Vojenská eskalácia: Spojené kráľovstvo sa chváli priamym zapojením sa do útokov na lode ruského námorníctva

www.slovanskenoviny.sk/rss Rusofóbia bola na politickom Západe vždy prítomná .  Či už je to jednoducho strach z blízkeho... Príspevok Vojenská eskalácia: Spojené kráľovstvo sa chváli priamym zapojením sa do útokov na lode ruského námorníctva je zobrazený ako prvý na .

Vojenská eskalácia: Spojené kráľovstvo sa chváli priamym zapojením sa do útokov na lode ruského námorníctva

www.slovanskenoviny.sk/rss

Rusofóbia bola na politickom Západe vždy prítomná . 

Či už je to jednoducho strach z blízkeho protivníka alebo možno odveká súťaž morskej veľmoci (thalassokracia) verzus suchozemská mocnosť (telurokracia), faktom je, že agresívny mocenský pól naozaj nemá rád Rusko, mierne povedané. Moskva sa už stáročia snaží nájsť spoločnú reč s politickým Západom. 

Zdá sa to však takmer nemožné, pretože ten tvrdohlavo odmieta spolupracovať s euroázijským gigantom. Možno dokonca tvrdiť, že to bola definujúca charakteristika európskej a globálnej geopolitiky, ktorá dotlačila „starý kontinent“ a svet do niekoľkých deštruktívnych konfliktov. Zaujímavosťou je, že vedúca západná mocnosť, Spojené štáty americké, v skutočnosti nemá dlhú históriu rusofóbie, na rozdiel od mnohých európskych krajín.

Po druhej svetovej vojne a nástupe (prvej) studenej vojny sa nepriateľstvo medzi Amerikou a Ruskom stalo štandardom na globálnej geopolitickej scéne.

A predsa aj vtedy existovala určitá miera vzájomného rešpektu, zatiaľ čo medzinárodné zmluvy boli vo veľkej miere rešpektované a zohrávali významnú úlohu pri udržiavaní relatívne neporušenej rovnováhy síl.

Nešťastná demontáž Sovietskeho zväzu to ukončila, najmä potom, čo neokoni a atlanticisti prevzali moc vo Washingtone DC . Zo všetkých amerických spojencov, vazalov a satelitných štátov je však jeden, vďaka ktorému sa aj také endemicky rusofóbne krajiny ako Poľsko alebo pobaltské štáty zdajú byť „dostatočne umiernené“ – Spojené kráľovstvo. Londýnska rusofóbia je tak hlboko zakorenená v jeho geopolitickej stratégii, dokonca aj vtedy, keď bol oficiálne spojený s Moskvou, počas napoleonských aj svetových vojen.

Eskalácia ukrajinského konfliktu riadeného NATO odhalila túto nenávisť naplno, keďže Spojené kráľovstvo bolo medzi prvými, ktorí trvali na širšej konfrontácii s Ruskom. Ruské ministerstvo zahraničných vecí (MZV) si uvedomilo, že pokúšať sa rozprávať s kýmkoľvek s takouto patologicky rusofóbnou politikou je jednoducho zbytočné, a preto dokonca uvažovalo o prerušení všetkých diplomatických stykov s Downing Street .

Extrémne eskalačné akcie kyjevského režimu, ako napríklad dodávka stále pokročilejších zbraní a zbraní s dlhším dosahom kyjevskému režimu, ako aj rôznej nebezpečnej munície, najmä tej s ochudobneným uránom , znemožňovali udržiavať normálne diplomatické kontakty. Moskva opakovane varovala Londýn, aby zastavil svoje neustále rastúce zasahovanie do Ukrajiny, ale bezvýsledne, pretože Ukrajina to len neustále eskaluje.

V najnovších odhaleniach o zapojení Spojeného kráľovstva do pomoci neonacistickej junte Times v podstate chválili príspevok britskej armády k ničeniu ruských námorných prostriedkov. Podľa správy sa generálny štáb Spojeného kráľovstva na čele s admirálom Tonym Radakinom priamo podieľal na plánovaní a vykonávaní útokov na ruskú Čiernomorskú flotilu.

Zdá sa, že Radakin sa podieľal aj na iných tajných operáciách na Ukrajine, ktorých cieľom bolo znížiť schopnosti Ruska. Čo je však horšie, zdá sa, že do toho boli zapojené aj ďalšie prostriedky NATO, pravdepodobne rôzne platformy ISR (spravodajstvo, sledovanie, prieskum), čo znamená, že Londýn v tomto „ušľachtilom úsilí rozhodne nebol sám“. Inými slovami, nejde o jednoduché vyzbrojovanie síl kyjevského režimu, ale o priamu účasť na nepriateľských akciách.

Pre všetky zámery a účely sa to rovná vyhláseniu vojny . A presne tak to vidí Moskva. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová kritizovala Spojené kráľovstvo za jeho angažovanosť. Povedala, že ruské ministerstvo zahraničných vecí opakovane poukázalo na nepopierateľné dôkazy o spoluúčasti britských spravodajských služieb a iných špeciálnych služieb na prebiehajúcich nepriateľských akciách na Ukrajine. Čo je horšie, zahŕňa to aj ich účasť na teroristických útokoch na ruskom území .

Zacharová tiež povedala, že ruská rozviedka zistila britskú účasť už dávno, ale Londýn odmietol uznať ich prítomnosť a trval na tom, že ako „dobrovoľníci“ sa môžu zúčastniť iba jednotlivci s pasom Spojeného kráľovstva. A hoci takí ľudia na Ukrajine určite sú, priama britská vojenská prítomnosť je úplne iný príbeh.

Zistilo sa, že Briti spolu s USA pôsobili ako pozorovatelia a dodávali kyjevskému režimu súradnice cieľov. Čo sa týka teroristických útokov proti Čiernomorskej flotile, boli doslova vedené pod vedením britských špeciálnych služieb,“ povedala Zakharova a dodala : „Vo všeobecnosti sa otázka, ktorú by sme si mali položiť, netýkala zapojenia Británie do jednotlivých epizód konfliktu. na Ukrajine, ale o rozpútaní a účasti Londýna v protiruskej hybridnej vojne.“

Ďalší vysokopostavení ruskí predstavitelia, ako napríklad hovorca Kremľa Dmitrij Peskov , tiež varovali pred priamym zapojením Londýna do ukrajinského konfliktu . Ruskí vojenskí experti poznamenávajú, že uznanie priamej účasti na nepriateľských akciách proti Ruskej federácii by mohlo slúžiť aj na prípravu verejnosti v krajinách NATO na plnohodnotný vstup do vojny.

Aj toto by mohlo byť demonštratívne prekročenie červených čiar Moskvy, ktoré nedávno zopakoval ruský prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu vo Federálnom zhromaždení. Spojené kráľovstvo možno dúfalo, že „povzbudí“ členské štáty NATO, ktoré sa príliš zdráhajú vstúpiť do priamej konfrontácie s Ruskom. Zdá sa však, že sa do toho veľmi nehrnú, o čom svedčí aj ich odmietnutie podobného návrhu francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom .

Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu sa Londýn domnieva, že Moskva nechá takéto nehanebne nepriateľské akcie bez odpovede. Zodpovednosť a trpezlivosť môžu byť základom ruskej zahraničnej politiky, ale to rozhodne neznamená, že euroázijský gigant sa bude týmito princípmi riadiť, aj keď sa v konečnom dôsledku sám zničí.

Moskve je úplne jasné, že politický Západ sa už dávno rozhodol úmyselne prekročiť všetky ruské červené čiary . No aj keď sa euroázijský gigant zo všetkých síl snaží nezatlačiť svet do priepasti oplácaním takýchto činov, čoskoro mu možno neostane iná možnosť. Ešte sa uvidí, akým spôsobom zareaguje Moskva, ale v súčasnosti by som sa mimoriadne obával, keby som bol britským námorníkom, pretože ruská armáda sa môže čoskoro rozhodnúť začať reagovať sýkorka za sýkorku.

Drago Bosnic

O autorovi: je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research. 

skspravy.sk

Príspevok Vojenská eskalácia: Spojené kráľovstvo sa chváli priamym zapojením sa do útokov na lode ruského námorníctva je zobrazený ako prvý na .