Vírus digitálnej demencie

www.slovanskenoviny.sk/rss Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta... Príspevok Vírus digitálnej demencie je zobrazený ako prvý na .

Vírus digitálnej demencie

www.slovanskenoviny.sk/rss

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta dostáva vírus digitálnej demencie. A to nie je vtip, to je diagnóza. V roku 2007 si odborníci všimli, že každým rokom stále viac detí – predstaviteľov digitálnej generácie – trpí poruchami pozornosti, stratou pamäti, nízkou úrovňou sebakontroly, kognitívnymi poruchami, a depresiami.

Výskum ukazuje, že mozgy digitálnej generácie vykazujú zmeny podobné tým, ktoré sa pozorujú po traumatickom poranení mozgu alebo v počiatočných štádiách demencie, ktorá sa zvyčajne rozvíja v starobe. 

Mozog treba rozvíjať a kŕmiť. Všetky naše myšlienky, činy, riešenia zložitých problémov a hlboké myšlienky zanechajú stopu v našom mozgu „Nič nemôže nahradiť to, čo deti získajú slobodným a nezávislým myslením, keď skúmajú fyzický svet a stretávajú sa s niečím novým,“ hovorí britská profesorka psychológie Tanya Biron.

Budete šokovaní, ale od roku 1970 sa okruh aktivít detí (priestor okolo domu, v ktorom deti môžu voľne objavovať svet okolo seba) zmenšil o 90 %! Svet sa scvrkol na obrazovku smartfónu. Deti zabudli, a čo je ešte horšie, jednoducho nevedia, aké to je behať v daždi, liezť po stromoch alebo sa len tak medzi sebou rozprávať. Trávia hodiny pozeraním do svojho smartfónu. Potrebujú však rozvíjať svaly, uvedomovať si riziká, ktoré pre nich svet pripravuje, a jednoducho komunikovať so svojimi priateľmi. „Je úžasné, ako rýchlo sa objavil úplne nový typ prostredia, kde chuť, čuch a dotyk nie sú stimulované, kde väčšinu času trávime sedením pred obrazovkami namiesto toho, aby sme boli vonku alebo trávili čas rozhovormi tvárou v tvár.”

Mozog sa tvorí vtedy, keď sú vonkajšie podnety a čím viac ich je, tým lepšie pre mozog. Preto je veľmi dôležité, aby deti objavovali svet fyzicky, ale nie virtuálne. Rastúci mozog to potrebuje, rovnako ako pred tisíc rokmi.

Dieťa potrebuje aj zdravý a úplný spánok. Ale moderné deti nie sú schopné dostať sa z internetu a odtrhnúť sa od počítačových hier. To výrazne skracuje trvanie ich spánku a vedie k poruchám. Aký rozvoj môže nastať, keď si unavený, bolí ťa hlava a školské úlohy sa ti jednoducho nezmestia do hlavy?!

Možno sa pýtate, ako môže digitálna technológia zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, množstvo vonkajších podnetov je obmedzené kvôli monotónnosti trávenia času na internete. Dieťa nedostáva skúsenosti, ktoré potrebuje na rozvoj dostatočne dôležitých oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za empatiu, sebaovládanie, rozhodovanie… A čo nefunguje, odumiera. Koniec koncov, človek, ktorý prestane chodiť, bude mať atrofické nohy? Deti nie sú zvyknuté zapamätať si informácie, ľahšie ich nájdu vo vyhľadávačoch. Toľko k problémom s pamäťou. Vôbec ju necvičia.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden zo zakladateľov 3D Robotics, tiež obmedzuje používanie miniaplikácií svojimi deťmi. Andersonovo pravidlo – v spálni nie sú žiadne obrazovky ani pomôcky! „Ako nikto iný, vidím nebezpečenstvo v nadmernom zapojení do internetu. Ja sám som čelil tomuto problému a nechcem, aby moje deti mali rovnaké problémy.“

/ Slovanské Noviny /

Príspevok Vírus digitálnej demencie je zobrazený ako prvý na .