Panika v Bruseli! Rusko prelomilo plynovú blokádu Európy

www.slovanskenoviny.sk/rss U nás o tom médiá dôsledne neinformujú! V Bruseli už ale vraj vypukla medzi politikmi... Príspevok Panika v Bruseli! Rusko prelomilo plynovú blokádu Európy je zobrazený ako prvý na .

Panika v Bruseli! Rusko prelomilo plynovú blokádu Európy

www.slovanskenoviny.sk/rss

U nás o tom médiá dôsledne neinformujú! V Bruseli už ale vraj vypukla medzi politikmi panika. Dôvodom sú najnovšie udalosti v Bulharsku. Informuje o tom na sociálnej sieti šéf vydavateľstva Torden a bývalý šéfredaktor HD Robert Merva.

Merva na Telegrame vysvetľuje, že okrem volieb bol spúšťačom udalostí v Bulharsku aj oznam ruskej veľvyslankyne o tom, že Rusko nevidí dôvod obnovy dodávok plynu. V dôsledku tohto vyhlásenia začal nový minister energetiky konať – pozastavil výstavbu plynovodu do Grécka, zrušil kontrakty na drahý LNG plyn a otvorene hovorí o nevyhnutnosti ruského plynu pre jeho krajinu. Navyše hovorí o vyvodení dôsledkov z konania proamerickej vlády. K ruskému plynu sa vracia viac krajín EÚ, z čoho je Brusel v panike.

Bulharsko pochopilo

„Akonáhle ruská veľvyslankyňa v Bulharsku Eleonora Mitrofanová oznámila, že nevidí žiadne problémy v obnovení plnohodnotného zásobovania Bulharska plynom z Ruska, dali sa udalosti rýchlo do pohybu,“ informuje Merva na Telegrame.

Rušia zmluvy

„Nový minister energetiky Bulharska Rossen Hristov, nechal „pre administratívne nezrovnalosti“ zastaviť výstavbu plynovodu do Grécka, ktorú Bulharsku za predchádzajúcej vlády Petkova vnútili USA. Američania totiž plánovali dodávať svoj skvapalnený plyn do Bulharska cez Grécko, aby sa vyhli potrebe plávať cez turecký Bospor,“vysvetľuje reálie Merva a dopĺňa ich známym, no neprezentovaným faktom, že Američania v Rusku nakúpený plyn skvapalnia a za vyššiu cenu ho cez LNG terminály predajú v Európe.

Vedia, že si to nemôžu dovoliť

„Bulharsko však na túto hru nehodlá naskočiť a Hristov už zrušil aj kontrakty na dodávky plynu LNG, ktorý sa mal cez grécke prístavy dopravovať do Bulharska novobudovaným plynovodom. Všetky tieto projekty a zmluvy v mene Bulharska uzavrel ešte prednedávnom proamerický bývalý premiér Kiril Petkov. Nová vláda však pristúpila k zrušeniu týchto zmlúv a projektov. Minister Hristov ako dôvod uviedol „likvidačné ceny“, ktoré si Bulharsko nemôže dovoliť,“informuje ďalej Merva s tým, že Hristov tiež oznámil nevyhnutnosť dodávok ruského plynu do Bulharska. Obvinil tiež Petkovovu vládu z úmyselného poškodzovania ekonomiky Bulharska a Rusko požiadal o pomoc s bojom proti energetickej chudobe.

Radio Bulgaria | Nový minister energetiky Bulharska Rossen Hristov

Bulharsko nie je jediné

„Priame dodávky lacného plynu z Ruska už majú dojednané okrem Bulharska aj Maďarsko, Rakúsko a Nemecko. Bulharsko aktuálne čakajú nové voľby a všetci politici vedia, že ten kto zoženie lacný plyn a elektrinu, tak ten vyhrá. Brusel sa obáva, že po Bulharsku bude obdobný vývoj nasledovať aj v Taliansku, a potom pravdepodobne aj v celej ostatnej Európe,“ uzatvára Merva.

/ hlavnydennik.sk /

Príspevok Panika v Bruseli! Rusko prelomilo plynovú blokádu Európy je zobrazený ako prvý na .