Posledná schôdza v roku: Parlament bol znova zablokovaný, dvaja poslanci Hlasu to koalícii sťažili

www.slovanskenoviny.sk/rss Skončilo stredajšie rokovanie parlamentu, je to posledná schôdza v tomto roku. Poslanci napríklad schválili zmeny... Príspevok Posledná schôdza v roku: Parlament bol znova zablokovaný, dvaja poslanci Hlasu to koalícii sťažili je zobrazený ako prvý na .

Posledná schôdza v roku: Parlament bol znova zablokovaný, dvaja poslanci Hlasu to koalícii sťažili

www.slovanskenoviny.sk/rss

Skončilo stredajšie rokovanie parlamentu, je to posledná schôdza v tomto roku. Poslanci napríklad schválili zmeny v systéme výberu mýta a mimovládky sa vyhnú dani z bankových prevodov, informuje portál ta3

Pokračovanie v rokovaní

Poslanci budú pokračovať v rokovaní opäť vo štvrtok (28. novembra) ráno. Na programe majú od deviatej hodiny takzvaný zákon roka, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok.

O 11-tej by mali hlasovať o množstve návrhov, ktoré nestihli odhlasovať v stredu.

Popoludní čaká poslancov tradičná hodina otázok.

Záver rokovacieho dňa

Poslanci ukončili stredajšie rokovanie debatou k viacerým poslaneckým návrhom.

Na základe novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú predložila skupina koaličných zákonodarcov z Hlasu-SD, by pozostalí po policajtoch k dnes vyplácanému úmrtnému mohli dostávať aj takzvaný príplatok k úmrtnému.

Nová jednorazová sociálna dávka by sa vyplácala v prípade, že policajt zomrie v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania.

Poslanci koaličnej SNS zase navrhujú novelizovať zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Po tejto zmene by už nemuseli nekvalifikovaní pracovníci na prácu s potravinami získavať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon epidemiologicky závažných činností pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov.

Zodpovednosť za zaškolenie nových pracovníkov prejde na prevádzkovateľov.

Problémy pri hlasovaní

Parlament ostal v stredu podvečer zablokovaný a hlasovania sa presúvajú na štvrtok. Prešlo len niekoľko bodov.

Pred hlasovaním o vládnej novele zákona o športe sa v sále neprezentovalo dostatok poslancov, bolo ich menej ako 76. Parlament nebol ani pri dvoch pokusoch uznášaniaschopný. Hlasovať tak majú najbližšie až vo štvrtok (28. 11.) o 11.00 h.

Pri hlasovaní o novele zákona o športe sa neprezentoval poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD). Namieta, že sa neakceptoval jeho pozmeňujúci návrh k novele. Legislatívu treba podľa jeho slov ešte precizovať. Nehlasovala ani Paula Puškárová.

Úprava príspevkov cirkvám podľa rastu minimálnej mzdy

Výška príspevku štátu cirkvám sa bude upravovať mierou rastu minimálnej mzdy. Zmenu prináša novela zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne ministerstva kultúry.

Cieľom úpravy je podľa rezortu zvýšiť solidaritu s menšími cirkvami a zabezpečiť pri financovaní lepšiu predvídateľnosť a transparentnosť.

„Výška príspevku štátu cirkvám je v súčasnosti upravovaná podľa miery inflácie v hospodárstve SR a miery valorizácie platov zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme,“ pripomenul rezort.

Nový zákon o kritickej infraštruktúre

Nový zákon o kritickej infraštruktúre má priniesť zvýšenie odolnosti kritických subjektov, ako aj kroky, ako reagovať na vyvíjajúce sa bezpečnostné výzvy. Zámerom je tiež prispôsobovanie sa novým hrozbám. Zákon je z dielne ministerstva vnútra.

Nový zákon má nahradiť pôvodné znenie legislatívy, ktorá sa zaoberá len problematikou identifikácie kritickej infraštruktúry z hľadiska hospodárskych záujmov SR.

Obnova dovážania rádioaktívneho odpadu

Na Slovensko sa bude môcť opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Poslanci zrušili zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021.

Zmena prišla cez pozmeňujúci návrh k zákonu o kritickej infraštruktúre. Poslanci ju odhlasovali v stredu.

Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o bežnú podnikateľskú aktivitu, „ktorá za dodržania prísnych bezpečnostných opatrení nie je žiadnym medzinárodným alebo európskym právnym aktom explicitne zakázaná“.

K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.

Nové pravidlá pre vydanie náhradného cestovného dokladu EÚ

Vydávanie náhradného cestovného dokladu Európskej únie (EÚ) sa bude riadiť novými pravidlami. Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch SR.

Ministerstvo vnútra, ktoré sa za úpravou stojí, ozrejmilo, že nové pravidlá sa zavádzajú v nadväznosti na smernicu Rady EÚ.

Úprava podmienok na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce

Medzi podmienky na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce sa vráti najmenej päťročná prax. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.

„Zámerom návrhu zákona je znovuzavedenie podmienky päťročnej odbornej praxe inšpektora práce na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce, pričom cieľom tejto zmeny je práve zdôraznenie atribútu odbornosti týchto vedúcich zamestnancov inšpektorátov práce,“ uviedlo ministerstvo práce v predkladacej správe.

Zjednodušenie podmienok pri evidencii motorových vozidiel

Podmienky pri evidencii motorových vozidiel podnikateľov i verejnosti sa zjednodušia. Rezort vnútra navrhuje zaviesť jednorazové tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C a M.

Tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C budú zároveň po novom vydávať len okresné úrady. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke.

Zlepšenie dôveryhodných služieb a elektronickej identifikácie

Celková úroveň poskytovania dôveryhodných služieb sa má zvýšiť na národnej úrovni a taktiež v rámci európskeho spoločenstva. Vyplýva to z novely zákona o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu.

Jedným z najdôležitejších doplnení sú ustanovenia o európskej peňaženke digitálnej identity, ktorá predstavuje harmonizovaný prostriedok elektronickej identifikácie pre fyzické a právnické osoby v celej Európskej únii (EÚ).

„Prostredníctvom európskej peňaženky digitálnej identity sa poskytne bezpečný prístup k verejným a súkromným službám prostredníctvom zlepšeného ekosystému dôveryhodných služieb a prostredníctvom overených dôkazov totožnosti a elektronických osvedčení atribútov, ako sú napríklad akademické kvalifikácie vrátane vysokoškolských titulov, alebo iné dosiahnuté formy vzdelania alebo odbornej kvalifikácie,“ uviedol predkladateľ.

Povinnosť deklarovať hotovosť pri jej preprave cez hranice

Do legislatívy sa má zaviesť povinnosť deklarovať peňažné prostriedky v hotovosti pri ich preprave cez vnútornú hranicu Európskej únie (EÚ).

Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

Využívanie digitálnych dokladov od budúceho roka

Od roku 2025 budú môcť Slováci využiť aj elektronické verzie dvoch základných a najviac používaných dokladov – občianskeho preukazu a vodičského preukazu.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestnej premávke, ktorým sa mení aj zákon o občianskych preukazoch.

„V tejto súvislosti sa zmenami v zákonoch vytvárajú základné legislatívne predpoklady na vytváranie digitálnych verzií v mobilných zariadeniach, ako aj na ich overovanie kontrolnými orgánmi,“ vysvetlil dôvody legislatívnej úpravy rezort vnútra.

Zmeny pravidiel transakčnej dane aj DPH

Mimovládne organizácie sa vyhnú dani z bankových prevodov. Nielen tie, ktoré ponúkajú verejne prospešné služby, ale všetky. Výnimku im schválili poslanci.

Nová daň má byť realitou od apríla. Platiť ju budú firmy z každého prevodu či výberu z bankomatu.

Výber mýta sa mení

V mýtnych sadzbách pre ťažké nákladné vozidlá budú dopravcovia platiť už aj poplatky za emisie oxidu uhličitého (CO2) a externé náklady spojené so znečistením ovzdušia premávkou. Novelou sa zavádza európska smernica Eurovignette, ktorou sa mení systém výberu mýta.

Súčasťou je aj zníženie dane z motorových vozidiel pre ťažké nákladné vozidlá nad 12 ton. Hlavným dôvodom na úpravu jej sadzieb je podpora štátu pre autodopravcov pri výmene tachografov.

„Okrem toho sa navrhuje primerane znížiť aj sadzby dane pre vozidlá nad 3,5 tony do 12 ton, ktoré na Slovensku tiež platia poplatky za používanie cestnej infraštruktúry (mýto za používanie vymedzených úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy),“ uviedlo ministerstvo dopravy v dôvodovej správe.

Zmena sadzieb sa netýka vozidiel do 3,5 tony, tie totiž neplatia mýto, ale diaľničné známky s časovou platnosťou. Novela tiež zjednocuje úpravy sadzby dane podľa veku vozidla rovnako pre všetky typy vozidiel do 3,5 tony aj nad 3,5 tony.

Poslanci zároveň schválili pozmeňujúci návrh Ľubomíra Vážneho (Smer-SD), ktorým sa medzi oslobodenie od platenia mýta zaraďujú aj historické vozidla. Na území SR by sa malo nachádzať približne 80 historických vozidiel nad 3,5 tony, pričom vozidlá do tohto hmotnostného limitu sú v súčasnosti oslobodené od platenia diaľničnej známky. Takéto vozidlá podľa koaličného poslanca taktiež len zriedka využívajú diaľnice a rýchlostné cesty, čiže príjem z výberu mýta je takmer nulový.

/ skspravy.sk /

Príspevok Posledná schôdza v roku: Parlament bol znova zablokovaný, dvaja poslanci Hlasu to koalícii sťažili je zobrazený ako prvý na .