Komentár: Povolebné debaty
www.slovanskenoviny.sk/rss … ukázali, žiaľ, roztrieštenosť súčasnej koalície. Ide o SNS, ktorá odmieta sa jednoznačne vyjadriť, koho... Príspevok Komentár: Povolebné debaty je zobrazený ako prvý na .
www.slovanskenoviny.sk/rss
… ukázali, žiaľ, roztrieštenosť súčasnej koalície. Ide o SNS, ktorá odmieta sa jednoznačne vyjadriť, koho podporí v II. kole prezidentských volieb.
Včera to v RTVS v relácii O päť minút dvanásť predviedol Michelko (nezávislý poslanec, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátnej listine SNS). Počas relácie niekoľko ráz vyhlásil, že musí zasadnúť koaličná rada, kde sa „dohodnú“. Huliak na Markíze bol zdržanlivejší, ale ani on nevyjadril jednoznačnú podporu Pellegrinimu.
O čom sa chce SNS na koaličnej rade dohadovať?
Čo chce vyobchodovať za podporu Pellegriniho? Toto lavírovanie je nepochopiteľné. V prvom kole sme mohli voliť „srdcom“, vyberať si, kto je sympatickejší. V druhom kole sa bude rozhodovať najmä o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Už sa ozývajú špekulácie, že Korčok, ak sa stane prezidentom, si bude chcieť vziať späť svoje kompetencie v tejto oblasti, ktoré bývalý prezident Rudolf Schuster preniesol na vládu. Ide o článok 102 bod a) Ústavy Slovenskej republiky: Zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Dojednávanie tých medzinárodných zmlúv, na ktoré nie je potrebný súhlas Národnej rady Slovenskej republiky, môže preniesť na vládu Slovenskej republiky alebo so súhlasom vlády na jej jednotlivých členov.
Takže nám hrozí, že do Bruselu už nebude chodiť žalovať len mladý Šimečka, ale aj prezident. A to pre Slovensko naozaj nebude dobrá vizitka. Hrozí reálne nebezpečenstvo, že Korčok v Bruseli prikývne na migračné kvóty, alebo na vyslanie našich vojakov na Ukrajinu. V druhom prípade našťastie existuje brzda v podobe vlády a parlamentu, ktoré by museli s týmto krokom súhlasiť. Nie je to však jediné sporné rozhodnutie Únie, ktoré by bol schopný podporiť. Na stole je dovoz ukrajinského obilia, prechod na digitálnu menu, grean deal a ďalšie „vymoženosti“, ktoré postihnú našu oslabenú ekonomiku. A to už nehovorím o možnom zastavení eurofondov.
Otázkou zostáva, akú hru SNS hrá. V druhom kole už ide o to „kto z koho“. Ak Pellegrini nezíska jednoznačnú podporu SNS a ak Harabin nevyzve svojich voličov, aby išli voliť, Pellegriniho cesta do prezidentského paláca vyzerá neistá.
Korčok sa totiž pokúša urobiť z druhého kola volieb akési referendum o Ficovej vláde. Pellegrini spolu s Ficom (a za podpory Danka a Harabina) musí z druhého kola spraviť referendum o ďalšom progresívcovi a podržaškovi v prezidentskom úrade. Iba tak dokáže vyburcovať „spiacich“ voličov. Inak má Korčok už dnes víťazstvo isté.
ereport.sk
Príspevok Komentár: Povolebné debaty je zobrazený ako prvý na .