Smer zvažuje odchod od eurosocialistov. Beňová hovorí o autenticite voči voličom, chystá nové riešenie

www.slovanskenoviny.sk/rss Europoslankyňa Smeru-SD Monika Beňová navrhuje ukončiť rokovania s frakciou európskych socialistov, ktorí strane vlani pozastavili... Príspevok Smer zvažuje odchod od eurosocialistov. Beňová hovorí o autenticite voči voličom, chystá nové riešenie je zobrazený ako prvý na .

Smer zvažuje odchod od eurosocialistov. Beňová hovorí o autenticite voči voličom, chystá nové riešenie

www.slovanskenoviny.sk/rss

Europoslankyňa Smeru-SD Monika Beňová navrhuje ukončiť rokovania s frakciou európskych socialistov, ktorí strane vlani pozastavili členstvo,

informuje portál televízie ta3 na základe statusu europoslankyne na sociálnej sieti Facebook. Beňová uviedla, že v stredu (10. júla) predstaví kolegom iné riešenie, ktoré bude „čestné a autentické“ voči voličom.

Smer sa doteraz jednoznačne nevyjadroval k možnému členstvu v Orbánovej frakcii Patrioti pre Európu.

Kritika voči výberu

Beňovej sa nepáči, že eurosocialisti nezvolili do vedenia frakcie ani jedného zástupcu zo strednej či východnej Európy. Označila to za „absolútne neprijateľné“.

„Po troch týždňoch debát je zrejmé, že ich nezaujímajú žiadne názory ani debata o budúcnosti, len vlastné pozície a to, či Costa bude na päť rokov predsedom Rady,“ povedala Beňová.

Jej návrh na ukončenie rokovaní a predstavenie nového riešenia prichádza v čase, keď Smer hľadá nové strategické smerovanie v Európskom parlamente.

Možné prepojenie s frakciou Patriotov pre Európu, vedenou maďarským premiérom Viktorom Orbánom, zostáva otvorené, hoci oficiálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Budúcnosť Smeru v Európe

Beňovej vyjadrenia naznačujú, že budúcnosť Smeru v rámci európskych politických štruktúr môže byť dynamická a plná zmien, pričom dôraz kladie na zohľadnenie záujmov voličov a autentickosť politických krokov.

Plné znenie Beňovej statusu:

Pekný večer z Bruselu. Rokovania v EP prebiehajú sposobom, akoby najvačšie dve politické frakcie nepochopili, o čom vypovedajú výsledky júnových volieb do EP.

EPP a SD sa “dohadujú”, koho priberú medzi seba aby mali potrebné hlasy na schválenie balíka Ursula von der Leyen-Roberta Metsola-Kaia Kallas-Antonio Costa a všetko ostatné vrátane priorít, programových téz, potrebných reforiem a návratu k silnej a zdravej Európe je úplne mimo akýchkoľvek debát. Je to len o miestach, osobách a obsadení. Veľké sklamanie.

A tak sa rozhodli, že do peletónu priberú výrazne oslabených liberálov a zelených, lebo budú ticho poslúchať. Aspoň v úvode, keď ich potrebujú a podhodia im zato nejaké tie predsednícke a podpredsednícke miesta vo vedení výborov.

Neviem ako v EPP, ale Progresívni eurosocialisti do vedenia frakcie nezvolili ani JEDINÉHO zástupcu zo strednej či východnej Európy. Je to absolútne neprijateľné a dnes som kolegov zo SMER – SSDinformovala, že ja už so socialistami ďalej rokovať nebudem. Je to jednak nedôstojné a jednak vidím po troch týždňoch, ako ich nezaujímajú žiadne názory ani debata o budúcnosti, len vlastné pozície a to, či Costa bude na päť rokov predsedom Rady.

Úplne im “uniklo”, že už “disponujú” v Rade len štyrmi premiérmi z 27. Tam sa dopracovali odklonom od skutočných socialno-demokratických hodnôt a tak im aj postupne odišli voliči. Ostalo im Nemecko, Dánsko a Malta a Španielsko.

V Europskej komisii to bude ešte biednejšie, nakoľko Nemecko so socialistickým premiérom bude v EK reprezentovať lobistka Ursula von der Leyen, takže socialistom ostanú traja komisári.

Zajtra navrhnem mojim kolegyniam a kolegom iné riešenie. Bude pre nás čestné a bude autentické najmä voči našim voličom.

A už len poznámka na záver, český prezident P. Pavel spochybnil aktivity predsedu maďarskej vlády V. Orbána, ( ktorý navštívil ako premiér štátu predsedajúceho Rade EÚ Ukrajinu, Rusko a Čínu) a povedal, že podmienky mieru na Ukrajine môžu dohodnúť len Spojené štáty,  nuž ak takto “silnoeurópsky” vidia tie tzv. štandardné politické frakcie našu vlastnú iniciatívu, tak potom je to desivý obraz nesvojprávnosti a nevôle stať sa aspoň v niečom skutočne aktívnym lídrom.

/ skspravy.sk /

Príspevok Smer zvažuje odchod od eurosocialistov. Beňová hovorí o autenticite voči voličom, chystá nové riešenie je zobrazený ako prvý na .