Biely dom: USA a Ukrajina vo štvrtok podpíšu bezpečnostnú dohodu

www.slovanskenoviny.sk/rss Kyjev a Washington podpíšu bezpečnostnú dohodu 13. júna, povedal americký asistent národnej bezpečnosti Jake Sullivan... Príspevok Biely dom: USA a Ukrajina vo štvrtok podpíšu bezpečnostnú dohodu je zobrazený ako prvý na .

Biely dom: USA a Ukrajina vo štvrtok podpíšu bezpečnostnú dohodu

www.slovanskenoviny.sk/rss

Kyjev a Washington podpíšu bezpečnostnú dohodu 13. júna, povedal americký asistent národnej bezpečnosti Jake Sullivan počas brífingu na palube prezidentského lietadla na ceste do Talianska, ktorý vysielal Biely dom.

“S potešením oznamujem, že naše rokovania s Ukrajinou sa skončili a zajtra podpíšeme dohody,” povedal.

Ako spresnil Sullivan, dohoda sa týka podpory, ktorú už Kyjev dostáva. O použití amerických síl na Ukrajine sa podľa neho nehovorí. Dohoda obsahuje aj záväzok hľadať nové prostriedky pre Kyjev od Kongresu, nie však konkrétne sumy.

Minulý týždeň Sullivan povedal, že USA nepošlú na Ukrajinu vojakov, poradcov ani trénerov. Zároveň uviedol, že americké zbrane dodávané do Kyjeva menia situáciu, ktorá sa vyvíjala negatívne pre Ozbrojené sily Ukrajiny. Ukrajinská armáda sa podľa neho ocitla „v hlbokej diere“ pre meškanie posielania americkej pomoci.

Agresívna rétorika Západu

Na Západe sa v poslednom čase čoraz častejšie hovorí o priamom zásahu do ukrajinského konfliktu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron teda uviedol, že Paríž nevylučuje možnosť vyslania vojakov do bojovej zóny, ak Rusko prerazí frontovú líniu a Kyjev požiada o pomoc. Tvrdil tiež, že “veľa krajín” súhlasilo s jeho prístupom o možnom vyslaní armády.

Jeho slová zároveň začiatkom mája poprel generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Aliancia sa podľa neho nechystá poslať vojakov na Ukrajinu a Kyjev o to nepožiadal. Generálny tajomník zdôraznil, že nevidí „bezprostredné riziko“ ruského útoku na spojencov v bloku.

Ako upozornili noviny Corriere della Sera, na júlovom summite NATO môžu schváliť deklaráciu, ktorá stanovuje odmietnutie priameho zasahovania do konfliktu na Ukrajine. Podľa publikácie je jednou z kľúčových fráz v návrhu tohto dokumentu „Žiadne topánky na zemi“.

Na pozadí bojovných vyhlásení západných politikov sa v Rusku v mene Vladimíra Putina začali cvičenia raketových formácií Južného vojenského okruhu. Tieto manévre precvičujú použitie nestrategických jadrových zbraní.

skspravy.sk

Príspevok Biely dom: USA a Ukrajina vo štvrtok podpíšu bezpečnostnú dohodu je zobrazený ako prvý na .