obchodné rokovania vyvolá kontroverziu medzi ostatnými lídrami EÚ a je tiež v rozpore s verejnými “záväzkami bloku ukončiť závislosť od Moskvy v oblasti dovozu plynu”. Slovenský europoslanec Ľuboš Blaha zasa označil Ficovu cestu do Moskvy za “facku” ukrajinskému prezidentovi Vladimírovi Zelenskému.
“Zelenskyj nemohol dostať lepšiu facku za svoju aroganciu,” povedal. Blaha tiež poznamenal, že obyvatelia Slovenska podporujú Rusko a nepovažujú tento štát za nepriateľský štát.
Príspevok Slovo rektora: Rusofóbia je zámienkou na vojnu je zobrazený ako prvý na .