Nemecký minister pohrozil „neobmedzeným zákazom šoférovania“ cez víkendy

www.slovanskenoviny.sk/rss Vládna koalícia bojuje o legislatívu, ktorá stanovuje záväzné klimatické ciele, informuje Politico.eu. Nemecký minister dopravy... Príspevok Nemecký minister pohrozil „neobmedzeným zákazom šoférovania“ cez víkendy je zobrazený ako prvý na .

Nemecký minister pohrozil „neobmedzeným zákazom šoférovania“ cez víkendy

www.slovanskenoviny.sk/rss

Vládna koalícia bojuje o legislatívu, ktorá stanovuje záväzné klimatické ciele, informuje Politico.eu.

Nemecký minister dopravy pohrozil zákazom šoférovania cez víkendy, aby splnil klimatické ciele, ak vládna koalícia do júla neschváli reformy zákona o ochrane klímy.

„Skutočnosť, že novela stále nie je v platnosti, vedie k značnej právnej a faktickej neistote,“ napísal vo štvrtok liberálny politik Volker Wissing v liste predsedom parlamentných skupín koalície, informoval vo štvrtok nemecký portál BILD.

“Neslúži to ani klíme, ani povesti federálnej vlády,” povedal

Zníženie dopravy, ktoré by pomohlo splniť klimatické ciele, by bolo možné len prostredníctvom opatrení, ktoré je ťažké sprostredkovať verejnosti, ako napríklad „úplné a časovo neobmedzené zákazy jazdy v sobotu a nedeľu,“ dodal Wissing.

Spolková koaličná vláda zložená zo stredoľavých sociálnych demokratov, zelených a liberálnych slobodných demokratov sa už mesiace sporí v otázkach vrátane platobnej karty pre utečencov, dlhovej brzdy Nemecka a v poslednom čase aj slonov.

Plánovaná novela zákona o znižovaní emisií umožňuje, aby sa ciele v oblasti klímy posudzovali z hľadiska ich súladu, a to tak, že sa namiesto individuálneho preskúmania budú posudzovať všetky sektory spoločne. Ak sa celkový cieľ nedosiahne dva roky po sebe, potom má federálna vláda rozhodnúť, v ktorom sektore a akými opatreniami sa má do roku 2030 dosiahnuť povolené celkové množstvo emisií oxidu uhličitého.

Ak plánované reformy neprejdú parlamentom do 15. júla, varoval Wissing, ministerstvo pre digitál a dopravu by bolo povinné predložiť „okamžitý akčný program, ktorý zabezpečí dodržiavanie ročných úrovní emisií v sektore dopravy“ do roku 2030, čo by obsahovať zákaz šoférovania cez víkendy.

Environmentálne organizácie – vrátane Greenpeace, Nemeckej federácie pre životné prostredie a ochranu prírody BUND a Fridays for Future – kritizujú plánované zrušenie jednotlivých sektorových cieľov. Obávajú sa, že celkový výpočet zakrýva vplyv určitých sektorov – najmä sektora dopravy, ktorý často nespĺňa ciele.

“Toto tvrdenie je jednoducho nesprávne,” povedala pre nemeckú tlačovú agentúru líderka parlamentnej skupiny zelených Julia Verlindenová s odkazom na Wissingovu hrozbu víkendového zákazu šoférovania. Dodala, že Wissing by nemal ľudí zbytočne rozhorčovať, pretože existujú aj iné spôsoby, ako riešiť klimatické problémy, ako napríklad obmedzenie rýchlosti.

Obmedzenie rýchlosti na diaľnici je v Nemecku kontroverznou diskusiou. Začiatkom apríla Wissing zdôraznil, že vláda neplánuje zaviesť obmedzenie rýchlosti na diaľniciach.

Proti sa vyslovila FDP, pravicová Alternatíva pre Nemecko aj konzervatívna Kresťanskodemokratická únia. Wissingova strana vo svojom volebnom programe odmieta akékoľvek neprimerané zákazy mobility.

Expertka Greenpeace na mobilitu Clara Thompson pre nemeckú tlačovú agentúru povedala, že minister dopravy sa „nehanebne“ snaží odvrátiť pozornosť od svojich vlastných zlyhaní.

“Wissing premárnil dva roky blokovaním všetkých opatrení na ochranu klímy v cestnej premávke – teraz prichádza s hororovými scenármi, aby ani v budúcnosti nemusel nič robiť,” povedala.

ŠEJLA AHMATOVIĆ/Politico/skspravy.sk

Príspevok Nemecký minister pohrozil „neobmedzeným zákazom šoférovania“ cez víkendy je zobrazený ako prvý na .