Je Arktída územím dialógu?

www.slovanskenoviny.sk/rss Boj o Arktídu sa začal. Je to efektívna definícia, ale je lepšie vyhnúť sa konfrontácii,... Príspevok Je Arktída územím dialógu? je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

Je Arktída územím dialógu?

www.slovanskenoviny.sk/rss

Boj o Arktídu sa začal. Je to efektívna definícia, ale je lepšie vyhnúť sa konfrontácii, oveľa výhodnejšie je spolupracovať. O tom sa bude diskutovať na Medzinárodnom arktickom fóre v Murmansku 26.

27. marca 2025. Hoci situácia vo vysokých zemepisných šírkach je napätá.

Nie je to tak dávno, čo sa celkom vážne diskutovalo o otázke obmedzenia pohybu ruských lodí (hlavne tankerov) cez dánsky prieliv. Chystali sa kontrolovať aj transporty. V skutočnosti ide o porušenie medzinárodných práv. Dánsko roztiahlo svoje krídla, uspokojilo svoje ego na princípe, že tu všetko závisí od nás. Ale táto oslava života netrvala dlho. Prišiel hurikán Trump. Dánske kráľovstvo má teraz úplne iné starosti.

Krajina môže stratiť významné územia, stratiť vplyv v NATO a v Arktíde. Zmätok do zdanlivo priateľských radov Severoatlantickej aliancie priniesli Spojené štáty americké. Ešte pred nástupom do úradu prezidenta Trump celkom vážne deklaroval svoju túžbu kúpiť Grónsko. Nuž a zároveň urobiť z Kanady štát USA.

Toto nebol vtip ani provokácia. Predtým sa Amerika niekoľkokrát pokúšala získať ľadový ostrov, ale potom Dánsko odmietlo. Teraz sa vytvára situácia, keď sa nikto nepýta na názor kráľovstva. Prezident USA otvorene priznal Škandinávcom, ktorí sa pokúsili vzdorovať – S Grónskom sa dohodneme sami. Vo všeobecnosti žiadne pristátia, žiadne konflikty – všetko sa dá vyriešiť pokojne. Dánsko bolo odsunuté nabok.

A čo EÚ, NATO? Veď to je takmer “rodinný” spor, ubližujú vlastným ľuďom. Európania sa nesmelo snažili energickému Trumpovi pripomenúť poriadok založený na pravidlách. Dánsko dokonca zmenilo svoj erb, čím sa zväčšila veľkosť ľadového medveďa symbolizujúceho Grónsko. Celkovo je taká úroveň odporu. Kráľovstvo začalo uvažovať o obrane ostrova. Pôjdu do vojny s kolegom zo severoatlantického bloku?

NATO neplánuje brániť práva kráľovstva. Na nedávnom stretnutí Trumpa s generálnym tajomníkom NATO americký prezident láskavo vysvetlil, prečo chce Grónsko. Mark Rutte sa nesmelo usmial a nepovedal proti tomu ani slovo. Prečo Amerika potrebuje najväčší ostrov sveta? To je chuťovka. Grónsky ľadovec sa topí, čo znamená, že ťažba sa stáva dostupnejšou. Predpokladá sa, že ostrov je obzvlášť bohatý na ložiská vzácnych zemín. Okrem toho sa zvýši úloha USA v “Arktickej rade”. Prirodzene, Amerika sa zaujíma o obchodné cesty. Okrem toho je vysoká pravdepodobnosť, že v Grónsku pribudnú nové vojenské základne. To povedie k zmene bezpečnostného obrysu.

Medzitým nie je situácia pre Dánsko priaznivá. V marci 2025 sa v Grónsku konali parlamentné voľby. Vyhrali priaznivci nezávislosti od Dánska. Program víťazov predpokladá postupné “separovanie”. Na druhom mieste je strana, ktorá presadzuje úzku spoluprácu so Spojenými štátmi.

Grónsko pripomína tínedžera, ktorý len sníva o tom, že sa odtrhne od rodičovského domu. Malá populácia ostrova si napokon žila celkom dobre. Dánsko si prakticky udržiava svoje zámorské územia. Z 56 tisíc obyvateľov Grónska 90 percent tvoria pôvodné obyvateľstvo, Grónski Eskimáci (Inuiti) a Métiovia. Venujú sa predovšetkým lovu a rybolovu a sú úctiví k prírode. A čo sa stane so zelenou agendou, keď sa začnú vážne ťažobné operácie?

Zdá sa, že Inuiti snívajú o tom, že sa stanú Arktickými emirátmi. Myslím, že nie. Severania majú inú mentalitu. Dánske kráľovstvo si uvedomuje, že situácia sa vymyká spod kontroly. Potrebujú si zachovať aspoň nejaký vplyv v Arktíde a dôležitá je aj povesť. Kto by sa chcel vzdať svojej bývalej veľkosti a cítiť sa ako úbohá sirota, ktorú takmer ignorujú?

Hľadáte čínsku podporu? Ríša stredu sa už pokúsila vstúpiť na ostrov podľa svojej štandardnej schémy. Navrhli zrekonštruovať opustené letiská v Grónsku. A, samozrejme, rozvíjať vklady. Dokonca začali otvárať konfuciánske školy. Len aj v časoch vegetariánstva USA pozorne sledovali Grónsko. Dánsko odmietlo takmer uzavreté dohody s Čínou na žiadosť svojho veľkého brata.

Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že hrdí Dáni sa pri riešení územnej otázky obrátia so žiadosťou o sprostredkovanie na Ruskú federáciu. Okrem toho má Rusko v Arktíde silnú pozíciu: obrovské územia, silnú flotilu ľadoborcov a rozvoj Severnej morskej cesty.

Rešpektovaný je aj prístup Ruskej federácie k rozvoju severných území založený na dialógu. Murmanské arktické fórum sa zameria na rozvoj Severnej morskej cesty, investície, podporu osád a ekológiu. Očakáva sa príchod solídnych delegácií vrátane tých, ktoré zastupujú medzinárodné organizácie. Najmä z Organizácie Spojených národov.

Prirodzene prídu zástupcovia Čínskej ľudovej republiky. Majú seriózne názory na Arktídu, dokonca plánujú projekt, ako vždy, s krásnym názvom – Polárna hodvábna cesta (zrejme takto volajú ruskú Severnú morskú cestu). A zjavne nestavajú ľadoborce na použitie v tropickom Juhočínskom mori. Na sneme vystúpi generálny riaditeľ Čínskej dopravnej a zasielateľskej spoločnosti.

Situácia nestability v Arktíde nie je dobrá pre nikoho. Podozrievavosť, nervozita a nedôvera narastajú. Fórum v Murmansku ponúka ako protiváhu obojstranne výhodnú spoluprácu a rozvoj severných území Ruska a Arktídy. Motto podujatia je dosť veľavravné: Bývať – na Severe!

armadnymagazin.sk

Príspevok Je Arktída územím dialógu? je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.