Erik Kaliňák: Médiá nás môžu kritizovať. Ale nemôžu klamať!

www.slovanskenoviny.sk/rss Redaktor eReportu sa zhováral s Erikom Kaliňákom. Témou bola novela trestného zákona, samit v Paríži, ale aj... Príspevok Erik Kaliňák: Médiá nás môžu kritizovať. Ale nemôžu klamať! je zobrazený ako prvý na .

Erik Kaliňák: Médiá nás môžu kritizovať. Ale nemôžu klamať!

www.slovanskenoviny.sk/rss

Redaktor eReportu sa zhováral s Erikom Kaliňákom. Témou bola novela trestného zákona, samit v Paríži, ale aj problematika slovenských médií. Kaliňák povedal, že vláde neprekáža kritika zo strany médií. Klamstvá áno.

Naposledy médiá klamali pred niekoľkými dňami keď tvrdili, že premiér Fico si vymyslel, že hrozí, že by slovenskí vojaci išli na Ukrajinu.  

Opozícia klame o novele trestného zákona

V prvej časti rozhovoru sa dotkli témy novely trestného zákona. „Časť opozície je schopná jediného, robiť zle, klamať a obštruovať,“ zhrnul mladý poslanec. Tvrdí, že opozícia o trestnej novele klame. „Pri treťom čítaní spustili uragán klamstiev,“ hovorí Kaliňák a dodáva, že si cielene vybrali práve tému znásilnenia.

Kaliňák argumentuje tým, že vláda k téme uvádza fakty a vysvetľuje. Na tej druhej strane nevidí znalosti. Opozícia podľa neho nehovorí o faktoch, ale len hrá na emócie a to všetko za silnej podpory médií. Opozícia s médiami spoločne podľa Kaliňáka rozpútala hystériu.

Samit Emmanuela Macrona

Témou rozhovoru bol aj samit v Paríži, ktorý zvolal Emmanuel Macron. Erik Kaliňák ozrejmil, že s kolegami ostali zhrození z toho, ako o dianí okolo samitu informovali slovenské médiá. „Kritizovať môžu. Ale nemôže to stáť na klamstvách,“ hovorí Kaliňák a upozorňuje na realitu. E. Macron potvrdil to, čo hovoril premiér Fico. „Aj Scholz bol zhrozený akým smerom sa začala Európa uberať,“ dodal poslanec.

Pri téme Ukrajina sa vyjadril E. Kaliňák aj k všeobecne rozširovanému naratívu o tom, že Rusko je agresor. Hovorí, že v tejto súvislosti je dôležité skúmať aj to, čo viedlo Rusko k tomu, aby napadlo Ukrajinu. Skúmať podľa neho treba aj mieru zodpovednosti západu. Tam poslanec upozornil na to, že západ už v prvých fázach konfliktu odmietol, aby Ukrajina a Rusko podpísali mier. „Západ chcel vojnu,“ hovorí Kaliňák a dodáva, že západ používa vojnový jazyk a presviedčal svet, že s pomocou má Ukrajina šancu nad Ruskom vyhrať. Rusko musí byť porazené, je podľa poslanca „mantra“ západu.

V. Ostrihoňová a E. Vášáryová

Redaktor hovoril s Erikom Kaliňákom aj o E. Vášáryovej a V. Ostrihoňovej. Kaliňák hovorí o skupine ľudí, ktorí sa živia tým, že sú v mimovládnej štruktúre. Tá podľa neho ožíva a hybernuje podľa toho, či im to politicky práve vyhovuje. Kaliňáka pobavili vyjadrenia Veroniky Ostrihoňovej o tom, že vstupuje do politiky kvôli Richardovi Glückovi. Upozornil, že toto rozhodnutie nemohlo prísť tak rýchlo a hlavne, že V. Ostrihoňová sa už pred parlamentnými voľbami intenzívne do politiky zapájala. Išlo o očividné aktivity, ktoré protežovali PS. Tie boli nevydokladovanou kampaňou strane PS. Poslanec hovorí priamo o viac ako štyridsiatich mimovládkach, ktoré sa na kampaniach podieľali. Tu vníma aj aktivity V. Ostrihoňovej.

Tým prešiel moderátor eReportu k téme slovenských médií. Kaliňák upozornil na priame aktivity V. Ostrihoňovej v minulosti, kedy aktívne bránila tomu, aby mohol Ľ. Blaha vystupovať v televíznych reláciách. Dotkol sa aj témy objektivity médií a hlavne objektivity verejnoprávnej RTVS. Tej vyplýva zabezpečovať priestor pre pluralitu názorov priamo zo štatútu. Podľa E. Kaliňáka sú RTVS aj ostatné médiá v rozklade.

RTVS musí podľa poslanca prejsť reformou. RTVS má samozrejme právo kritizovať. Avšak redaktori televízie nemôžu klamať, upozornil. „Naša požiadavka pre pravdovravnosť je prezentovaná ako snaha umlčať médiá,“ dodal.

Poslednou témou rozhovoru bol spor E. Kaliňáka a M. Leška. Skúsený novinár sa na adresu mladého poslanca vyjadril, že je „kriminály luhár“. Kaliňák žiadal ospravedlnenie, avšak Leško tak neučinil. E. Kaliňák preto na novinára podáva žalobu.  

ereport.sk

Príspevok Erik Kaliňák: Médiá nás môžu kritizovať. Ale nemôžu klamať! je zobrazený ako prvý na .