Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni

www.slovanskenoviny.sk/rss Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni, je tu možnosť polárnych svetiel,... Príspevok Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni je zobrazený ako prvý na .

Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni

www.slovanskenoviny.sk/rss

Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni, je tu možnosť polárnych svetiel, povedal pre RIA Novosti vedúci Laboratória slnečnej astronómie Inštitútu kozmického výskumu Ruskej akadémie vied Sergej Bogačev.

“V dňoch 10. a 11. februára boli zo Slnka vyvrhnuté veľké masy hmoty, ktoré na Zem dorazia v noci z pondelka na utorok. Podľa predbežných predpovedí sa očakáva dlhotrvajúce zhoršenie geomagnetickej situácie v trvaní asi dvoch dní, čo bude ovplyvniť 13. a 14. február,“ povedal.

Očakáva sa, že vrchol búrky udrie do polovice utorka. Vedci zároveň predpovedajú, že geomagnetické poruchy by nemali presiahnuť úroveň G2.

Sila magnetických búrok sa hodnotí na päťbodovej stupnici. Búrky úrovne G1 sú považované za najslabšie, nemajú takmer žiadny vplyv na prevádzku elektrických spotrebičov. Úroveň G3 je silná búrka, ktorá priamo ovplyvňuje energetické systémy a spôsobuje narušenie satelitnej navigácie a rádiovej komunikácie. Maximálna úroveň je G5, sú možné rozsiahle problémy s elektrickou sieťou a vážne poruchy v prevádzke satelitov a rádiovej komunikácie.

Moderné pozorovacie prostriedky podľa Bogačeva neumožňujú pozorovať masy pohybujúce sa od Slnka až do momentu, keď sa objavia v tesnej blízkosti Zeme, nemožno teda vylúčiť „prekvapenia“ v podobe polárnych svetiel.

“Tým, ktorí nechcú premeškať ani malú šancu vidieť tento jav, odporúčam sledovať magnetický monitor búrok. Ak vrchol <…> klesne medzi 21:00 a 1:00, pravdepodobnosť polárnej udalosti bude veľmi vysoká,“ povedal vedúci laboratória.

V súčasnosti je možnosť polárnych svetiel asi 30 a 20 percent pre dve nadchádzajúce noci, dodal.

Počas silných magnetických búrok môžu ľudia pociťovať bolesti hlavy, slabosť, tlakové skoky a môžu pociťovať nespavosť. Vedci to pripisujú skutočnosti, že pri kolísaní magnetického poľa sa kapilárny prietok krvi spomaľuje a dochádza k hladovaniu tkanív kyslíkom.

skspravy.sk

Príspevok Magnetická búrka zasiahne Zem 13. februára a potrvá dva dni je zobrazený ako prvý na .