„Řekněte nám, kdo na to koukal.“ Úřady v USA zašly ve špiclování zase o kus dál

www.slovanskenoviny.sk/rss Podle nedávné zprávy časopisu Forbes federální vyšetřovatelé požadovali identifikaci uživatelů YouTube, kteří sledovali určitá videa.... Príspevok „Řekněte nám, kdo na to koukal.“ Úřady v USA zašly ve špiclování zase o kus dál je zobrazený ako prvý na .

„Řekněte nám, kdo na to koukal.“ Úřady v USA zašly ve špiclování zase o kus dál

www.slovanskenoviny.sk/rss

Podle nedávné zprávy časopisu Forbes federální vyšetřovatelé požadovali identifikaci uživatelů YouTube, kteří sledovali určitá videa. Vyšetřovatelé poslali podezřelému odkaz na video a poté nařídili společnosti Google identifikovat každého, kdo se na něj během týdne podíval, tedy potenciálně tisíce uživatelů. Sdílené údaje z YouTube vyvolávají obavy o občanské svobody.

Zatímco dřív si lidé dělali legraci z toho, že pokud budou hledat nějaké kontroverzní věci na Googlu, dostanu se na seznam sledovaných osob FBI, dnes se tato legrace stává realitou.

V odtajněných soudních dokumentech, do kterých nahlédl časopis Forbes, bylo společnosti Google nařízeno, aby v rámci rozsáhlejšího trestního vyšetřování federálních vyšetřovatelů předala jména, adresy, telefonní čísla a údaje o uživatelské aktivitě účtů na YouTube a IP adresách, které sledovaly vybraná videa na YouTube.

Podle zprávy časopisu Forbes získali federální vyšetřovatelé soudní obsílky pro všechny diváky YouTube, kteří sledovali výukové programy o mapování pomocí dronů a softwaru pro rozšířenou realitu. Vyšetřovatelé komunikovali s podezřelým z praní špinavých peněz v utajení, poslali mu odkazy na příslušná videa a bezprostředně poté požadovali, aby společnost Google identifikovala všechny, kdo uvedená videa sledovali.

Federální vyšetřovatelé získali soudní předvolání pro všechny diváky YouTube, kteří sledovali návody na mapování pomocí dronů a softwaru pro rozšířenou realitu, uvádí zpráva Forbes.

Videa byla zhlédnuta více než 30 000krát, pravděpodobně tisíci uživateli, kteří s případem nesouvisejí.

Předvolání obsahovalo jména, adresy, telefonní čísla a historii prohlížení účtů Google, přičemž bylo možné vysledovat návštěvnost příslušných videí za jeden týden v lednu 2023.

Není jasné, zda společnost Google vyhověla požadavkům na informace o uživatelích, ačkoli korporace obvykle váhají, zda se bránit soudním obsílkám.

Podle odborníků na ochranu osobních údajů je povinné vyhledávání údajů samo o sobě znepokojivé. Federální vyšetřovatelé argumentovali, že žádost je právně oprávněná, protože údaje „by byly relevantní a podstatné pro probíhající trestní vyšetřování, včetně poskytnutí identifikačních informací o pachatelích”, a citovali odůvodnění, které používají jiné policejní složky v celé zemi, napsal americký server Mashable.

V případě z New Hampshire policie požadovala podobné údaje během vyšetřování bombových hrozeb, které byly živě přenášeny na YouTube – příkaz výslovně požadoval informace o sledovanosti ve vybraných časových úsecích během živých přenosů.

Odborníci na ochranu soukromí se však obávají precedentu, který soudní příkaz vytváří, a odvolávají se na obavy ohledně ochrany podle prvního a čtvrtého dodatku americké ústavy. „Je to protiústavní, děsivé a děje se to každý den,” řekl výkonný ředitel projektu Surveillance Technology Oversight Project Albert Fox-Cahn s tím, že jde o znepokojivý trend, kdy vládní agentury dávají příkaz na digitálně zátahové sítě.

Obhájci již několik let vyzývají společnost Google, aby transparentněji informovala o své politice sdílení dat, přičemž obavy vzbuzuje neustálé zatýkání protestujících.

ZDROJ: Forbes / Mashable / PL

Príspevok „Řekněte nám, kdo na to koukal.“ Úřady v USA zašly ve špiclování zase o kus dál je zobrazený ako prvý na .