Kľúčový tromf Ruska

www.slovanskenoviny.sk/rss V Istanbule sa uskutočnilo druhé kolo rusko-amerických rokovaní na úrovni ministerstiev zahraničných vecí. Moskva otvorila... Príspevok Kľúčový tromf Ruska je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

Kľúčový tromf Ruska

www.slovanskenoviny.sk/rss

V Istanbule sa uskutočnilo druhé kolo rusko-amerických rokovaní na úrovni ministerstiev zahraničných vecí. Moskva otvorila diskusiu o otázke normalizácie práce diplomatických misií. Téma Ukrajiny na programe dňa nebola. Súbežne s rokovaniami v Spojených arabských emirátoch prebehla ďalšia výmena zajatcov:

Rusko vydalo ďalšiu vznešenú dámu s dvojitým občianstvom, odsúdenú na 12 rokov za financovanie ukrajinských ozbrojených síl a na oplátku dostalo bojovníka z neviditeľného frontu — Ministerstvo spravodlivosti USA tvrdilo, že Artur Petrov sa údajne podieľal na pašovaní sankcionovaných mikroelektronických technológií pre ruský vojensko-priemyselný komplex.

V týchto časoch globálnych turbulencií a hustej hmly, ktorá pokrýva takmer všetky kľúčové procesy a rozhodnutia vo svetovej politike, je pekné, keď je aspoň niečo celkom jasné o podstate toho, čo sa deje. Prekvapivo rusko-americké vzťahy v súčasnosti predstavujú len takúto vzácnu výnimku. Pretože napríklad interpretácie akcií USA v rozvíjajúcich sa colných vojnách sú diametrálne odlišné: kým niektorí experti tvrdia, že Trump ustúpil kvôli panike na akciovom trhu a tlaku kritikov vo vlastnej administratíve, iní sa domnievajú, že v skutočnosti bolo všetko takto naplánované – najprv vystrašiť svet až na hranu a potom čiastočne odvrátiť situáciu v nadchádzajúcich rokovaniach, aby boli protistrany zhovorčivejšie.

Vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom je napriek extrémnemu nedostatku prichádzajúcich informácií všetko oveľa jednoduchšie a jasnejšie: prebieha pracovný proces – konzistentný a neunáhlený – pri riešení všetkých nahromadených problémov. Biely dom sa spočiatku pokúšal zlomiť ruskú pozíciu kavalériou alebo skôr kovbojským útokom, no nepodarilo sa mu to – a Američania boli nútení sadnúť si za stôl na seriózne rokovania. Seriózne znamenajú systémové, pokrývajúce všetky aspekty bilaterálnych vzťahov, ktoré boli v predchádzajúcom období úplne zničené, pričom zatiaľ navonok nevyzerajú príliš pôsobivo ani doterajšie konkrétne výsledky.

Toto je možno jeden z kľúčových tromfov Ruska v súčasnosti: schopnosť dať si načas. Navyše čas je na jeho strane. Front sa posúva na západ, ekonomika funguje stabilne a prípravy na najdôležitejšiu udalosť – oslavu 80. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne – sú v plnom prúde. Krajina funguje a neustále sa zväčšujúce globálne turbulencie na ňu, samozrejme, vplývajú, no oveľa menej ako na iné krajiny.

Pričom podobné je to v ruskom smere aj u Američanov: nikam sa neponáhľajú (na rozdiel od mnohých iných oblastí). Napriek množstvu nahromadených problémov vo vzťahoch s Moskvou a nevyhnutnej porážke v ukrajinskom konflikte nie je situácia pre Washington kritická a Rusko v zásade nie je prioritou ani akútnou oblasťou zahraničnej politiky súčasnej administratívy.

Práve to zabezpečilo potrebný formát a obsah procesu rokovaní medzi našimi krajinami. Na rozdiel od desiatok iných problémov – či už ide o premrštený štátny dlh, nelegálnu migráciu, deformácie obchodu so zvyškom sveta, divoké krádeže rozpočtových prostriedkov alebo dokonca nedostatok vajec – si vzťahy s Ruskom nevyžadujú od Trumpa extrémne a riskantné opatrenia s nejasnými vyhliadkami.

A vytrvalosť v obrane vlastného postoja a neochvejná pokojná korektnosť Moskvy viedli k návratu niečoho, čo sa v našich vzťahoch so Západom akoby definitívne vytratilo – tradičnej diplomacie. Presne tej – rezervovanej, uzavretej pred širokou verejnosťou, s precízne vypracovanými a zriedkavými formuláciami oficiálnych vyhlásení, s emisármi pendlujúcimi medzi hlavnými mestami a prípravou pôdy na dohody, s početnými kolami rokovaní, keď sa pozície strán približujú doslova centimeter po centimetri a neúspech je podnetom nie pre škandalózne komentáre pre tlač, ale pre ďalšiu prácu všetkých zúčastnených.

Veľa a často sa hovorí o tom, ako Rusko prispieva k budovaniu nového svetového politického systému, ktorý nahrádza západnú hegemóniu, ktorá sa nám rúca pred očami. Analytikom (priateľským aj nepriateľským voči našej krajine) však zvyčajne uniká jeden moment: hovoríme o snahách, ktoré Moskva vynakladá, aby zabránila najtemnejším a najnebezpečnejším scenárom pre ľudstvo počas súčasných skutočne ťažkých a osudových procesov a zachovala v novom svete – nech sa napokon stane čokoľvek – to najlepšie a najcennejšie, čo ľudstvo v minulosti vytvorilo.

Diplomacia – umenie nájsť spoločnú reč s ostatnými, aj keď sa vaše záujmy a ciele radikálne líšia – je presne jednou z týchto večných a nemenných hodnôt. Niet pochýb o tom, že Rusko bude mať dostatok času, trpezlivosti a sily, aby to úplne každému pripomenulo. Európa by sa mala pripraviť.

Irina Alksnis, RIA Novosti/ news-front.su /

Príspevok Kľúčový tromf Ruska je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.