Analýza možností, ktorým čelí Irán po útoku na Izrael

www.slovanskenoviny.sk/rss Irán vypálil 1. októbra 180 rakiet na Izrael ako odvetu za zabitie Ismaila Haniyeha , iránskeho generála,... Príspevok Analýza možností, ktorým čelí Irán po útoku na Izrael je zobrazený ako prvý na .

Analýza možností, ktorým čelí Irán po útoku na Izrael

www.slovanskenoviny.sk/rss

Irán vypálil 1. októbra 180 rakiet na Izrael ako odvetu za zabitie Ismaila Haniyeha , iránskeho generála, a Hasana Nasrallaha .

Izraelské obranné sily dnes podľa denníka Jerusalem Post informovali, že pri útoku boli poškodené základne izraelskej armády. Región sa teraz priblížil k rozsiahlej vojne, ktorá nebola zaznamenaná za posledných 50 rokov.

Pre Irán existujú možnosti, ak by sa Izrael rozhodol vrátiť úder v odvete. Blízky východ môže po iránskom útoku na Izrael čeliť dvom rôznym možným scenárom.

Prvý možný scenár

by predpokladal, že USA a ich európski spojenci budú tlačiť na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby podnikol kroky, ktoré uvrhnú región do totálnej vojny.

V nátlaku na Netanjahua by rôzni lídri diskutovali o nepriaznivých účinkoch na globálnu ekonomiku, ako sú zvýšené náklady na ropu, plyn, lodnú dopravu a dodávateľský reťazec. Globálna ekonomika čelí recesii a inflácii, ktoré by len zhoršila regionálna vojna.

V USA je ekonomika taká citlivá téma, že sa stala hlavným bodom sporu v nadchádzajúcich novembrových prezidentských voľbách. Americká ekonomika si nemôže dovoliť regionálnu vojnu na Blízkom východe a americké aktíva v regióne by boli zraniteľné. V totálnej vojne sa Irán a jeho spojenci zamerajú na americké aktíva v Arabskom zálive. Americké aktíva na Blízkom východe zahŕňajú ropu, lodnú dopravu, plyn, bankovníctvo, financie, akcie a nehnuteľnosti.

Najväčším porazeným vo vojne na Blízkom východe môžu byť USA

Katar, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Kuvajt, Sýria a Irak majú americký vojenský personál a vybavenie. V regionálnej vojne by rakety s najväčšou pravdepodobnosťou zacielili na všetky pozície americkej armády.

Strata amerických vojakov vo vojne na Blízkom východe, ktorej sa dá predísť, by bola pre americké rodiny zničujúca.

V druhom možnom scenári

podľa môjho názoru pravdepodobnejšiemu by Netanjahu odmietol počúvať rady a prosby USA a ich spojencov a namiesto toho by sa rozhodol zaútočiť na Irán, čo by znamenalo otvorenie regionálnej vojny.

Netanjahu vie, že vláda USA v mene daňových poplatníkov USA zaplatí za každú vojnu, do ktorej sa Izrael rozhodne pustiť.

Doteraz USA poslali do Izraela miliardy v hotovosti a zbrane, aby vykonali prebiehajúcu genocídu v Gaze, a teraz otvorili druhý front v Libanone.

Netanjahu a jeho extrémistickí koaliční partneri, ktorí ho držia pri moci, prekročili všetky medze a prekonali všetky bariéry proti „osi odporu“, ktoré boli na mieste po vojne v Libanone v roku 2006. Predchádzajúca vojna trvala 33 dní a Hizballáh vyhral zápas tým, že zabránil Izraelu dosiahnuť stanovené vojenské ciele.

Bombardovanie Bejrútu a atentát na Haniyeh v Teheráne a Nasrallah v Bejrúte znamenali bod zlomu pre Irán a urýchlili rozhodnutie zaútočiť na Izrael 1. októbra. Sky News informovali, že ich izraelské zdroje potvrdili, že v októbri boli zabité alebo zranené desiatky izraelských vojakov. 2, keď sa pokúšali vstúpiť na libanonské územie na juhu. Bojovníci Hizballáhu nastražili nástražné pasce, ktoré zabránili izraelským jednotkám postúpiť čo i len o meter.

Ak by sa Netanjahu rozhodol zaútočiť na Irán a USA by sa podieľali na podpore Izraela, Húsíovia z Jemenu by začali svoj útok, rovnako ako divízie irackej armády, ktoré v minulosti bojovali proti ISIS, spolu s Hamasom a Hizballáhom a vstupom Sýrie do konfliktu.

Kroky Iránu a Hizballáhu prinesú do izraelsko-blízkovýchodnej vojny nové hranice.

/ skspravy.sk /

Príspevok Analýza možností, ktorým čelí Irán po útoku na Izrael je zobrazený ako prvý na .