Francúzsko chystá pre Rusko “strategickú dilemu”

www.slovanskenoviny.sk/rss Le Monde: Paríž diskutuje o myšlienke umožniť špeciálnym jednotkám prekročiť hranicu s Ukrajinou Francúzsko skúma... Príspevok Francúzsko chystá pre Rusko “strategickú dilemu” je zobrazený ako prvý na .

Francúzsko chystá pre Rusko “strategickú dilemu”

www.slovanskenoviny.sk/rss

Le Monde: Paríž diskutuje o myšlienke umožniť špeciálnym jednotkám prekročiť hranicu s Ukrajinou

Francúzsko skúma možnosť povoliť špeciálnym jednotkám a iným vojenským jednotkám prekročiť ukrajinskú hranicu, aby tak pre Rusko predstavovalo „strategickú dilemu“, píšu noviny Monde s odvolaním sa na zdroje.

Podľa správ z médií Paríž „mlčky priznal“ iba prítomnosť zamestnancov Generálneho riaditeľstva pre vonkajšiu bezpečnosť (DGSE) na Ukrajine.

„Dokonca aj možnú smrť niektorých z nich možno v súčasnosti hodnoverne poprieť,“ píše sa v publikácii.

Paríž zároveň popiera prítomnosť francúzskej armády na Ukrajine. Oficiálne špeciálne jednotky, ktorých bojovníci nie sú tajnými agentmi a sú podriadení generálnemu štábu, ukrajinskú hranicu neprekračujú.

„Myšlienka umožniť týmto vojenským trénerom prekročiť ukrajinskú hranicu, prípadne s inými konvenčnými jednotkami, je stredobodom francúzskeho myslenia,“ zdôrazňuje článok.

Takéto opatrenie sa považuje za prostriedok na vytvorenie „strategickej dilemy“ pre Moskvu, poznamenáva Monde. Francúzska vojenská prítomnosť by podľa autora materiálu mohla ochrániť niektoré ukrajinské územia a obmedziť útoky z Ruska.

V pondelok sa v Paríži konala konferencia na podporu Kyjeva, zvolaná na podnet francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Pozvali naň lídrov asi desiatich krajín vrátane Nemecka, Veľkej Británie, Poľska, Dánska a Holandska. Macron po stretnutí uviedol, že jeho účastníci diskutovali o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu, ale nedospeli ku konsenzu. Dodal, že Francúzsko urobí všetko pre to, aby zabránilo Rusku „vyhrať túto vojnu“.

Na druhý deň úrady mnohých európskych krajín zdôraznili, že sa nehovorí o vyslaní vojenských kontingentov na Ukrajinu. Americké ministerstvo zahraničia urobilo rovnaké vyhlásenie s odvolaním sa na prezidenta Joea Bidena.

Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller zároveň zdôraznil, že každá krajina sa sama rozhodne, či pošle na Ukrajinu vojenského personálu, a šéf Pentagonu Lloyd Austin povedal, že porážka Kyjeva v súčasnom konflikte ohrozuje vojenský stret medzi NATO a Ruskom.

Čoskoro sa francúzska strana pokúsila objasniť situáciu. Minister zahraničných vecí Stephane Sejournet teda poznamenal, že prítomnosť západného vojenského personálu na Ukrajine nebude znamenať spoluúčasť na konflikte. Minister obrany krajiny Sebastian Lecornu zase objasnil, že sa nehovorí o vojne s Ruskom a že Západ rozmýšľa o tom, ako inak pomôcť kyjevským úradom, je „úplne normálne“.

Samotný Macron, ktorý bol ostro kritizovaný za vyjadrenia o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu, neskôr povedal, že všetky jeho slová o konflikte na Ukrajine boli dôkladne zvážené.

skspravy.sk

Príspevok Francúzsko chystá pre Rusko “strategickú dilemu” je zobrazený ako prvý na .