VIDEO: Svetový poriadok ovládaný Západom sa začal rúcať. Lode ruského námorníctva priplávali opäť na Kubu a zakotvili neďaleko Floridy.

www.slovanskenoviny.sk/rss Čína medzitým vyzvala USA, aby režim vo Washingtone prestal stupňovať napätie v Juhočínskom mori. Výcvikovú... Príspevok VIDEO: Svetový poriadok ovládaný Západom sa začal rúcať. Lode ruského námorníctva priplávali opäť na Kubu a zakotvili neďaleko Floridy. je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Svetový poriadok ovládaný Západom sa začal rúcať. Lode ruského námorníctva priplávali opäť na Kubu a zakotvili neďaleko Floridy.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Čína medzitým vyzvala USA, aby režim vo Washingtone prestal stupňovať napätie v Juhočínskom mori. Výcvikovú ruskú vojnovú loď Smoľnyj privítali salvy kubánskeho delostrelectva predtým, ako zakotvila v havanskom prístave, kde sa zhromaždili obyvatelia a turisti.

Lode ruského vojnového loďstva dorazili v sobotu na trojdňový pobyt na Kubu, šesť týždňov po tom, ako Moskva vyslala na návštevu tohto komunistického štátu pri pobreží americkej Floridy ponorku a ďalšie vojenské plavidlo.

Výcvikovú loď Smoľnyj privítali salvy kubánskeho delostrelectva predtým, ako zakotvila v havanskom prístave, kde sa zhromaždili obyvatelia a turisti.

Viac vo videu:

Ruské veľvyslanectvo na Kube uviedlo, že loď, ktorú sprevádzajú dve ďalšie plavidlá, je „súčasťou skupiny Baltskej flotily, ktorá uskutočňuje priateľskú návštevu kubánskeho hlavného mesta“. „Ďalší príklad blízkych vzťahov medzi našimi národmi,“ napísala ambasáda na sociálnej sieti X.

Do havanského prístavu sa priplavili aj hliadkovacia fregata Neustrašimyj a tankovacia loď Jeľňa. Lode na Kube zotrvajú do 30. júla a ruskí námorníci na stretnú s veliteľom kubánskeho námorníctva.

V polovici júna v Havane na päť dní zakotvila ruská jadrová ponorka Kazaň, ktorá podľa Kuby nemala na palube žiadne zbrane, a ruská fregata Admirál Gorškov.

K nezvyčajnému nasadeniu blízko územia USA došlo v čase veľkého napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine, kde Západom podporovaná vláda bojuje proti ruskej agresii.

Spojené štáty deň po príchode ruskej ponorky vyslali rýchlu útočnú ponorku na svoju základňu Guantánamo na Kube.

Počas studenej vojny bola Kuba dôležitým klientskym štátom bývalého Sovietskeho zväzu. Rozmiestnenie sovietskych jadrových rakiet na ostrove vyvolalo v roku 1962 kubánsku krízu, pričom Washington a Moskva sa ocitli blízko vojny.

Havana je vzdialená približne 160 kilometrov od amerického ostrova Key West, na ktorom sa nachádza základňa námorných vzdušných síl Spojených štátov.

Čína vyzvala USA prestať stupňovať napätie v Juhočínskom mori

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v sobotu vyzval Spojené štáty, aby sa zdržali stupňovania napätia v regionálnom spore medzi Pekingom a Filipínami. TASR informuje podľa agentúry AFP.

„Americká strana by sa mala zdržať rozdúchavania plameňov, podnecovania problémov a oslabovania stability na mori,“ uviedol Wang I podľa vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Riziko, ktoré ohrozuje vzťahy USA s Čínou sa podľa jeho slov stále zvyšuje.

Wang I a Blinken absolvovali v sobotu stretnutie v Laose, kde sa zúčastnili aj na summite ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Blinken upozornil aj na stupňujúce sa nezákonné kroky Číny v Juhočínskom mori.

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a odmieta konkurenčné nároky iných krajín v tomto regióne. V oblasti je preto dlhodobo napätá situácia. Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.

Blinken v sobotu kritizoval Čínu aj za to, že podporuje ruský zbrojársky priemysel, píše agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu amerického rezortu diplomacie. Blinken dal podľa hovorcu jasne najavo, že USA budú naďalej uskutočňovať potrebné kroky v prípade, ak Čína neprestane ohrozovať európsku bezpečnosť.

Washington už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu tvrdí, že Peking zásobuje Moskvu tzv. tovarom z dvojakým použitím, ktorý Rusku pomáha na bojisku, píše DPA.

Západný svetový poriadok sa v Ázii začal rúcať

V Ázii sa dominantný západný svetový poriadok začal rúcať a začal sa objavovať trend bilaterálnej alebo multilaterálnej spolupráce medzi nezápadnými krajinami. Povedal to Cui Heng, výskumník z ruského výskumného centra na East China Normal University v Šanghaji, informuje čínsky denník „Global Times“.

Poukázal na to, že o ázijských záležitostiach by mali rozhodovať ázijské krajiny a tento trend je teraz zrejmý. „Svetový poriadok ovládaný Západom sa začal rúcať, prinajmenšom v Ázii a Eurázii, a existuje trend smerom k bilaterálnej alebo multilaterálnej spolupráci medzi nezápadnými krajinami s cieľom ovládnuť regionálne procesy,“ poznamenal expert.

Dodal, že Čína a Rusko podporujú regionálnu architektúru zameranú na Združenie národov juhovýchodnej Ázie, keďže multilaterálny koordinačný mechanizmus pomáha predchádzať nadmernému zasahovaniu v regióne zo strany hlavných mocností, ako aj bráni NATO rozširovať svoje chápadlá do ázijsko-pacifického regiónu.


Zdroj: hnonline.sk / topky.sk / sk.news-front.su / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Svetový poriadok ovládaný Západom sa začal rúcať. Lode ruského námorníctva priplávali opäť na Kubu a zakotvili neďaleko Floridy. je zobrazený ako prvý na .