USA si nemôžu dovoliť zvyšovať svoj štátny dlh, priznal šéf FED-u

www.slovanskenoviny.sk/rss Šéf Federálneho rezervného systému: úroveň štátneho dlhu USA sa nedá udržať, treba niečo urobiť Spojené... Príspevok USA si nemôžu dovoliť zvyšovať svoj štátny dlh, priznal šéf FED-u je zobrazený ako prvý na .

USA si nemôžu dovoliť zvyšovať svoj štátny dlh, priznal šéf FED-u

www.slovanskenoviny.sk/rss

Šéf Federálneho rezervného systému: úroveň štátneho dlhu USA sa nedá udržať, treba niečo urobiť

Spojené štáty potrebujú znížiť úroveň verejného dlhu, povedal predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell na fóre Európskej centrálnej banky.

“Cesta, na ktorej sme, je neprijateľná, o tom niet pochýb. <…> Toto musí byť stredobodom pozornosti – ako sa dostaneme späť na cestu, ktorú môžeme podporiť,” povedal.

Šéf Fedu zdôraznil, že Washington „musí niečo urobiť“ z dlhodobého hľadiska a je lepšie to urobiť skôr ako neskôr.

Rozpočtový úrad Kongresu odhaduje, že štátny dlh vzrastie z 99 % HDP v roku 2024 na 122 % HDP do roku 2034.

MMF zároveň verí, že do roku 2032 pomer amerického verejného dlhu k HDP presiahne 140 %. Fond varoval, že takýto rast ohrozuje národnú aj globálnu ekonomiku.

Počas prezidentovania Joea Bidena vzrástol štátny dlh USA z 28 biliónov dolárov v roku 2021 na bezprecedentnú úroveň viac ako 34,5 bilióna dolárov v tomto roku.

Powell podľa správy Reuters nekomentoval, kedy by sa mohlo začať znižovanie sadzieb v USA, ale uznal, že Fed vstúpil do citlivej fázy svojich úvah, v ktorej sa riziká pre jeho ciele v oblasti inflácie a zamestnanosti „vrátili oveľa bližšie k rovnováhe“ – čo znamená, že ani jeden nemôže mať plnú prioritu. pri nastavovaní politiky.

Najmä niektoré ostro sledované ukazovatele trhu práce naznačujú, že americká ekonomika sa môže nachádzať v bode, kde ďalší pokrok v oblasti inflácie bude zahŕňať také kompromisy s rastúcou nezamestnanosťou, ktorým sa Fed doteraz vyhýbal.

“Nemôžete to vedieť s presnosťou,” povedal Powell, “ale je zrejmé, že máme obojstranné riziká.”

Miera nezamestnanosti v USA je na úrovni 4 % alebo pod ňou už viac ako dva roky, čo je skutočnosť, ktorú mnohí politici Fedu zvyknú argumentovať trpezlivosťou pri rozhodovaní o tom, kedy znížiť referenčnú sadzbu centrálnej banky.

“Vzhľadom na silu, ktorú vidíme v ekonomike, môžeme k otázke pristupovať opatrne,” povedal Powell a zároveň poznamenal, že politici nechcú držať politiku príliš dlho a “stratiť expanziu.”

/ skspravy.sk /

Príspevok USA si nemôžu dovoliť zvyšovať svoj štátny dlh, priznal šéf FED-u je zobrazený ako prvý na .