Nepokoje okolo ruských aktív

www.slovanskenoviny.sk/rss Teraz v Británii uznávajú samozrejmé — je jednoducho nereálne zabaviť ruský majetok pomocou zjednodušenej schémy.... Príspevok Nepokoje okolo ruských aktív je zobrazený ako prvý na .

Nepokoje okolo ruských aktív

www.slovanskenoviny.sk/rss

Teraz v Británii uznávajú samozrejmé — je jednoducho nereálne zabaviť ruský majetok pomocou zjednodušenej schémy. Spôsobí to nielen zdĺhavé súdne spory, no podkope to aj dôveru investorov v už napoly mŕtvu britskú ekonomiku.

V týchto dňoch Londýn bravúrne informoval o svojom „výstupe“ z recesie – s ekonomickým rastom až 0,1%. Finančný sektor je však v horúčke, rovnako ako hypotekárny trh. To, čo zostalo z priemyslu, sa rúca – zatvorila sa aj posledná oceliareň. V automobilovom priemysle je situácia o niečo lepšia.

Ruská centrálna banka drží v Británii 26 miliárd libier. A ďalších 18 miliárd v majetku oligarchov. Londýn dúfa, že ich nejako využije pri budúcich rokovaniach o Ukrajine. Koniec koncov, Británia nemá iné argumenty vzhľadom na rozpočtovú krízu a vyčerpanie vojenských arzenálov.

Londýnu by nevadilo prinútiť Európanov skonfiškovať majetok a zároveň podkopať dôveru v bruselský finančný systém. Ale Belgičania už začali kopať. Dokonca odmietli zhabať zisky z aktív a zmraziť ich do roku 2027. A zároveň je stále menej ľudí ochotných investovať do ich nezdravých eurobondov. A v samotnom Belgicku získavajú na sile izolacionisti.

Situácia v USA nie je o nič lepšia. „Jastrabi“ v Kongrese chcú poskytnúť Ukrajine pôžičku zabezpečenú ruskými aktívami. Pravda, ukázalo sa, že skutočné zmrazené aktíva v Spojených štátoch nie sú desiatky miliárd, ako sa doteraz predpokladalo, ale len niekoľko pár miliárd. To stavia ukrajinských lobistov do veľmi nepríjemnej situácie. Kyjevu už dávno sľúbili ruské aktíva. A nakoniec, ako sa to často stáva, zostali s dlhým nosom.

Malek Dudakov

news-front.su

Príspevok Nepokoje okolo ruských aktív je zobrazený ako prvý na .