Plány na stínění slunce za podpory miliardářů pokračují

www.slovanskenoviny.sk/rss Vzhledem k nemalému odporu veřejnosti lze předpokládat, že tyto experimenty mnohdy probíhají potají, čemuž napovídají... Príspevok Plány na stínění slunce za podpory miliardářů pokračují je zobrazený ako prvý na .

Plány na stínění slunce za podpory miliardářů pokračují

www.slovanskenoviny.sk/rss

Vzhledem k nemalému odporu veřejnosti lze předpokládat, že tyto experimenty mnohdy probíhají potají, čemuž napovídají i lokální náhlé změny v počasí, které jsou hlášeny z různých míst zejména severní polokoule.

V poslední době se chystal experiment stínění slunce například ve Švédsku a v kalifornské Alamedě. Oba experimenty byly údajně ukončeny mnohem dřív, než jak bylo původně naplánováno.

Je tomu ovšem skutečně tak? Nešlo pouze o způsob, jak uklidnit všechny odpůrce těchto šílených experimentů?

Neziskovky podporované miliardáři, které stojí za zpackaným experimentem blokování slunečního světla pomocí aerosolů v Kalifornii, slíbily, že budou ve svém úsilí pokračovat, informoval ve středu server Politico.

Iniciativa, jejímž cílem je snížit globální teploty tím, že mraky budou jasnější a tím lépe schopné odrážet sluneční paprsky, čelí překážkám, protože místní úředníci v Kalifornii váhají, zda povolit vědcům rozprašovat aerosoly, jako je zkapalněná sůl, do atmosféry.

Nicméně mnoho finančních podporovatelů programu, včetně dědičky hotelu Hyatt Rachel Pritzkerové, se podle serveru Politico nenechává odradit a hodlají tyto pokusy nadále štědře financovat.

„Můj inovační fond věří v důležitost výzkumu, který pomáhá zlepšovat klimatické modely a umožňuje tvůrcům politik a veřejnosti lépe pochopit, zda jsou klimatické intervence, jako je vyjasnění mořských mraků, proveditelné a vhodné,“ uvedla Rachel Pritzkerová v prohlášení pro Politico v reakci na odpor veřejnosti proti experimentu v kalifornské Alamedě.

„Odpovědi na tyto otázky získáme pouze prostřednictvím otevřeného výzkumu, který může informovat o vědecky podloženém a demokratickém rozhodování.“

„Zůstáváme pevně odhodláni prosazovat transparentní, spravedlivé a vědecky podložené přístupy k pochopení a potenciálnímu zmírnění klimatických rizik,“ řekl serveru Politico Greg De Temmerman, ředitel The Quadrature Climate Foundation – neziskovky napojené na britský hedgeový fond Quadrature Capital.

Experiment Alameda probíhal celkem 20 minut, přestože měl trvat měsíce, částečně proto, že se výzkumníci rozhodli oznámit projekt v The New York Times předtím, než informovali město.

Projekt je druhým miliardáři podporovaným projektem vstřikování stratosférického aerosolu, který se v posledních měsících nepodařilo naplno realizovat.

V březnu skončil podobný projekt vedený Harvardem v severním Švédsku poté, co čelil odporu ze strany ekologů a domorodých komunit, které se obávaly vlivu studie na vzorce počasí.

Washingtonská univerzita, neziskovky SilverLining, SRI International, The Quadrature Foundation a Larsen Lam Climate Change Foundation kryptomiliardáře Chrise Larsena, které se podílely na pokusu v Alamedě, odmítly odpovědět na žádost o komentář…

Slovanka

/ necenzurovanapravda.cz /

Príspevok Plány na stínění slunce za podpory miliardářů pokračují je zobrazený ako prvý na .