Biden sa blíži k rozhodnutiu poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu. Zvažujete útoky na Rusko?

www.slovanskenoviny.sk/rss Biely dom sa blíži k rozhodnutiu vyslať na Ukrajinu rakety s dosahom takmer 200 míľ.  Bidenova administratíva... Príspevok Biden sa blíži k rozhodnutiu poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu. Zvažujete útoky na Rusko? je zobrazený ako prvý na .

Biden sa blíži k rozhodnutiu poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu. Zvažujete útoky na Rusko?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Biely dom sa blíži k rozhodnutiu vyslať na Ukrajinu rakety s dosahom takmer 200 míľ. 

Bidenova administratíva diskutuje o potenciálnej zásielke zbraní, ale chýbajú jej financie na financovanie transferu. Prezident Biden tlačí na republikánov z Snemovne reprezentantov, aby schválili masívny zákon o vojnových výdavkoch, ktorý zahŕňa 61 miliárd dolárov pre Ukrajinu.

USA poskytli Ukrajine rakety krátkeho a stredného doletu pre svoje odpaľovacie zariadenia rakiet HIMARS. Biden je teraz blízko k rozhodnutiu poskytnúť Kyjevu armádny taktický raketový systém dlhého doletu (ATACMS), ktorý dokáže zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 190 míľ (305 km).

Potenciálna zmena v politike Bieleho domu prichádza po stretnutí ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytro Kuleba s ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

“Práve som sem prišiel zo stretnutia s ministrom Blinkenom,” povedal Kuleba v sobotu malej skupine novinárov v Mníchove. “Veľmi veľkú časť času som strávil hádkami v prospech ATACMS.”

Americký predstaviteľ, ktorý hovoril s NBC News o diskusiách v Bielom dome, vysvetlil, že ATACMS „umožní Ukrajine zasiahnuť ďalej vo vnútri Krymského polostrova ovládaného Ruskom“. Moskva anektovala Krym v roku 2014 a na útoky na polostrove často reaguje masívnymi útokmi na ukrajinské mestá.

Predstaviteľ obrany pre NBC News povedal, že Pentagon nemôže poslať zbrane bez financovania Kongresom. Senát schválil návrh zákona o dodatočných výdavkoch na obranu vo výške takmer 100 miliárd USD, ktorý zahŕňal 61 miliárd USD pre Ukrajinu, 14 miliárd USD pre Izrael a financovanie vojenského budovania Washingtonu v Tichomorí zameraných na Čínu.

Prezident Biden naliehal na snemovňu, aby schválila zákon, ale predseda Mike Johnson dovolil, aby sa telo dostalo do prestávky. Aj keď republikáni zo Snemovne reprezentantov ustúpia a prijmú balík pomoci, Kyjev sa snaží postaviť dostatok vojakov.

Ukrajina utrpela nedávne straty na bojisku vrátane Adviivky, kritického mesta Donbasu. Počas ústupu bolo zajatých alebo je nezvestných až 1000 ukrajinských vojakov.

Západ navyše bojuje s výrobou dostatočného množstva zbraní, ktoré by mohli poslať na Ukrajinu. Predstaviteľ obrany v rozhovore pre NBC News pripustil, že Pentagon má obmedzenú dodávku ATACMS s dlhým dosahom.

„Európanom trvalo príliš veľa času, kým sa začali rozbiehať, prebúdzať alebo oprašovať svoj obranný priemysel,“ povedal Kuleba. „Počas roku 2024 zaplatíme svojimi životmi, aby sme vášmu obrannému priemyslu poskytli čas na zvýšenie výroby alebo nových liniek.“

Kyle Anzalone

O autorovi: Kyle Anzalone je redaktor spravodajstva Libertarian Institute, mienkotvorný redaktor Antiwar.com a spoluorganizátor konfliktu záujmov s Willom Porterom a Connorom Freemanom.

skspravy.sk

Príspevok Biden sa blíži k rozhodnutiu poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu. Zvažujete útoky na Rusko? je zobrazený ako prvý na .