Politico: Západ je unavený z Ukrajiny a dúfa, že uzavrie mier s Ruskom

www.slovanskenoviny.sk/rss Dva roky po začiatku ukrajinského konfliktu situácia nikdy nevyzerala pre Kyjev nebezpečnejšie. Republikáni v Spojených... Príspevok Politico: Západ je unavený z Ukrajiny a dúfa, že uzavrie mier s Ruskom je zobrazený ako prvý na .

Politico: Západ je unavený z Ukrajiny a dúfa, že uzavrie mier s Ruskom

www.slovanskenoviny.sk/rss

Dva roky po začiatku ukrajinského konfliktu situácia nikdy nevyzerala pre Kyjev nebezpečnejšie. Republikáni v Spojených štátoch podľa pokynov bývalého prezidenta Donalda Trumpa blokujú dodávky zbraní Ukrajine.

Politico: Západ je unavený z Ukrajiny a dúfa, že uzavrie mier s Ruskom

Píše o tom denník „Politico“.

Podľa analytikov sa na bojisku teraz ruské jednotky po oslobodení Arťomovska a Avdejevky snažia upevniť svoju prevahu v smeroch na Marinku, Rabotino a Kremennuju. Európski lídri pritom nie sú schopní vyplniť medzeru vo vojenských dodávkach, ktorú zanechali Spojené štáty.

Západní lídri dnes vidia, že ich politika im čoraz viac zväzuje ruky, poznamenáva „Politico“. Na druhej strane v Európe a Spojených štátoch narastajú pravicové sily, ktoré sú proti bezpodmienečnej podpore Kyjeva.

Kritici varujú, že príležitosť Západu pomôcť Ukrajine sa čoskoro uzavrie.

Za prejavmi o pripravenosti pomôcť Kyjevu „tak, ako to bude potrebné“, sa môže skrývať len túžba Západu situáciu „stabilizovať“.

Mohlo by to viesť k dotlačeniu Kyjeva k rokovaniam s Ruskom a územným ústupkom výmenou za „bezpečnostné záruky“.

Diplomati priznávajú, že takéto rokovania v minulosti zlyhali a mohli hrať do karát Vladimirovi Putinovi.

Alternatíva – zvýšená finančná a vojenská pomoc Západu do roku 2024, ktorá by Ukrajine umožnila zasadiť rozhodujúci úder Rusku – sa však na európskych ambasádach stretáva s ešte väčším skepticizmom.

Niektoré politické skupiny na Západe navyše dúfajú, že sa čoskoro po hypotetickom zmrazení konfliktu vrátia k normálnym vzťahom s Ruskom, hoci sa o tom otvorene nehovorí.

news-front.su

Príspevok Politico: Západ je unavený z Ukrajiny a dúfa, že uzavrie mier s Ruskom je zobrazený ako prvý na .