Ďalšia „fušerina“ z dielne PS! Poslankyne si pomýlili podľa politológa J. Hrabka podateľňu

www.slovanskenoviny.sk/rss Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska nevedia čo robia.  Ak sa už Progresívne Slovensko rozhodlo napísať novelu... Príspevok Ďalšia „fušerina“ z dielne PS! Poslankyne si pomýlili podľa politológa J. Hrabka podateľňu je zobrazený ako prvý na .

Ďalšia „fušerina“ z dielne PS! Poslankyne si pomýlili podľa politológa J. Hrabka podateľňu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska nevedia čo robia. 

Ak sa už Progresívne Slovensko rozhodlo napísať novelu novelu Trestného zákona, mali ju predložiť na rokovanie do parlamentu, nie ju nosiť do podateľne Úradu vlády SR, povedal Hrabko. Poslankyne z PS si podľa neho pomýlili podateľňu, keď to odniesli na úrad vlády a nie do parlamentu.

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska nevedia čo robia

Podľa politológa, premiér Robert Fico využil chybu zástupcov PS. Hrabko to povedal pre TASR TV. Keďže opoziční poslanci svoj návrh vôbec nepredložili, prenechali podľa neho iniciatívu politickým súperom. „Fico podľa mňa teraz ťahal strelcom a trafil na citlivé miesto. Poslankyne z Progresívneho Slovenska si podľa mňa pomýlili podateľňu, keď to odniesli na úrad vlády a nie do parlamentu,“ konštatoval Hrabko.

Vláda pripravila novelu

Vláda pripravila vlastnú verziu novely s odôvodnením, že tým reaguje na spoločenskú objednávku a premlčacie lehoty napríklad pri znásilnení ostanú v pôvodnej výške. Novelu predkladá parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby mohla vstúpiť do účinnosti spolu s pôvodnou zmenou Trestného zákona 15. marca. „Dostane tým do úzkych mimovládne strany, ktoré doteraz hovorili, čo hovorili. A núka im príležitosť, aby za to hlasovali. Lebo presadzuje to, čo chceli aj oni,“ poznamenal Hrabko.

Ešte komplikovanejšia situácia tým podľa neho vznikne pre Ústavný súd SR, ktorý je už teraz zahltený množstvom podaní v súvislosti s novelou Trestného zákona. „Prvý prípad, čo leží na ústavnom súde, je ústavná sťažnosť,. To nemožno zmiešať s novelou Trestného zákona.Tam poslanci hovoria, že boli ukrátení na svojich právach,“ komentoval podanie opozičných poslancov ešte pred schválením novely, v ktorom namietali spôsob rokovania.

Kto ešte nepodal podnet?

„K novele Trestného zákona podala ako prvá podanie prezidentka. Po nej podalo svoj návrh PS, ktoré má na to dosť poslancov. A potom podal svoje podanie zvyšok mimovládnych strán, KDH, SaS a hnutie Slovensko,“ zhrnul Hrabko. Predpokladá, že podania ÚS spojí do jedného konania, aby sa nemusel zaoberať každým zvlášť.

Ak aj mali opoziční poslanci obavu, že by novozvolený prezident mohol podanie prezidentky Čaputovej stiahnuť, mohli podľa neho s podaniami počkať a dať ústavnému súdu priestor riešiť iba Čaputovej podnet. „Sú tam tri podania. Toto sa dá čítať aj ako určité vyslovenie nedôvery podaniu prezidentky,“ poznamenal Hrabko.

Na margo výziev opozičných politikov ústavným činiteľom, aby pri implementácii parlamentných rozhodnutí ohľadom novely Trestného zákona postupovali čo najrýchlejšie, Hrabko povedal, že podstatné je, aby postupovali v súlade so zákonom. Koaličné strany podľa neho využili svoje väčšinové postavenie, ako aj predvídateľnosť správania sa opozície v parlamente a jednotlivé hlasovania nastavili tak, aby zákonné lehoty hrali v ich prospech.

ereport.sk

Príspevok Ďalšia „fušerina“ z dielne PS! Poslankyne si pomýlili podľa politológa J. Hrabka podateľňu je zobrazený ako prvý na .