Izrael odmieta dodržiavať nariadenie Medzinárodného súdneho dvora okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu, sťažuje sa bezmocne šéf diplomacie EÚ Borell

www.slovanskenoviny.sk/rss osep Borrell pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ upozornil, že rozhodnutia MSD... Príspevok Izrael odmieta dodržiavať nariadenie Medzinárodného súdneho dvora okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu, sťažuje sa bezmocne šéf diplomacie EÚ Borell je zobrazený ako prvý na .

Izrael odmieta dodržiavať nariadenie Medzinárodného súdneho dvora okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu, sťažuje sa bezmocne šéf diplomacie EÚ Borell

www.slovanskenoviny.sk/rss

osep Borrell pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ upozornil, že rozhodnutia MSD je potrebné dodržiavať. Šéf diplomacie EÚ koncom týždňa vyzval Izrael, aby nezastrašoval a nevyhrážal sa sudcom Medzinárodného trestného súdu kvôli zatykačom na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta.

Izrael pokračuje vo svojich vojenských krokoch na juhu Pásma Gazy aj napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie operácie. Uviedol to v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, píše TASR podľa agentúry Reuters.

Borrell pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ upozornil, že rozhodnutia MSD je potrebné dodržiavať. Dodal, že sa bude usilovať dosiahnuť politické rozhodnutie na spustenie pomocnej misie EÚ na hraničnom priechode Rafah, známej ako EUBAM (European Union Border Assistance Mission for the Rafah Crossing Point).

Ide o neozbrojenú civilnú misiu v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie. Cieľom je zaistiť prítomnosť príslušníkov tretích strán na hraničnom priechode Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy.

Borrell v nedeľu v Bruseli rokoval s novým premiérom Palestínskej samosprávy Mohammadom Mustafóm. Následne opäť vyzval na prímerie v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov odvlečených do tejto palestínskej enklávy po vlaňajšom útoku na Izrael.

MSD minulý týždeň Izraelu nariadil okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu. Izrael takisto musí ponechať tento hraničný priechod otvorený, aby umožnil neobmedzenú prepravu humanitárnej pomoci do palestínskej enklávy. Vyzval i na bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov zajatých teroristickými palestínskymi komandami počas ich vpádu na juh Izraela zo 7. októbra 2023.

Rozhodnutia MSD sú síce právne záväzné, ale chýbajú mechanizmy na ich presadzovanie, uvádza agentúra AFP.

Izrael začal pozemnú operáciu v Rafahu začiatkom mája. Pri nedeľňajších útokoch neďaleko mesta prišlo o život najmenej 35 ľudí a desiatky utrpeli zranenia, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze riadené hnutím Hamas.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby „nezastrašoval a nevyhrážal sa“ sudcom Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu po tom, ako hlavný prokurátor súdu Imran Khan požiadal o vydanie medzinárodných zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


Príspevok Izrael odmieta dodržiavať nariadenie Medzinárodného súdneho dvora okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu, sťažuje sa bezmocne šéf diplomacie EÚ Borell je zobrazený ako prvý na .