VIDEO: Julian Assange je voľný.

www.slovanskenoviny.sk/rss Zakladateľ Wikileaks odletel z Británie do Tichomorskej oblasti, kde prizná vinu o porušení amerického zákona... Príspevok VIDEO: Julian Assange je voľný. je zobrazený ako prvý na .

VIDEO: Julian Assange je voľný.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Zakladateľ Wikileaks odletel z Británie do Tichomorskej oblasti, kde prizná vinu o porušení amerického zákona o špionáži, keď zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa amerických vojen v Afganistane a Iraku.

Julian Assange sa bránil vydaniu do USA presne dvanásť rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.

Zakladateľ servera Wikilieaks Julian Assange podľa očakávania tento týždeň prizná vinu v súvislosti s porušením amerického zákona o špionáži v rámci dohody s úradmi USA, ktorá by mohla ukončiť jeho väznenie v Británii a umožniť návrat domov, vyplýva z dokumentov súdu. TASR informuje podľa utorkovej správy agentúr Reuters, AP a AFP.

Assange podľa týchto dokumentov predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti v liste podanom na súde.

Podľa očakávania bude odsúdený a 62 mesiacov väzenia, čo je čas, ktorý vo väzení už strávil a po vyslovení rozsudku sa vráti domov do Austrálie. Pojednávanie sa uskutoční v stredu o deviatej hodine ráno miestneho času (01.00 h SELČ), spresňuje Reuters.

Washington žiadal o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.

Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.

Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým nebol v súvislosti so zverejnením tajných informácií použitý.


Wikileaks: Assange už opustil väzenie a odletel z Británie 


Portál Wikileaks v utorok uviedol, že jeho zakladateľ Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny. K oznámeniu došlo krátko po zverejnení informácií, podľa ktorých sa Assange po dohode s úradmi USA prizná k vine v súvislosti s porušením amerických zákonov o špionáži, čo mu umožní návrat domov do Austrálie. TASR informuje podľa agentúr Reuters a DPA.

Assange podľa portálu odcestoval z Británie z letiska Stansted ešte v pondelok popoludní.

„Julian Assange je voľný,“ uvádza sa v príspevku na účte Wikileaks na platforme X.

„Z väzenia Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany odišiel v pondelok 24. júna v ranných hodinách po tom, čo tam strávil dovedna 1901 dní. Kauciu mu udelil londýnsky najvyšší súd a popoludní nastúpil na palubu lietadla na letisku Stansted a odletel z Británie,“ dodáva portál.

Wikileaks zverejnil fotografiu, ako manželka Juliana Assangea – Stella volá zo Sydney s manželom, ktorý sa v tom čase nahádzal na londýnskom letisku Stansted.

Po príspevku zverejnil Wikileaks aj krátke video, na ktorom vidieť zrejme Assangea, ako ho prevážajú na letisko a ako nastupuje do lietadla.

Assangeova manželka Stella v utorok poďakovala všetkým, ktorí ich doposiaľ podporovali. „Julian je voľný!!!“ napísala na platforme X po potvrdení, že Assange opustil múry londýnskej väznice Belmarsh a odletel z Británie. „Slovami sa nedá vyjadriť naša nesmierna vďačnosť“ všetkým, ktorí podporovali celosvetové ťaženie za jeho prepustenie, dodala.

Assangeova matka Christine podľa agentúry AFP pre austrálske médiá vyjadrila vďačnosť, že jeho „utrpenie“ sa teraz konečne končí.

Portál krátko predtým uviedol, že Assange predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA. Vyplýva to zo súdneho dokumentu, ktorý podalo americké ministerstvo spravodlivosti.

Minulý týždeň nahrala svoje stanovisko Assangeova manželka Stella

Stella Assangeová a šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson sa vo videu zverejnenom začiatkom tohto týždňa poďakovali všetkým, ktorí podporili Juliana Assangea a jeho vec:

„Je streda, 19. júna, a dnes je to presne 12 rokov, čo Julian vstúpil na ekvádorské veľvyslanectvo, ktoré mu udelilo politický azyl, ochranu pred prenasledovaním, mučením, pred doživotným väzením. A po 12 ďalších rokov som Juliana navštívovala vo väzení s prísnou ochranou. Som presvedčená, že toto obdobie nášho života sa teraz skončilo. A myslím si, že budúci týždeň o tomto čase bude Julian na slobode.“

„Počas rokov Julianovho väznenia a prenasledovania vzniklo neuveriteľné hnutie. Hnutie ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev, z celého sveta, ktorí podporujú nielen Juliana, nielen nás a našu rodinu, ale aj to, čo Julian predstavuje: Pravdu a spravodlivosť. Stále potrebujeme vašu pomoc. To, čo sa teraz začína Julianovou slobodou, je nová kapitola.“

Assange bol obvinený počas vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so zverejňovaním tajných amerických dokumentov organizáciou WikiLeaks, ktoré unikli od Chelsea Manningovej, bývalej analytičky americkej vojenskej rozviedky, ktorá bola tiež stíhaná na základe zákona o špionáži.

Austrálsky premiér: Prípad Assangea sa naťahoval už príliš dlho


Austráska vláda v utorok uviedla, že vie o právnom konaní zakladateľa portálu Wikileaks Juliana Assangea v USA a dodala, že jeho prípad sa „naťahoval“ príliš dlho. TASR informuje podľa agentúr Reuters a AFP.

Z dokumentov súdu vyplýva, že Assange, ktorý je austrálskym občanom, sa dohodol o priznaní viny v záujme zaistenia svojej slobody. Pred súd by mal predstúpiť na súostroví Severné Mariány, čo je americké územie v Tichomorí.

Podľa austrálskeho premiéra Anthonyho Albanesseho je jasné, že prípad Assangea sa „naťahoval príliš dlho a nič by sa nedalo získať jeho pokračujúcim väznením,“ píše Reuters.

Vláda v Austrálii dodala, že nie je vhodné záležitosť ďalej komentovať vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie.

Lietadlo s Assangeom na palube sa cestou na súostrovie Severné Mariány zastaví v thajskej metropole Bangkok na doplnenie paliva a vody, uvádza AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Washington žiadal o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.Assange sa proti vydaniu do USA bránil viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.Na základe dohody o priznaní viny by mal byť odsúdený na päť rokov väzenia, ktoré si už medzičasom odpykal, a mohol by sa vrátiť domov do Austrálie.

Manželka väzneného zakladateľa organizácie WikiLeaks začiatkom roka v rozhovore s Tuckerom Carlsonom prehovorila o plánovaní jeho vraždy bývalým šéfom CIA Mikeom Pompeom, o Veľkej Británii ako poslušnom americkom mopslíkovi, ale aj o aktuálnych informáciách k práve prebiehajúcemu súdnemu prípadu jej muža, o ktorom tvrdí, že by ho po vydaní na stíhanie do USA čakala smrť.

Zdroj: topky.sk / uk.news.yahoo.com / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Julian Assange je voľný. je zobrazený ako prvý na .