„Dokedy budú pre EÚ deti menej dôležité ako elektromobily a zbrane?“

www.slovanskenoviny.sk/rss Inštitút sociálnej demokracie upozorňuje na alarmujúce štatistiky o klesajúcej pôrodnosti v Európskej únii, ktoré vyvolali... Príspevok „Dokedy budú pre EÚ deti menej dôležité ako elektromobily a zbrane?“ je zobrazený ako prvý na .

„Dokedy budú pre EÚ deti menej dôležité ako elektromobily a zbrane?“

www.slovanskenoviny.sk/rss

Inštitút sociálnej demokracie upozorňuje na alarmujúce štatistiky o klesajúcej pôrodnosti v Európskej únii, ktoré vyvolali diskusiu po komentári Elona Muska na sociálnej sieti X „Európa umiera“. Vývoj pôrodnosti v Európe, Slovensko potvrdzujúc, mu pritom bohužiaľ dáva za pravdu. Údaje Eurostatu dlhodobo potvrdzujú, že miera pôrodnosti v EÚ je ďaleko pod úrovňou potrebnou na stabilizáciu populácie (2,1 dieťaťa na jednu ženu). Podľa údajov z roku 2022 bola pôrodnosť v Španielsku iba 1,16, v Taliansku 1,24, v Poľsku 1,29 a na Slovensku 1,56. Na druhej strane Francúzsko s hodnotou 1,79 sa chváli vraj pozitívnymi výsledkami robustnej rodinnej politiky, ktorá je však postavená na migrantoch. Tieto čísla sú varovaním, že Európa čelí vážnej demografickej kríze, ktorá ohrozuje jej budúcnosť a preto by sa európsky lídri mali zamerať primárne na tento vážny problém.

Zbrane a elektromobily namiesto detí?

Európska únia v posledných rokoch sústredila enormné zdroje na presadzovanie Európskej zelenej dohody (Green Deal), ktorej cieľom je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Súčasťou tejto stratégie je masívna podpora elektromobility, ktorá sa realizuje prostredníctvom dotácií, subvencií a regulácií. Automobilový sektor čelí tlaku na prechod na výrobu výlučne elektrických áut, čo si vyžaduje miliardové investície. Napríklad len v roku 2023 Európsky parlament schválil masívne opatrenia na podporu elektromobility, vrátane budovania dobíjacích staníc a znižovania spotreby energie.

Európa vymiera, EÚ sa nečinne prizerá s nezmyselnými prioritami

Aj keď ochrana životného prostredia je nesmierne dôležitá, Inštitút sociálnej demokracie sa pýta: Je naozaj strategickou prioritou Európy investovať viac do elektromobilov či zbraní ako do detí, pôrodnosti a rodinných politík? Mladé rodiny sú vo všeobecnosti ohrozené nedostupným bývaním, nízkymi príjmami a nedostatkom podpory rodinnej politiky zo strany EÚ, zatiaľ čo miliardové programy na podporu elektromobility či zbrojenia majú zelenú. Príkladom je Nemecko, ktoré musí platiť prídavky na deti z výdavkov na obranu, inak by ich nebol nemecký štátny rozpočet schopný finančne zvládnuť. Ak sa nebudú rodiť deti a budú chýbať európania, kto bude v budúcnosti tieto technológie používať? Nie je toto cesta do pekla, ktorá podporuje migráciu ako jediný spôsob udržania demografickej krivky a pôrodnosti v EÚ?

K týmto výzvam sa pridávajú v posledných rokoch masívne výdavky na zbrojenie, najmä v kontexte vojny na Ukrajine. EÚ od začiatku ruskej invázie poskytla Ukrajine ekonomickú, humanitárnu a vojenskú pomoc v hodnote vyše 88 miliárd eur. Aj keď podpora Ukrajiny a bezpečnosť Európy sú nepochybne dôležité, otázka znie: Prečo lídri EÚ vôbec nehovoria o tomto pre európanov doslova existenčnom probléme a nehľadajú riešenia a finančné zdroje nielen na zbrojenie, ale najmä na podporu rodín a zvyšovanie pôrodnosti?

Inštitút sociálnej demokracie vyzýva poslancov EÚ, rozhodnite sa: Deti alebo zbrane? Deti alebo elektromobily?

1.    Prijať jednotnú rodinnú európsku stratégiu zameranú na pôrodnosť – Investície a podpora sociálnych programov pre mladé rodiny, dostupné bývanie, kvalitnú zdravotnú a predškolskú starostlivosť, budovanie infraštruktúry pre rodiny na úrovni programov EÚ;

2. Prehodnotiť priority výdavkov – Rovnovážne rozdeliť financie medzi Green Deal, obrannú politiku a zbrojenie ale aj riešenia rodinných politík a demografických výziev;

3. Sociálne programy pre finančnú aj nefinančnú podporu rodín a pôrodnosti – Potreba zaviesť sociálne štandardy a celoeurópske príspevky na dieťa, daňové úľavy a ďalšie opatrenia na zvýšenie životnej úrovne rodín v zmysle rovnakých záväzkov ako definujeme pre zbrojenie – Rodinné NATO;

4. Zastaviť nerovnováhu – Elektromobily ani zbrojenie nesmú byť jedinou prioritou pred základnými potrebami európskej spoločnosti – podporu rodín, pôrodnosti, európskej demografie a nových generácií.

Európa sa nemôže tváriť, že technologická inovácia vyrieši všetky jej problémy. Bez stabilného a rastúceho počtu obyvateľov nebude mať kto udržiavať ani užívať tieto pokroky.

Dieťa nie je len štatistika, je to investícia do budúcnosti EÚ a každého členského štátu. EÚ by mala prehodnotiť čerpanie eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti prioritne na prorodinné stratégie a pôrodnosť. Je čas uprednostniť ľudí pred technológiami a ideológiami.

hlavnydennik.sk

Príspevok „Dokedy budú pre EÚ deti menej dôležité ako elektromobily a zbrane?“ je zobrazený ako prvý na .